ProtonVPN İncelemesi

ProtonVPN logosuPuan:
8.6 / 10


ProtonVPN hakkında sevilecek çok şey var. Bu, hızlı sunucuları, mükemmel yazılımları ve diğer sağlayıcıların uygulamayı rahatsız etmediği birkaç kullanışlı özellik ile güvenlik ve gizlilik odaklı bir hizmettir. Evet, pahalı taraftalar, ancak internette anonim kalmak hedefinizse, birkaç VPN daha iyi bir iş çıkarır.

Artıları
 • Mükemmel gizlilik ve güvenlik özellikleri
 • Desteklenen her ülkede sunulan çift VPN
 • Günlük yok
 • Kullanımı kolay istemci
 • İyi sunucu performansı
 • Torrenting ve P2P dostu
 • Ücretsiz bir sürüm sunuyor
Eksileri
 • Pahalı
 • Canlı sohbet desteği yok
 • Yalnızca dört ülkede P2P sunucuları

Dijital gizliliğinizi beğendiyseniz, İsviçre’deki CERN’deki bilim adamları tarafından geliştirilen ücretsiz, şifreli e-posta hizmeti olan ProtonMail’i duyma şansınız çok yüksek.

Ancak bilmediğiniz şey, aynı geliştiricilerin ProtonVPN adlı bir hizmetle VPN arenasına taşındığıdır..

VPN hizmetleri ilerledikçe, ProtonVPN ücretsizdir ve ücretsiz bir hesap yapısı sunar. Bu, ücretsiz VPN’lerin tipik dezavantajlarının çoğu olmadan, hizmetin temel bir sürümüne ücretsiz olarak erişebileceğiniz anlamına gelir.

Ancak, ProtonVPN’in sunduğu tek şey bu değil. Ne münasebet.

Sizi hızlandırmak için ProtonVPN incelemem.

ProtonVPN Genel Bakış

ProtonVPN’in ana şirketi Proton Technologies AG, tanınmış bir dijital gizlilik şampiyonu. E-posta ve VPN hizmetlerine ek olarak, OpenPGPjs ve GopenPGP gibi yaygın olarak kullanılan birkaç açık kaynaklı şifreleme aracından da sorumludurlar.

Açıkça, dijital gizliliği kitlelere yayma konusunda oldukça ciddidirler. VPN teklifleriyle ne kadar başarılı oldular??

Artıları

Tahmin edebileceğiniz gibi, ProtonVPN çok güvenli bir VPN, güvenlik ve gizlilik ile en büyük satış noktaları.

Hizmet, son teknoloji şifreleme standartlarına dayanıyor ve gizlilik dostu İsviçre dışında çalışıyor.

Bunun da ötesinde, ProtonVPN’in sıkı bir kayıt tutmama politikası vardır. Kaba kuvvet saldırılarını önlemek için hesabınızda son oturum açışınızın yalnızca bir zaman damgasını tutarlar. Bu bilgiler her girişte geçersiz kılındığından iz bırakmazsınız ve gizliliğiniz korunur.

ProtonVPN, çift VPN çözümü sunan birkaç sağlayıcıdan biridir ve Tor ağı ile el ele çalışabilir. Bir öldürme anahtarı ve DNS sızıntı koruması da elbette mevcuttur.

Gizlilik ve güvenliğin ötesinde, ProtonVPN’in başka avantajları da vardır.

Tüm ağlarında performans iyidir.

Trafiğinize ince ayar yapmanıza ve VPN’den nelerin geçmesi gerektiğine ve nelerin olmaması gerektiğine karar vermenize olanak tanıyan kullanışlı bir bölünmüş tünelleme özelliği uygular.

Ücretsiz planda olmasa da, birçok sunucuda P2P’ye de izin verilir.

ProtonVPN, hala ABD Netflix, Disney +, Hulu, Amazon Prime ve BBC iPlayer ile birlikte çalışan az sayıda tüketici VPN hizmetinden biridir. Yurt dışındayken birkaç şov yayınlamak veya evde yaparken güvenliğinizi korumak istiyorsanız, bu güzel bir bonus.

VPN uygulamaları, Windows, macOS, iOS ve Android ile sınırlı olsa da, olabildiğince iyi. Tüm sürümler mükemmel performans ve sezgisel, kullanıcı dostu bir deneyim sunar.

