VPN-të më të mira për Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2020

Imazh i preferuar për ofruesit më të mirë VPN në Mbretërinë e Bashkuar


Pavarësisht nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar, një mërgimtar britanik, ose thjesht kënaqeni duke pasur qasje të pakufizuar në kulturën dhe televizionin anglez, keni shumë arsye të mira për të përdorur një VPN për Mbretërinë e Bashkuar..

Britania është ndoshta shteti më ekstrem i mbikëqyrjes në botën perëndimore. Mbledhja e të dhënave është e ligjshme, dhe ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP) janë të detyruar të monitorojnë dhe regjistrojnë të gjitha aktivitetet në internet. Nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar dhe nuk përdorni një VPN, kjo do të thotë aktivitetet tuaja në internet.

Përveç mbledhjes së të dhënave, ISP-të britanike gjithashtu censurojnë internetin. A e dini se ka afro 800,000 faqe në internet në të cilat bllokohet hyrja nga brenda vendit? VPN-të mund t’ju bëjnë rreth këtyre kufizimeve.

Pastaj ekziston qasja drakoniane e Mbretërisë së Bashkuar për ndarjen e dosjeve dhe ligjet e fundit që mund t’ju ulin në ujë të nxehtë në momentin që vizitoni, madje rastësisht, një faqe në internet që përmban propagandë terroriste (çfarëdo që klasifikohet si e tillë). Nëse përdorni një VPN, jeni të sigurt.

Po sikur të jesh jashtë MB? A keni provuar të transmetoni ndonjë televizion britanik, si iPlayer i BBC-së? Ju nuk mundeni, dhe vetëm VPN shumë më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar mund t’ju lejojë hyrjen.

Një VPN do t’ju japë intimitet dhe anonimitet në internet, qasje të pensensuruar dhe të sigurt në internet dhe do t’ju lejojë të shihni përmbajtjen e bllokuar gjeo-bllok në Mbretërinë e Bashkuar si iPlayer kur ndodhen jashtë. Me të njëjtën VPN, madje do të jeni në gjendje të shihni katalogun e plotë Netflix të SH.B.A.-së, nëse dëshironi.

Ka shumë arsye për të përdorur vërtet një VPN në Mbretërinë e Bashkuar.

Pasqyrë e VPN-ve më të mira për Mbretërinë e Bashkuar

Nëse lista e VPN më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar është gjithçka që ju intereson, unë do të shkurtoj drejt e ndjekje. Këtu është një përmbledhje e shpejtë e ofruesve më të mirë si brenda MB dhe jashtë vendit.

 1. Cyberghost

  VPN më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar. Ekzekuton serverë të specializuar për të shikuar përmbajtje të bllokuar në Mbretërinë e Bashkuar, nuk mban regjistrat dhe ofron veçori të shkëlqyera të intimitetit. I lirë dhe vjen me një garanci të gjatë 45-ditore të kthimit të parave.

 2. PureVPN

  Një ofrues i krijuar VPN me përmbajtje të besueshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe të huaj, që transmetojnë përmes serverëve të dedikuar. Serverë të shpejtë në 131 vende, përfshirë ton në Mbretërinë e Bashkuar. Një nga marrëveshjet më të mira përreth.

 3. NordVPN

  Një shërbim VPN që i bën të gjitha. Ka një rrjet të madh dhe të shpejtë të serverëve, pa prerje, intimitet të shkëlqyeshëm dhe një aplikacion intuitiv me shumë karakteristika. Ofron transmetim të qëndrueshëm në Mbretërinë e Bashkuar.

 4. Surfshark

  VPN më e re që ofron të gjitha karakteristikat e një VPN për në Mbretërinë e Bashkuar duhet të ketë për një çmim shumë të ulët. Ka siguri dhe intimitet të shkëlqyeshëm, klient të thjeshtë për t’u përdorur, mbështetje të shkëlqyeshme për transmetim dhe lidhje të pakufizuara.

 5. ExpressVPN

  Një ofrues i mirënjohur dhe i respektuar me serverë të shpejtë dhe të sigurt, prerjet zero dhe një aplikacion klienti shumë të lëmuar. Mbështetja më e mirë 24/7 në industri dhe një garanci për 30 ditë kthim parash.

