VPN Nasıl Seçilir

Bir VPN sağlayıcı seçerken, en önemli şey ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmaktır. İstediğinizi yapmayan bir hizmete yatırım yapmak için çok az nokta var.


Hepimiz VPN’leri farklı nedenlerle kullanıyoruz ve sizin için önemli olan başka biri için daha az olabilir. Bu yüzden herkesin abone olabileceği ve tamamen mutlu olabileceği tek bir kusursuz hizmet yoktur. Tabii, bazıları genel olarak diğerlerinden çok daha iyi, ancak bir VPN’in sizin için mükemmel olduğundan emin olmak için hala kıpır kıpır.

VPN Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki sizin için mükemmel olan bir VPN sağlayıcı nasıl seçilir? İlk adım ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemektir. Dikkate almanız gereken dokuz şey vardır ve bunlar aşağıda listelenmiştir. Onlara bakmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu alıştırma, VPN hakkında neyin sizin için önemli olduğunu ve nelerden ödün verebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Mutlu olduğunuz bir ürünle sonuçlandığınızdan emin olursunuz.

 1. yer

  Kolay bir tane ile başlayalım. Genellikle belirli bir konuma veya ülkeye bağlanmak amacıyla bir VPN alırsınız. Aklınızda olan bir veya daha fazla var mı? Öyleyse, VPN sağlayıcısının bunları desteklediğinden emin olun.

  İstediğiniz sunucu konumlarına sahip bir VPN seçin

  Ayrıca, konumda kaç tane sunucu ve IP olduğuna dikkat edin. Her ikisi de ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Nereye bağlanmak istediğiniz önemli değil, PureVPN gibi coğrafi açıdan farklı bir hizmet sizi kapsamalıdır.

 2. hız

  Bir VPN hizmetinin ne kadar hızlı olduğunu deneyimlerinizi yapabilir veya bozabilir. Bağlantı acı verici bir şekilde yavaşsa, bunu her kullanışınızda kullanma ve lanetleme olasılığınız çok daha düşük olacaktır. İlk adım, kendinize hangi hız metriklerinin en önemli olduğunu sormaktır. En çok endişelenen üç ölçüm, indirme ve yükleme hızları ve ping süresidir..

  İlk ikisi tam olarak duydukları şeydir: bir VPN’ye bağlandığında cihazınız tarafından verilerin ne kadar hızlı alındığı ve gönderildiği. Büyük dosyalar indirirseniz veya çok video akışı yaparsanız, yüksek indirme hızı istersiniz. Diğer yandan yükleme hızları, önemli miktarda veri gönderirseniz önemlidir. İyi bir örnek, resimlerinizi buluta yedeklemektir.

  Ping süresi, bilgisayarınızdan, VPN sunucusundan nihai hedefine ve daha sonra geriye doğru tek bir veri biriminin (paket adı verilir) geçmesi ne kadar sürer. Ping süresi milisaniye olarak belirtilir. Bu sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir. Düşük ping, Skype, IP üzerinden ses telefonları veya çevrimiçi oyun oynamak gibi gerçek zamanlı uygulamalar için kritiktir.

  Hizmet hızı seçiminde VPN hızı önemlidir

  Hangi metrik veya metriklerin sizin için önemli olduğu, öncelikle VPN kullanmanın en önemli nedenlerine bağlı olacaktır. Örneğin, hem yükleme hem de indirme hızına çok önem veriyorum, ancak ping süresi daha az göz önünde bulunduruluyor.

  Metrik ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, bağlanmak istediğiniz ülke için en iyi numaralara sahip bir VPN hizmeti arayın. Bunu anlamak için en hızlı sanal özel ağlar listeme başvurabilirsiniz. Bir VPN sağlayıcısının ABD’de çok hızlı sunucuları olduğu için, bunun diğer ülkeler için de geçerli olacağını garanti etmediğini unutmayın..

 3. Gizlilik ve Kayıt

  Birçoğu için, artan çevrimiçi gizlilik bir VPN kullanmanın birincil nedenidir. Bu sizin için önemli bir şeyse, ilk keşfedeceğiniz şey, düşündüğünüz sağlayıcının günlükleri tutmamasıdır (sıfır günlük veya logless hizmeti olarak da bilinir)..