ProtonVPN’i Linux’ta bir istemci uygulaması olmadan Tomato, Asus WRT ve DD-WRT yönlendiricileri de çalıştırabilirsiniz..

Eksileri

ProtonVPN dahil hiçbir VPN sağlayıcısı mükemmel değildir.

En dikkate değer eksilerinden biri maliyet. ProtonVPN birden fazla fiyat planı sunuyor, ancak ucuz değiller (elbette ücretsiz sürüm hariç).

30 günlük para iade garantisi sunarken, orantılıdır, yani 15 gün sonra iptal ederseniz, paranızın sadece yarısını geri alırsınız. Aklıma gelen başka hiçbir VPN bunu yapmıyor.

ProtonVPN’in müşteri hizmetleri bölümünde de bir eksikliği var. Yardım almanın tek yolu, en azından yanıtlar yararlıdır ve kopyala ve yapıştır çeşitliliği değil, uzun süren bekleme sürelerine dönüşebilen e-postadır..

ProtonVPN’in ABD Netflix ile çalıştığını belirttim.

Ne yazık ki, resim diğer ülkelerle pembe değil. Hizmetin İngiltere, Almanca ve Japonca sürümlerini çalıştırabildim, ama hepsi bu.

Bana göre, eksilerini birçoğu ücretsiz VPN katmanını sürdürme bölgesi ile geliyor gibi görünüyor – bu sadece bir önsezi.

Özellikleri

Her zaman olduğu gibi, bu inceleme için, ProtonVPN’i olabildiğince kapsamlı bir şekilde keşfetmeyi başardım. Bir anormallik, diğer VPN’lerin aksine, ProtonVPN’in aboneliğinize bağlı olarak farklı özellikler sunmasıdır.

Artı paketi en popüler seçenek olduğundan, ele almaya karar verdim. Bununla birlikte, özellik daha ucuz olan planların hiçbirinde mevcut değilse bunu belirteceğim.

Öldürme Anahtarı

ProtonVPN gizlilik merkezli bir VPN’dir. Bu nedenle, yerleşik bir öldürme anahtarı işlevi sunmaları şaşırtıcı değildir..

Özellik, hizmetin beklenmedik bir şekilde kesilmesi durumunda cihazınızın internet trafiğini otomatik olarak engeller. Bunlar herhangi bir VPN ile olabilir.

Bu durumlarda etkinleştirerek, kill switch herhangi bir verinin şifrelenmemiş standart internet bağlantısı üzerinden dışarı çıkmasını önler ve faaliyetlerinizi genel olarak dünyaya gösterir.

Kill switch yalnızca istemcinin Windows ve macOS sürümlerinde bulunur.

İOS ve Android uygulamalarında ProtonVPN bunun yerine bağlantı başarısız olduğunda hizmete yeniden bağlanmak için her zaman açık bir seçenek sunar. Ve bu yeterince adil. Dengesiz bir mobil bağlantıdaki bir öldürme düğmesi kabus olur.

DNS Sızıntı Koruması

ProtonVPN tarafından sunulan bir başka gizlilik özelliği de DNS sızıntı korumasıdır.

Tüm yerel ProtonVPN uygulamaları DNS sorgularını otomatik olarak şirket tarafından işletilen sunuculara yönlendirir.

Bu sunucular, hizmetin geri kalanıyla aynı günlüğe kaydetme ilkelerini izler. Dolayısıyla, DNS geçmişiniz İnternet etkinlikleriniz için bir yol haritası olarak kullanılamaz.

Bir öldürme anahtarıyla birlikte, DNS sızıntısı koruması, çevrimiçi alışkanlıklarınızı takip etme girişimlerini durdurur.

Güvenli Çekirdek

Güvenliği her şeyden önce ödüllendirenler için ProtonVPN, Güvenli Çekirdek sunucuları olarak adlandırdıkları hizmeti sunuyor. Günlük VPN konuşmasında, bu çift VPN’dir. Ancak, ilginç bir bükülme ile geliyor.

Büküm, çift VPN zincirinde ilk atlamayı sağlayan Güvenli Çekirdek sunucularının, kiralık bir sağlayıcı yerine ProtonVPN’e ait olması ve işletilmesidir..

Ayrıca, 1000 metrelik yeraltında bulunan hizmet dışı bırakılmış bir İsviçre ordusu serpinti sığınağı gibi delicesine güvenli yerlerde barındırılıyor.