Tofarë duhet të kërkoni në një VPN në Mbretërinë e Bashkuar

Ka shumë ofrues të VPN për të zgjedhur, por, natyrisht, jo të gjithë janë krijuar të barabartë. Kur përpiqeni të zgjidhni një VPN të mirë për Mbretërinë e Bashkuar, këtu janë gjërat më të rëndësishme për t’u marrë parasysh.

 • Serverë në Mbretërinë e Bashkuar

  Për të hyrë në përmbajtjen në Mbretërinë e Bashkuar nga jashtë ose për intimitetin dhe sigurinë në internet gjatë Britanisë, do të dëshironi një ofrues VPN me shumë serverë në vend. Më shumë më mirë.

  Preferohen gjithashtu serverët e shpërndarë nëpër vende të shumta në Mbretërinë e Bashkuar. Përsëri, aq më shumë, aq më mirë. Kjo do t’ju japë shpejtësinë më të mirë të mundshme të lidhjes dhe përvojën e përgjithshme në internet.

 • Performancë e shkëlqyer

  Duke folur për shpejtësitë e lidhjes dhe përvojën në internet, do të doni një VPN që është e shpejtë. Periudhë. Një VPN gjithmonë do të ngadalësojë pak internetin tuaj, por disa bëjnë një punë shumë më të mirë për të ruajtur performancën se të tjerët.

  Nëse përfundoni me një shërbim të ngadaltë, madje edhe gjëra të thjeshta si shfletimi në internet mund të bëhen të dhimbshme. Dhe video streaming? Thjesht nuk do të ndodhë.

 • Punon me Shërbime të Streaming në Mbretërinë e Bashkuar

  Nëse keni ndërmend të shikoni nga jashtë iPlayer të BBC-së ose ofrues të tjerë të përmbajtjes britanike, jo çdo shërbim VPN do të funksionojë. BBC zbulon dhe bllokon VPN me efikasitet të pamëshirshëm, dhe më shumë se kurrë, vetëm ofruesit më të mirë mund t’ju japin qasje të qëndrueshme.

 • Rrjeti i madh global

  Kur jeni në Mbretërinë e Bashkuar, ju mund të dëshironi të përdorni VPN tuaj për t’u lidhur me vendet e tjera. Ndoshta ju dëshironi të keni qasje në bibliotekën e Netflix ose në shërbimet e transmetimit të një vendi tjetër. Ose mbase doni të torrentoni ose përdorni një program për ndarjen e skedarëve.

  Një VPN me një rrjet të gjerë, të larmishëm të serverëve do t’ju lejojë të bëni të gjitha më lart.

 • Mbështetje P2P

  Për sa i përket torrentimit dhe shkëmbimit të skedarëve, nëse është diçka që dëshironi të bëni, sigurohuni që shërbimi juaj VPN ta mbështesë atë. Mos supozoni se bën. Shumë VPN nuk e lejojnë atë.

 • Prerjet minimale dhe juridiksioni i mirë

  Asnjë shërbim VPN nuk do të regjistrojë kurrë në faqet e internetit që vizitoni, por disa ende mbajnë skedat në gjëra të tilla si kohët e lidhjes ose shumat e transferimit të të dhënave. Për intimitetin maksimal dhe anonimitetin, vendosni një VPN pa log – një e cila ruan absolutisht asgjë.

  Në këtë mënyrë, edhe nëse autoritetet vijnë në trokitje me dorë, ofruesi i VPN thjesht nuk ka të dhëna për t’i dorëzuar.

  Shtë gjithashtu një ide e mirë për të zgjedhur një VPN bazuar në një juridiksion miqësor ndaj intimitetit, ai ku mbledhja e të dhënave nuk është e mandatuar. Zgjedhje të mira janë Ishujt e Virgjër Britanik, Panama, Rumania dhe Zvicra.

  Padyshim shmangni VPN-të bazuar në MB. Ashtu si ISP-të, edhe ata duhet të monitorojnë, logojnë dhe të ndajnë aktivitetet në internet kur u kërkohet ta bëjnë këtë.

 • Karakteristika të mira të kriptimit dhe intimitetit

  Për tu siguruar që privatësia dhe anonimati juaj janë të sigurt për çdo kohë, zgjidhni një ofrues që ofron kriptim 256-bit duke përdorur një protokoll të artit më të mirë si OpenVPN. Shtë një kombinim i pathyeshëm.

