VPN’ler ve Veri Kullanımı

Bir VPN ile yapabileceğimiz çok şey var. Coğrafi olarak engellenen içeriğe erişebilir, internet sansürünü azaltabilir ve çevrimiçi olarak anonim hale gelebiliriz.


Ne yazık ki, VPN’lerin çalışma şekli hakkında da çok fazla kafa karışıklığı var. En yaygın olarak yanlış anlaşılan konulardan biri, herhangi bir ISS veya kablosuz iletişim operatörü tarafından dayatılan veri sınırları dahil olmak üzere bir VPN’in veri kullanımı üzerindeki etkisi hakkındadır..

Bir VPN kullanmak veri sınırınıza karşılık gelir mi? Bu şapkaları atlatmak için birini kullanabilir misin? Bunlar sık ​​sık duyduğum sorular.

Bu sorunu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olmak için, VPN’ler ve veri kullanımı hakkında bilmeniz gereken ve bilmeniz gereken her şey için bir kılavuz.

VPN Nedir?

Daha derine inmeden önce temelleri anlamalıyız. VPN veya sanal özel ağ, ağ içinde bir ağ oluşturan bir yazılım çözümüdür. Cihazınıza ve cihazınızdan geçen dış dünya veri trafiğini özelleştirir ve gizler.

Tipik bir VPN kurulumu, cihazınıza istemci yazılımının yüklenmesi ile başlar. Bu yazılım daha sonra VPN sağlayıcısı tarafından çalıştırılan bir sunucuya şifreli bir tünel oluşturur. Tüm giden ve gelen trafiğiniz daha geniş internete ulaşmak için bu tüneli kullanacaktır.

Bir VPN hizmetinin kullandığı şifreleme türüne bağlı olarak, herhangi bir üçüncü tarafın bilgilerinizi ele geçirmesi ve görüntülemesi imkansız (veya en azından aşırı derecede zor) olabilir.

Bazı VPN sağlayıcıları da trafik kaydını devre dışı bırakır. Hangi trafiğin kendi sistemindeki kullanıcılara ait olduğuna dair kayıt tutulmamasını sağlarlar. Bu durumlarda, VPN size mükemmel bir anonimlik ve tüm verilerinizin mükemmel bir şekilde korunmasını sağlar.

VPN Verileri Kullanıyor mu?

Bir VPN, diğer internet bağlantılı kaynaklar gibi veri gönderip alır. Cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki rotayı sağlamak için mevcut bir internet bağlantısına dayanır. Bu, İSS’nizin VPN üzerinden genel veri sınırları veya kısıtlamalarına geçen trafiği sayabileceği ve hala sayabileceği anlamına gelir.

Bir VPN'nin ne kadar fazla veri kullandığına bakma

Bununla birlikte, bir VPN kullanırken ISS’nizin yapamayacağı şey, internet trafiğinizin içeriğini görmek.

Bu, kullandığınız hizmete bağlı olarak herhangi bir sınırlama veya kısıtlama uygulayamayacakları anlamına gelir. Bu, belirli hizmetlerin (BitTorrent veya Netflix gibi) İSS’niz tarafından hız sınırlandırıldığını tespit ettiyseniz, VPN’i özellikle yararlı bir araç yapar..

VPN Veri Kullanımını Artırır mı??

Bir VPN kullanırken, veri kullanımınız artacaktır. Bir VPN’in bağlantıyı güvenli tutmak için uyguladığı şifreleme, genellikle iletilen verilerin boyutunu% 5-% 15 arasında büyür..

Çoğu ticari VPN sağlayıcısı, yükü dengelemek için sıkıştırma kullanır. CyberGhost VPN gibi sağlayıcılar diğerlerinden daha iyi bir iş çıkarsa da, çoğunlukla kaybedilen bir savaş.

Sıkıştırma zaman zaman şifreli verilerin boyutunu azaltabilirken, çoğu internet verisi türü iyi sıkıştırmaz. Örneğin, SSL güvenli bir web sitesine (HTTPS) gelen ve giden trafik genellikle sitenin yaşadığı web sunucusu tarafından zaten sıkıştırılır. Bu, VPN’nin yerleşik sıkıştırmasının üzerinde çok az etkisi olacak veya hiç etkisi olmayacağı anlamına gelir.