  Değişik derecelerde günlük kaydı vardır. Bazı sağlayıcılar kendilerini logless olarak adlandırabilir ancak bağlantı süreleri, bant genişliği kullanımı veya ziyaret edilen IP adresleri gibi anonim bilgileri saklayabilir. Kendi başına, herhangi bir kullanıcıyı benzersiz bir şekilde tanımlamak için yeterli bilgi yoktur. Ancak internet sağlayıcınızın etkinlik günlüğünüzü karıştırın ve mümkün olana şaşıracaksınız.

  Dikkat edilmesi gereken başka bir şey, sağlayıcının tuttuğu kişisel bilgi türüdür. Sadece bir e-postaya mı ihtiyaçları var, yoksa tam fiziksel adresiniz ve telefon numaranız gerekli mi? Ne kadar az bilirlerse o kadar iyi.

  Çevrimiçi gizlilik gereksinimlerinize göre bir VPN nasıl seçilir

  VPN şirketinin bulunduğu ülke de kritik olabilir. Hem veri saklama politikalarını hem de sağlayıcının istendiğinde ifşa etmesi gerekenleri etkileyebilir. Mümkünse, Panama veya Romanya gibi bu tür yasaların bulunmadığı bir ülke seçin.

  Peki tüm bu bilgileri nerede buluyorsunuz? Sağlayıcının Gizlilik Politikası veya Hizmet Şartları sayfalarını kontrol edin. Bu kadar korkutucu gelebilir, oradaki bilgileri okumak ve sindirmek genellikle oldukça kolaydır.

  Ayrıca en iyi günlük olmayan VPN makaleme de göz atabilirsiniz. Bahsettiğim tüm sağlayıcılar gizlilik için mükemmel seçenekler var.

 4. Teknik özellikler

  Birçok kişi bununla ilgilenmez, ancak bazılarında kullanmak istedikleri tercih edilen bir VPN protokolü vardır (OpenVPN, PPTP, L2TP, vb.). Yapıyor musun? Ve eğer öyleyse, düşündüğünüz sağlayıcı bunu teklif ediyor mu??

  Her iki durumda da umursamıyorsanız, en azından OpenVPN’in mevcut olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Etraftaki en güvenli ve her şeyin eşit olduğu en iyi VPN protokolü olarak kabul edilir. Aksi yapmak için bir nedeniniz yoksa, başka herhangi bir seçeneğin üzerinde kullanın.

  Aynı şey şifreleme için de geçerlidir. Bir AES-256 şifresine, RSA-4096 el sıkışmasına ve SHA-512 karma kimlik doğrulamasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, desteklendiğinden emin olun. Ancak çoğu insan için bu o kadar alakalı olmayacak.

  Protokollerin ötesinde, aklınıza gelebilecek (veya ilgilenmeyebileceğiniz) başka özellikler de vardır. Gizlilik sizin için çok önemliyse, çift VPN işlevselliği (bazen multihop VPN olarak da adlandırılır) dikkate alınması gereken bir şey olabilir.

  VPN’ler yanılmaz değildir. VPN aniden düşerse, yaptığınız her şeyi potansiyel olarak ortaya çıkarırsa, internet bağlantınız mutlu bir şekilde uğultuyor mu? Değilse, istemcisi ile birlikte bir internet kill anahtarı sunan bir sağlayıcı isteyebilirsiniz.

 5. İstemci Özellikleri

  Tüm VPN hizmetleri her aygıtta veya işletim sisteminde bulunmaz. Ve olanlar her platformda aynı özellikleri sunmazlar. VPN yazılımının bir Android sürümü, Windows istemcisinin soyulmuş bir sürümü olabilir. Aynı şey AppleTV veya yönlendirici uygulaması için de geçerli.

  VPN’yi kullanmayı planladığınız platformlar ne olursa olsun, önem verdiğiniz özelliklerin mevcut olup olmadığını iki kez kontrol edin.