  Karakteristikat e tjera të intimitetit si mbrojtja e rrjedhjeve DNS ose një ndërprerës vrasës në internet janë gjithashtu të shkëlqyera. Ata do të sigurojnë që nuk do t’i ekspozoni kurrë rastësisht aktivitetet tuaja në internet përmes konfigurimit të gabuar të rrjetit ose për shkak të një shkëputjeje aksidentale të VPN.

VPN më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar

Tani dimë se cilat veçori ia vlen t’i kushtoni vëmendje të veçantë kur zgjedh një VPN për në Mbretërinë e Bashkuar. Pra, pa ado më tej, këtu janë pesë ofruesit që përshtaten më mirë me faturën.

1. CyberGhost

Logoja e CyberGhost

Me pak hezitim, CyberGhost është zgjedhja ime si VPN më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar. Pavarësisht nëse jeni Mbretëria e Bashkuar apo jashtë saj, ky është një ofrues që kontrollon të gjitha kutitë.

Me 480 serverë në Mbretërinë e Bashkuar në tre vende, vetëm NordVPN ekzekuton më shumë pajisje në Mbretërinë e Bashkuar sesa CyberGhost. Ata gjithashtu kanë një mbulim të shkëlqyeshëm në pjesën tjetër të botës, me mbi 7100 serverë në 90 vende.

Siç tregohet nga testet e mia të shpejtësisë, të gjithë serverët e CyberGhost mund të bëjnë më shumë sesa të mbajnë vetë.

Operimi jashtë Rumanisë, një vend që e pëlqen intimitetin e tij në internet, CyberGhost është një VPN rreptësisht pa prerje. Aplikacioni i tyre i klientit gjithashtu përfshin shumë karakteristika të orientuara në intimitet, duke përfshirë mbrojtjen e rrjedhjes DNS dhe një ndërprerës vrasjeje.

Qasja në iPlayer BBC dhe shërbime të tjera të ngjashme britanike është një fllad me CyberGhost. Ata ofrojnë serverë të specializuar për streaming për këtë qëllim që funksionojnë në mënyrë të vazhdueshme.

E njëjta gjë është e vërtetë edhe për shërbimet e transmetimit, diku tjetër në botë, përfshirë Netflix të SHBA. Nëse dëshironi të shikoni përmbajtjen e bllokuar me gjeo, CyberGhost është një udhëheqës i industrisë.

rekuizitë
 • Zero loging për intimitetin maksimal
 • Shpërndarje e shkëlqyeshme e serverëve me mbi 7100 serverë në 90 vende
 • Shpejtësi shumë e shpejtë e lidhjes
 • Punon me Netflix dhe iPlayer të BBC
 • Lejon përrua P2P
 • Garanci e gjatë 45-ditore e kthimit të parave
Cons
 • Kompania mëmë me reputacion të dyshimtë
 • Konfigurimi manual i konfigurimit të OpenVPN
 • Nuk funksionon nga Kina

VPN më e mirë për Mbretërinë e Bashkuar: CyberGhost ka gjithçka që prisni të ketë një shërbim të nivelit të lartë VPN. Ata janë një nga ofruesit më të përballueshëm gjithashtu, dhe madje ju japin një garanci të kthimit të parave më të mira në industri 45 ditë. Për përdoruesit e VPN në Mbretërinë e Bashkuar, CyberGhost është paketa e plotë.

2. PureVPN

Logoja PureVPN

Një ofrues i vendosur mirë, PureVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një VPN në Mbretërinë e Bashkuar. Nga serverët e dedikuar për transmetim në një rrjet të madh serverash, ka shumë për të pëlqyer.

PureVPN ekzekuton 168 serverë në Mbretërinë e Bashkuar në katër vende. Qasja në pjesën tjetër të botës nuk është e dyta për asnjë me 2070 serverë në 131 vende. Bazuar në provat e mia, shpejtësitë e serverit të PureVPN janë gjithashtu të shpejtë.