Aynı video akışı ve hemen hemen her türlü internet trafiği için de geçerlidir. Tek istisna basit, güvenli olmayan metindir (ama gerçekten, bugün ne kadarını gönderiyoruz).

Hangi VPN Protokolü En Düşük Verileri Kullanır?

Herhangi bir şifreleme veri boyutunu artıracak olsa da, her şifreleme standardı eşit yaratılmaz.

Yükü minimumda tutmakla ilgileniyorsanız, standardı akıllıca seçin. Bu fark yaratacak.

Çoğu VPN sağlayıcısı aynı avuç şifreleme seçeneği sunar. En az veri kullanımından çoğuna kadar sıralanan bu standart türlerin listesi:

  • 128 bit PPTP – Düşük Veri Kullanımı, Kötü Güvenlik
  • 128 bit L2TP / IPSec – Düşük Veri Kullanımı, Orta Düzey Güvenlik
  • 128 bit OpenVPN – Düşük Veri Kullanımı, Orta Düzey Güvenlik
  • 128 bit Stealth OpenVPN – Orta Düzeyde Veri Kullanımı, Orta Düzeyde Güvenlik
  • 256 bit L2TP / IPSec – Orta Düzeyde Veri Kullanımı, Mükemmel Güvenlik
  • 256 bit OpenVPN – Orta Düzeyde Veri Kullanımı, Mükemmel Güvenlik
  • 256-bit Gizli OpenVPN – Yüksek Veri Kullanımı, Mükemmel Güvenlik

Gördüğünüz gibi, PPTP şifrelemesi en verimli veridir. Bununla birlikte, güvensiz olduğu kabul edildiğinden ve bundan kaçınılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Çoğu VPN sağlayıcısı, farklı aygıtlar arasında iyi uyumluluğu sağlamak için yalnızca PPTP’yi destekler.

128 bit ve 256 bit gizli seçenekler de dikkat çekiyor. VPN trafiğinin standart HTTPS trafiğinden başka bir şey olmadığını göstermek için SSL kapsülleme kullanıyorlar. Bu, VPN kısıtlamalarından kaçınmanıza yardımcı olsa da (okulunuz, ISS’niz veya devlet düzeyinde bile) veri boyutunu da artıracaktır..

Seçim Protokolü

Ortalama bir internet kullanıcısı için 128 bit OpenVPN şifrelemesini seçmek, mükemmel güvenlik ve düşük ek yük karışımını sağlar.

Tüm pratik amaçlar için, OpenVPN protokolü tarafından kullanılan şifreleme türü şu anda 128 bit anahtarlarla bile kırılamaz. Ancak herhangi bir 256 bit seçeneği tercih ederseniz, ek güvenliğin bir bedeli olduğunu unutmayın.

256 bit anahtarları kullanan şifreleme, 128 bit anahtarlar kullanılarak aynı şifreleme türünden ortalama yaklaşık% 40 daha yavaş çalışacaktır. Bu önemsiz olmaktan çok uzak. En hızlı VPN sağlayıcılarından birini kullanıyor olsanız bile, fark göze çarpar. Videonuz gibi hızın önemli olduğu uygulamalar için VPN’nizi kullanıp kullanmadığınızı düşünmek özellikle önemli bir faktördür.

Veri Sınırlarına Karşı VPN Kullanımı Kullanıyor mu

Daha önce de belirtildiği gibi, bir VPN internete ve internetten veri göndermek için ISS’nize güvenir. İSS’niz VPN bağlantınız üzerinden çevrimiçi olarak ne yaptığınızı belirleyemese de, ağlarından geçen veri miktarını ölçebilirler.

Başka bir deyişle, bir VPN kullanmak, normal internet hizmetiniz için geçerli olan tüm veri sınırlarına sayılır.

Aslında, bir VPN internet bağlantınız üzerinden gönderdiğiniz verilerin boyutunu artırdığından, veri sınırınızın daha da kısıtlayıcı olduğunu görebilirsiniz.