 6. Kısıtlamalar

  Bazı VPN sağlayıcıları hizmetlerine sınırlamalar getirir. Maksimum sayıda eşzamanlı bağlantı çok yaygın bir bağlantıdır. Makul olarak kaç bağlantıya ihtiyaç duyacağınıza dair zihinsel bir not alın. Bazı servisler ikiye kadar izin verir, ancak bu sayı genellikle beş civarındadır. Şu anda tartışmasız eşzamanlı bağlantı şampiyonu sınırsız Surfshark.

  Bir sağlayıcı seçerken eşzamanlı bağlantı sayısına dikkat edin

  Dosya paylaşımı, eşler arası veya BitTorrent hizmetlerini kullanmayı düşünüyorsanız, onlara izin veren bir VPN seçin. BitTorrent genellikle tamamen yasal ve meşru nedenlerle kullanılsa da, bazı VPN sağlayıcıları kullanımlarına izin vermemeyi seçer. Bunu, kendilerini daha şüpheli amaçlar için BitTorrent kullanan herkesten korumak için yaparlar..

  VPN sağlayıcılarının bu günlerde uyguladığı çok az kısıtlama var. Ancak, daha sonra tekrar hayal kırıklığına uğramaktan kaçınmak ve kontrol etmek her zaman en iyisidir. Karşılaşabileceğiniz diğer kısıtlamalar arasında günün belirli saatlerinde yükleme veya indirme tutarları veya düşük bağlantı hızları bulunabilir..

 7. Fiyat

  VPN hizmetlerinin maliyeti önemli ölçüde değişebilir. Bütçeniz, başlangıçtan itibaren bazı seçenekleri ortadan kaldırabilir.

  Aydan aya gitmek yerine altı veya on iki aylık bir süre için taahhütte bulunmak, fiyatı önemli ölçüde, bazen% 70 oranında düşürür. Bir sağlayıcının sizin için uygun olduğundan rahatsanız, uzun vadeli bir plan size çok para kazandırabilir.

  Öte yandan, hala çitin üzerindeyseniz, aylık olarak gidin veya daha uzun süre taahhütte bulunmadan önce geri ödeme politikasını kontrol edin. Birkaç istisna dışında, paranızı tamamen geri almak için genellikle 7 ila 30 gün arasında bir süreye bakıyorsunuzdur. Birçok VPN sağlayıcısı da ücretsiz deneme sürümü sunuyor.

 8. Ödeme seçenekleri

  Diğerlerine göre belirli ödeme yöntemleri için güçlü bir tercihiniz olabilir. Gizlilik büyük bir endişe kaynağıysa, büyük olasılıkla Bitcoin kullanarak ödeme yapmak isteyeceksiniz. Ya da başka bir şirkete kredi kartı numaranızı vermekten çekinmeyin ve bunun yerine PayPal’ı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  Ödeme tercihiniz ne olursa olsun, VPN sağlayıcısına bakmak için daha fazla zaman harcamadan önce VPN sağlayıcısının kabul ettiğini tekrar kontrol edin.

 9. Müşteri desteği

  Daha az veya daha fazla ölçüde, iyi müşteri desteği herkesin listesinde olmalıdır. Teknik açıdan bilgili olsanız ve teknik desteğe ihtiyacınız olmasa bile, faturalandırma sorunu gibi bir şey her zaman ortaya çıkabilir.

  7/24 müşteri hizmetleri her zaman hedeflediğim şeydir ve desteğe ulaşma yolu ne kadar etkileşimli olursa o kadar iyidir. Örneğin, e-posta veya bir bilet sistemi üzerinden canlı sohbeti tercih ederim. Genellikle birkaç saat içinde ve hatta günlerle karşılaştırıldığında birkaç dakika içinde bir sorunu çözebilirsiniz (özellikle bir miktar ileri ve geri giderse).

  Aktif sosyal medya hesapları da her zaman olumludur ve daha genel konular için destek almanın iyi bir yolu olabilir.

Sonuç

İşte buyur. Yatırımınıza layık bir VPN hizmeti seçerken düşünmeniz gereken dokuz şey.

En iyi VPN önerilerime her zaman göz atabileceğinizi unutmayın. Bunu yapmak, daha kısa bir başlangıç ​​sağlayıcı listesi ile başlayarak size zaman kazandıracak ve hepsi hakkında hızlı bir şekilde ilgili bilgiler vereceksiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map