I mençur për jetën private, PureVPN bën pak prerjet për qëllime të menaxhimit të rrjetit, por gjithçka është bërë në mënyrë anonime, duke mos ju vërejtur asnjëherë. Të gjitha tiparet e klientit në lidhje me privatësinë që ju presin janë aty, siç janë disa shtesa të këndshme si një bllokues reklamash dhe mbrojtje ndaj virusit.

Për qasje në shërbimet e transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar, aplikacioni PureVPN përfshin mënyra të veçanta të shërbimit special të rrjedhës. BBC, ITV dhe Channel 5 janë atje, siç janë disa dhjetëra kanale të tjera nga e gjithë bota. Dhe të gjithë punojnë shumë, shumë mirë.

rekuizitë
 • Shpejtësi të shkëlqyera
 • Rrjet i madh serverash (131 vende)
 • Zhbllokon Netflix, iPlayer dhe mbi 70 shërbime të tjera streaming
 • Kombinohet me mbi 50 pajisje dhe platforma
 • Verifikuar në mënyrë të pavarur ofruesi VPN i log logave të pavarura
 • Opsion i përkushtuar IP
 • Vlera të mëdha
Cons
 • Aplikacionet mund të përdorin pak më shumë polish
 • Disa probleme të ndërlidhjes me ndërprerje

VPN me vlerë të lartë për Mbretërinë e Bashkuar: PureVPN është një ofrues i shkëlqyeshëm për transmetimin në Mbretërinë e Bashkuar dhe mediat e huaja. Ajo vjen me një aplikacion të lehtë për t’u përdorur dhe të mbështetur mirë, një rrjet masiv të serverëve dhe një çmim që, sinqerisht, e bën atë një nga marrëveshjet më të mira përreth.

3. NordVPN

Logoja e NordVPN

Ju nuk mund të gaboni NordVPN si VPN tuaj në Mbretërinë e Bashkuar. E thënë thjesht, ata i bëjnë të gjitha.

Drejtues i paketës në numrin e serverëve në Mbretërinë e Bashkuar, numërimi i NordVPN është në 610 serverë në një vend. Edhe ajo numër i serverëve rritet shumë rregullisht.

Përtej Mbretërisë së Bashkuar, lista e serverëve të NordVPN përfshin gjithsej 5645 serverë në 58 vende – një numër shumë mbresëlënës. Shpejtësitë e serverëve janë të nivelit më të lartë.

Për privatësinë, NordVPN është atje me më të mirët e tyre. Ata nuk bëjnë asgjë. Ata gjithashtu veprojnë jashtë Panamasë, një vend pa ligje për ruajtjen e të dhënave, qasje plotësisht të pakufizuar në internet dhe mbikëqyrje zero qeveritare.

Mbrojtja e rrjedhjeve DNS dhe një ndërprerës vrasës, natyrisht, janë të pranishëm dhe llogariten. Por, NordVPN gjithashtu ofron disa veçori të anonimitetit të cilat ofruesit e tjerë nuk i pranojnë, si një VPN të dyfishtë, Tor mbi VPN dhe serverë të hutuar.

NordVPN është gjithashtu një ofrues i shkëlqyeshëm për qasje të vazhdueshme në iPlayer BBC dhe shumë shërbime të tjera të transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërprerjet janë të pakta dhe larg (dhe fiksohen shpejt).

rekuizitë
 • Intimitet i shkëlqyeshëm me prerje zero
 • Rrjet i madh (dhe gjithnjë në rritje) i serverëve
 • Performanca e mirë e lidhjes
 • Serverë specialiteti (përfshirë VPN të dyfishtë, të ngatërruar dhe Tor mbi VPN)
 • Klient i pastër, i lehtë për t’u përdorur
 • Punon me Netflix dhe shumicën e shërbimeve të tjera streaming
 • Lejon Torrenting dhe P2P
 • Ofron adresa IP të dedikuara
Cons
 • Asnjë tipar tunizimi i ndarë
 • Pak i kushtueshëm për planet afatshkurtra

Një VPN QAT B DONI T ALL GJITHA: Nëse jeni duke kërkuar një VPN për Mbretërinë e Bashkuar që bën gjithçka mirë, mos kërkoni më shumë se NordVPN. Ju merrni një aplikacion të lehtë, qasje në transmetim, shpejtësi të lartë lidhjeje dhe siguri të shkëlqyeshme, të gjitha me një çmim shumë të përballueshëm.