Mobil veri sınırlarını aşmak için bir VPN kullanmaya çalışmak

Elbette, her veri sınırı aynı şekilde çalışmaz. Bazı ISS’ler (veya kablosuz sağlayıcılar), önceden belirlenmiş miktarda veri aktarımı içeren veri paketleri satar. Biterseniz, başka bir veri bloğu satın alana kadar internet hizmetinizi kullanamazsınız.

Önceden ayarlanmış sınıra ulaştığınızda diğerleri bağlantıyı kesmez. Bunun yerine, faturalandırma döngünüz tamamlanana veya siz daha fazla veri satın alana kadar bağlantı hızınızı düşürürler. İkincisi durumunda, VPN’niz çalışmaya devam edecektir, ancak düşük performansla.

Bir VPN Veri Geçişlerini Atlayabilir mi??

Birçok kişi, VPN servislerini ISS veya kablosuz sağlayıcıları tarafından belirlenen veri sınırlarını atlamanın bir yolu olarak keşfeder.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir VPN internete veri göndermek için İSS’nize güvenir. Bu nedenle, ISS’lerin veri sınırlarından kaçınmak mümkün değildir – en azından çoğu durumda.

Bir VPN’nin bir veri sınırından kaçınmanıza yardımcı olabileceği tek zaman, İSS’nin verilerin türüne veya hedefine göre kısıtlanmasıdır.

İSS’ler ve Veri Denetimi

Geçen yılın sonlarında Verizon Wireless kullanıcıları, Netflix’e erişimlerinin diğer çevrimiçi hizmetlerden çok daha yavaş olduğunu fark etmeye başladı. Verizon’un video akış hizmetiyle bağlantı hızlarını kasıtlı olarak kısıtladığı ortaya çıktı.

Kullanıcılar, Verizon’un katmanlı bir veri sistemi tanıtmaya hazırlandığını tahmin etti. Bunu yaparken, diğerlerini sakatlarken belirli hizmetlere tercih gösterirlerdi.

Verizon işleri daha da ileriye götürmese de (en azından şimdilik), bir VPN’nin belirli siteler ve hizmetlerde ISS kısıtlamalarından kaçınmasında faydalı olabileceği durumun mükemmel bir örneğidir.

Bir VPN ile Verizon, trafiğin Netflix için hedeflendiğini tespit edemezdi. Bu nedenle, Netflix’e özgü herhangi bir veriye veya hız sınırlamasına karşı sayılamazdı.

ABD’de net tarafsızlığın ölümü için geri sayım devam ederken, İSS’ler çok yakın bir gelecekte verileri bu şekilde kısıtlamaya ve engellemeye başlayabilirler. Bir VPN kullanmak, çoğumuzun bu sorunu aşmak zorunda kalacağı birkaç seçenekten biri olabilir.

Veri bir VPN’de bile Veridir

VPN’ler çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi artırmak için mükemmel bir araçtır. Ancak, genel veri kullanımınızı azaltmazlar. Aslında, her VPN sağlayıcısının nasıl yapılandırdığınızdan bağımsız olarak ne kadar veri kullandığınızı marjinal olarak arttırması neredeyse garantilidir.

Bununla birlikte, bir VPN’nin nerelerde yardımcı olması gerektiği, Netflix veya torrentler gibi belirli bir hizmete ISS’niz tarafından uygulanan veri sınırlarının veya kısıtlamanın etrafında.

Bir deneyin ve neler olduğunu görün. En iyi VPN’lerin tümü en az 7 günlük bir geri ödeme politikası sunar (ve bazıları 45 güne kadar çıkar). Çalışmıyorsa tam para iadesi için hizmeti iptal edin. Bir VPN ile elde ettiğiniz ekstra gizlilik, çevrimiçi özgürlük ve akış avantajlarını deneyimledikten sonra, yine de onu koruyabilirsiniz..

Şunlar da hoşunuza gidebilir:
  • ISS Veri Azaltmayı Durdurma
  • ISS’nizin Sizi Takip Etmesini Nasıl Durdurursunuz
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me