4. Surfshark

Logoja e Surfshark-ut

Duke qenë një i porsaardhur relativisht, Surfshark mund të mos jetë një ofrues për të cilin keni dëgjuar. Por, ata padyshim që janë të denjë për një vend në ndonjë VPN më të mirë për listën në Mbretërinë e Bashkuar.

Fillon me një politikë të rreptë mos-prerje dhe një bazë të funksionimit jashtë Ishujve të Virgjër Britanikë, të dyja sigurojnë privatësinë tuaj në internet shumë të bukur.

Surfshark drejton mbi 1040 serverë në 63 vende, duke përfshirë disa lokacione në Mbretërinë e Bashkuar. Dhe ata serverë të sigurt janë të shpejtë, të përsosur për të transmetuar video dhe P2P (që, natyrisht, është e lejuar).

Zhbllokimi i faqeve dhe shërbimeve në Mbretërinë e Bashkuar është gjithashtu një fllad me Surfshark. BBC, ITV, Channel 4 dhe Netflix të gjithë punojnë bukur nga jashtë.

Klienti i Surfshark ka një dizajn të pastër, modern dhe intuitiv. Ajo ofron mundësi të shkëlqyera të kriptimit dhe protokollit, veçori të intimitetit si VPN të dyfishtë dhe një ndërprerës vrasjeje, madje ju lejon të përdorni serverat tuaj DNS.

Dhe a e përmenda Surfshark është ofruesi i vetëm që ju jep lidhje të pakufizuara të njëkohshme?

rekuizitë
 • Intimitet dhe siguri e shkëlqyeshme pa prerje
 • Performanca e shkëlqyeshme e serverit
 • Zhbllokon Netflix, BBC, dhe shumë të tjerë
 • Klient i lehtë për t’u përdorur
 • Lidhje të pakufizuara të njëkohshme
 • Mbështetje për torrent
 • i lirë
Cons
 • Shpejtësia e paqëndrueshme në disa vende
 • Mbështetje mjaft e ngadaltë e klientit

NJ NEW NJOFTIM I SHTES: Surfshark jo vetëm që ofron çdo veçori që ju nevojitet, por ato gjithashtu kanë një mbështetje të shkëlqyeshme për tërë orën, një garanci për 30 ditë kthim të parave dhe një nga planet më të shtrenjta të pajtimeve – veçanërisht nëse përfitoni nga shitja e tyre. E gjitha bën për një përvojë të shkëlqyer VPN në Mbretërinë e Bashkuar.

5. ExpressVPN

Logoja ExpressVPN

ExpressVPN ofron një përvojë të pastër, të lëmuar dhe të pjekur për çdo përdorues të VPN në Mbretërinë e Bashkuar. Ata janë një ofrues i njohur dhe i respektuar.

Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, një juridiksion miqësor ndaj intimitetit, ExpressVPN është një tjetër shërbim pa prerje. Ata ekzekutojnë dhjetëra servera të shpejtë nga katër lokacione të ndryshme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Klienti i ExpressVPN është po aq i pastër dhe i lehtë për t’u përdorur sa merr. Shtë shumë e sigurt dhe, për përdoruesit më të përparuar, ofron veçori të dobishme si tunelimi i ndarë për të ndihmuar në menaxhimin më të mirë të kontrollit të trafikut.

Zhbllokimi i iPlayer i BBC-së dhe faqeve të tjera të transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar funksionojnë mjaft vazhdimisht me ExpressVPN, dhe nëse ndonjëherë keni ndonjë problem, mbështetja e tyre ndaj klientit përgjithësisht njihet si më e mira në industri.

Ndërsa prek në shqyrtimin tim të plotë, një dobësi e ExpressVPN është çmimi relativisht i lartë. Thënë kështu, ju vërtet merrni vlerë të parave tuaja, plus ExpressVPN tenton të ofrojë herë pas here oferta speciale për zbritje.

Dhe me një garanci të kthimit të parave 30-ditore, nuk ka absolutisht asnjë rrezik për t’u provuar atyre.

rekuizitë
 • Një klient i pasur me tipare dhe intuitiv
 • Teknologji e fortë mbrapa
 • Shumë serverë dhe vendndodhje serverash
 • Shpejtësi të shpejtë dhe të qëndrueshme të lidhjes
 • Punon me Netflix të SHBA
 • Mbështetje e nivelit të lartë të klientit
Cons
 • Disa prerje të grumbulluara
 • Jo më e lirë

Reputacioni i madh: Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që ofron anonimitet të lartë dhe intimitet në internet, ju besohet miliona njerëzve dhe ka mbështetje të shkëlqyeshme 24/7, mos e injoroni ExpressVPN. Përkundër kostos pak më të lartë, ata ia vlen mirë.

Përdorimi falas i VPN në MB

Të gjithë ofruesit që kam listuar më lart si VPN-të më të mira për Mbretërinë e Bashkuar janë shërbime me pagesë. Megjithëse ka shumë mundësi falas për VPN, unë nuk besoj se përdorimi i një është ndonjëherë një ide e shkëlqyeshme (dhe personalisht nuk do ta bëja kurrë).

Ekzistojnë shumë dallime në mes të VPN-ve të paguara dhe atyre të lira, të cilat rëndojnë shumë peshoren në favor të ish-it. Thelbësore e saj është që kur të shkoni falas, në vend që të paguani shërbimin me para, ju do të përfundoni duke paguar me intimitetin tuaj, të dhënat personale, kohën ose të tre.

Ofruesit e VPN falas në Mbretërinë e Bashkuar janë të njohura për çdo numër shenanigans, nga injektimi i reklamave në shfletuesin tuaj, deri tek shitja e informacionit tuaj personal dhe zakonet në internet. Të gjitha këto gjëra krijojnë para për ta në kurrizin tuaj.

Me një VPN falas, ju gjithashtu keni shanse mjaft të pakta për të qenë në gjendje të shikoni pëlqimet e iPlayer BBC, ITV Hub, ose Netflix në Mbretërinë e Bashkuar. Ata janë një objektiv i lehtë për ato shërbime streaming dhe rrallë rregullojnë qasjen pasi të jenë bllokuar.

Pse të përdorni një VPN në MB

Siç u përmend shkurtimisht në fillim të këtij artikulli, ka shumë arsye që mund të dëshironi të merrni parasysh përdorimin e një VPN në MB. Ata ziejnë në vijim:

 1. Monitorimi dhe prerjet në internet
 2. Censura në internet
 3. Ështjet ligjore kur përrua, shpërndarja e skedarëve dhe transmetimi i materialit të caktuar
 4. Qasja në përmbajtje të huaj të bllokuar gjeo-bllok

Nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar, ja çfarë do të thotë secila nga këto për ju.

ISP në Mbretërinë e Bashkuar Monitorimi Online dhe Regjistrimi i Aktiviteteve

Falë Aktit të Fuqive Hetuese 2016 (me nofkën e duhur si Karta e Snoopers), agjencitë britanike të zbatimit të ligjit dhe agjencitë e inteligjencës mund të marrin ligjërisht dhe të analizojnë të gjitha format e të dhënave të komunikimit dhe komunikimit, përfshirë, natyrisht, aktivitetet tuaja të internetit.

Një nga dispozitat e aktit thotë që ISP-të në Mbretërinë e Bashkuar duhet të mbajnë të dhënat e lidhjes në internet, përfshirë faqet e internetit që keni vizituar, për një vit të tërë. I gjithë ai informacion është i arritshëm dhe i rishikueshëm nga autoritetet në çdo kohë pa ndonjë urdhër.

Ndaloni mbikëqyrjen në internet në Mbretërinë e Bashkuar me një VPN

Edhe nëse nuk keni asgjë për të fshehur, kjo ide nuk duhet të jetë mirë me ju.

Më shqetësuese është akoma një ligj në Mbretërinë e Bashkuar i miratuar në vitin 2019, i cili e bën të paligjshëm të shikosh propagandë terroriste në internet. Një veprim i tillë dënohet deri në 15 vjet burg.

Ka disa probleme domethënëse me këtë ligj. Ajo që cilësohet si propagandë terroriste nuk është domosdoshmërisht e përcaktuar mirë. Dhe, është një grevë dhe ju jeni legjislacion.

Me fjalë të tjera, edhe nëse aksidentalisht përfundoni në një sit i cili ka propagandë terroriste ose shikoni diçka për të cilën nuk mendoni se i ngjan asaj nga distanca, por zbatimi i ligjit në Mbretërinë e Bashkuar bën, ju mund të keni probleme serioze juridike.

Duke përdorur një VPN në çdo kohë që të jeni lidhur me një ISP në Mbretërinë e Bashkuar, ju fshihni në mënyrë efektive prej tyre të gjitha faqet e internetit që vizitoni dhe shërbimet në internet që përdorni. Ju po mbani zakonet tuaja të vetme ndaj vetvetes (siç duhet të jetë) dhe mbroni veten nga rreziqet e mundshme aksidentale ligjore.

Censura e Internetit në Mbretërinë e Bashkuar

Përmes mandateve për ISP-të, Mbretëria e Bashkuar bllokon hyrjen në një numër të konsiderueshëm faqesh në internet. Ndoshta rasti më i njohur i kësaj është faqja e ndarjes së skedarëve The Pirate Bay, megjithëse ka shumë të tjerë – mbi 700,000 për të qenë të saktë.

Uebfaqet e bllokuara në Mbretërinë e Bashkuar përfshijnë ndonjë gjë nga përmbajtja për të rritur dhe lojrat, për të skeduar faqet e ndarjes dhe transmetimit. Nëse dikush ju thotë se interneti në Mbretërinë e Bashkuar është i hapur dhe falas, ata janë gabim.

Përdorimi i një VPN në Mbretërinë e Bashkuar anashkalon censurimin e internetit

Jam dakord që disa faqe në internet mund të jenë problem, por nuk besoj se censura arbitrare në internet është përgjigjja.

Megjithëse ekzistojnë mënyra të tjera për të zhbllokuar një faqe në internet dhe hapat anësore të këtyre përpjekjeve të censurës, metoda më e besueshme është përdorimi i një VPN.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lidhni pajisjen tuaj me një server VPN në një vend pa censurë afër Britanisë së Madhe (kjo ndihmon në sigurimin e performancës së mirë), dhe do të keni mundësinë të hyni në çdo sit. Hollanda ose Islanda janë zgjedhje të shkëlqyera.

Torrentimi, Ndarja e Dosjeve dhe Kodi Streaming në Mbretërinë e Bashkuar

Mbretëria e Bashkuar ka një dënim shumë të ashpër për shkeljen e të drejtave të autorit. Shkarkimi ose ndarja madje e një pjese të çdo materiali të mbrojtur nga të drejtat e autorit mund të çojë në gjobë të madh dhe kushte burgimi deri në 10 vjet.

Pothuajse çdo BitTorrent ka një mundësi të integruar të enkriptimit, por, për fat të keq, kjo bën shumë pak për t’ju mbrojtur. Po, ISP-ja juaj në Mbretërinë e Bashkuar nuk do të jetë në gjendje të shohë përmbajtjen e asaj që po ndan, por IP-ja juaj akoma do të ekspozohet plotësisht.

Bazuar në IP tuaj, kushdo që kujdeset (si ndërmarrjet e mediave ose trollet e të drejtave të autorit) mund të kuptojë shpejt saktësisht se çfarë materiali jeni duke shkarkuar ose ngarkuar dhe të veprojë në përputhje me rrethanat.

Të njëjtat ligje të të drejtave të autorit në Mbretërinë e Bashkuar vlejnë për platformat streaming si Kodi. Edhe pse, teknikisht, ju nuk jeni duke shkarkuar asgjë, transmetimi i materialit të mbrojtur nga e drejta e autorit mund t’ju sjellë në po aq probleme.

Një VPN jo vetëm që shifron lidhjen tuaj, duke mbajtur ISP-në tuaj në errësirë, por gjithashtu fsheh adresën tuaj IP, duke ju mbrojtur në fundin e burimeve të përmbajtjes së gjërave. Përdorimi i një VPN do t’ju mbajë si anonimë ashtu edhe të sigurt.

Shikimi i Netflix dhe përmbajtjeve të tjera në Britani të Madhe

Ndërsa jeni në Mbretërinë e Bashkuar, ju mund të dëshironi të përdorni një shërbim online në një vend tjetër. Mund të jetë luajtësi i një kanali televiziv të huaj, versioni amerikan i Netflix (dhe biblioteka e tyre më e gjërë), ose ndonjë gjë tjetër midis.

Do përmbajtje e tillë ka shumë të ngjarë të jetë e bllokuar gjeo-bllok nga Britania e Madhe dhe të mos jetë e arritshme nëse nuk gjendeni fizikisht në vendin e origjinës së saj. Dhe një VPN mund ta rregullojë atë.

Duke u lidhur me një server në vend nga vjen përmbajtja, pajisja juaj do të shihet se në të vërtetë ekziston atje. Pavarësisht nëse jeni në Mbretërinë e Bashkuar apo kudo tjetër në botë, çfarëdo që është bllokuar tani do të jetë në dispozicion.

VPN për Mërgimtarët në Mbretërinë e Bashkuar

Nëse nuk jetoni në Mbretërinë e Bashkuar ose nuk kaloni kohë të konsiderueshme jashtë vendit, ka akoma të paktën një arsye e shkëlqyeshme për të investuar në një VPN të lartë për Mbretërinë e Bashkuar dhe për të marrë vetë një IP Britanike: transmetim i përmbajtjes dhe gjetje e bllokimit të gjeo-bllokimit.

Streaming TV në Mbretërinë e Bashkuar

Numri një arsye pse dikush jashtë Britanisë së Madhe do të dëshirojë të marrë një VPN në Mbretërinë e Bashkuar është të përdorësh shërbime të shkëlqyera të vendit si iPlayer të BBC-së, Channel 4’s All 4, ose ITV Hub – një VPN është mënyra më e mirë për të parë TV Britanike jashtë vendit.

Nëse ky është me të vërtetë qëllimi juaj, duhet të jeni të vetëdijshëm që të gjitha ato kompani bëjnë maksimumin e tyre për t’ju ndaluar në gjurmët tuaja (veçanërisht BBC). Për shkak të kësaj, shumë (dhe ndoshta edhe shumica) VPN nuk do të punojnë për këtë qëllim.

VPN-të më të mira në Mbretërinë e Bashkuar mund të transmetojnë të gjitha kanalet televizive në Mbretërinë e Bashkuar

Vdo VPN, herët a vonë, do të identifikohet si i tillë dhe bllokohet nga BBC dhe të tjerët. Nuk ka asnjë mënyrë rreth kësaj.

Ajo që dallon VPN-të më të mira në Mbretërinë e Bashkuar për ofruesit më të vegjël është se sa shpejt ata rikthehen dhe funksionojnë.

Pasi të kuptojnë se janë bllokuar, ofruesit e lartë mund të rregullojnë hyrjen në shërbimet e transmetimit në Mbretërinë e Bashkuar brenda një ose dy ditësh. VPN të tjerë e bëjnë atë me një ritëm shumë më të ngadaltë (duke supozuar se ata e bëjnë atë fare), duke i vendosur zakonet tuaja të shikimit të TV Britanik në akull për javë me radhë.

Rastësisht, çdo VPN në Mbretërinë e Bashkuar që përmend në këtë faqe e bën hyrjen në iPlayer të BBC-së dhe ofruesit e tjerë të videove një nga përparësitë e tyre, dhe kur bllokohet, zakonisht merr gjërat shumë shpejt duke shkuar përsëri.

Në fund të fundit

Nuk ka rëndësi nëse jetoni në Mbretërinë e Bashkuar ose kaloni pjesën më të madhe të kohës jashtë vendit. Një VPN është një mjet i shkëlqyeshëm për të pasur në arsenalin tuaj. Mund të ju ndihmojë të qëndroni anonim në internet, të përdorni shërbime për ndarjen e skedarëve në mënyrë të sigurt, dhe t’ju ndihmojë të kënaqni dëshirat tuaja TV Britanike.

Cilado qoftë qëllimet tuaja, çdo ofrues i kësaj liste të VPN-ve më të mira për Mbretërinë e Bashkuar do të bëjë një zgjedhje të shkëlqyeshme dhe do t’ju shërbejë shumë mirë me të vërtetë.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:
 • Merrni një adresë IP në Mbretërinë e Bashkuar në 5 hapa të thjeshtë
 • Tofarë duhet të bëni nëse iPlayer juaj i BBC-së VPN nuk po funksionon
 • A janë legal VPN në MB
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map