Hiçbir üçüncü tarafın garanti etmediği her şey, donanıma yetkisiz erişim elde edemez ve güvenliğinizi tehlikeye alamaz.

ProtonVPN’in Secure Core sunucuları İzlanda, İsveç ve İsviçre’de bulunmaktadır.

Güvenli Çekirdeğin ve aslında herhangi bir çift VPN çözümünün dezavantajı, kaçınılmaz bir performans isabeti. Verilerinizin artık ikinci VPN sunucusuna fazladan bir mesafe kat etmesi ve ardından bunun tarafından işlenmesi gerekiyor.

Performans ne kadar yavaştır? Hollanda’nın düzenli VPN bağlantısı ve Secure Core kullanan biri için hız testi sonuçları.

Güvenli Çekirdek Hızı Testi
ProtonVPN normal VPN sunucu hızı test sonuçlarıDüzenli VPN ProtonVPN Güvenli Çekirdek VPN sunucu hızı test sonuçlarıGüvenli Çekirdek VPN

Açıkçası oldukça iyi olan hızda 2/3 oranında bir düşüşe bakıyoruz. Çift VPN çözümü uygulayan diğer VPN sağlayıcıları ile performansın en az yarısını görmek tipiktir, bu nedenle ProtonVPN’e şuralar.

Güvenli Çekirdek’in ProtonVPN’in Temel ve ücretsiz planlarında mevcut olmadığını lütfen unutmayın.

Bölünmüş Tünel Açma

Tüm internet trafiğinin bir VPN’den geçmesi gerekmez. ProtonVPN’in bölünmüş tünelleme özelliği de.

Hangi uygulamaların ve IP adreslerinin hizmeti kullanması ve hangilerinin kullanmaması gerektiğini seçmenizi sağlar.

Örneğin, aynı zamanda yerel TV akışı yaparken bir torrent indirmek istediğinizde mükemmel bir özelliktir. Torrent, bir VPN’ye bağlı değilmiş gibi yerel olarak izlerken Hollanda üzerinden aşağı çekilebilir.

VPN üzerinden her şeyi göndermeyerek, bağlantı performansını da artırabilirsiniz.

Bölünmüş Tünel Oluşturma şu anda yalnızca ProtonVPN’in Windows ve Android istemcilerinde kullanılabilir.

Tor Uyumluluğu

Ek gizlilik için ProtonVPN Tor ağını VPN hizmetiyle birlikte kullanma desteği de sunar. Dikkat çeken şey, tüm ProtonVPN’lerin sunucularının bu tür bir kurulumu desteklememesi, bu nedenle hangisinin işe yaradığını anlamak için uygulamada ayrıntıya inmeniz.

Yine de, sınırlı Tor desteği sunmak bile VPN endüstrisinde biraz nadirdir, bu yüzden hoş bir özelliktir.

Temel veya ücretsiz plana kaydolursanız Tor sunucularına erişilemez.

ProtonVPN Netflix ve Diğer Akış Desteği

Testlerimde, akış devinin VPN kullanımını damgalama çabalarına rağmen ProtonVPN’in Netflix ile çalıştığını buldum.

Coğrafi engellemenin üstesinden gelmek, reklamı yapılan bir özellik değildir, unutmayın ve ProtonVPN, her zaman çalışacağına dair açık bir garanti vermez. Bu nedenle, Netflix sunucuları uygulamada işaretlenmez ve çalışan birini bulmak için deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekir.

ProtonVPN ABD Netflix'in engellemesini kaldırıyor

Testlerim yalnızca ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’daki sunucuların Netflix’in engellemesini kaldırdığını tespit etti. Global Netflix kataloğunun geri kalanına erişmek için başka bir yere bakmanız gerekebilir.

Ancak Netflix’in ötesinde Amazon Prime, Hulu ve Disney + ile bağlantıda hiçbir sorunum yoktu. Ayrıca İngiltere’deki sunucuların birçoğunu BBC’nin iPlayer’ın yanı sıra ITV Hub ve All 4’ün kilidini açabildim.

Sonuç olarak, ProtonVPN, akış söz konusu olduğunda etkileyici bir iş çıkarır ve tüm büyük oyunculara erişirken herhangi bir sorununuz olmamalıdır. Ancak, kilometrenizin daha az popüler hizmetlere veya konumlara göre değişebileceğini unutmayın.

Torrenting ve P2P Desteği

Daha önce belirttiğim gibi, ücretli ProtonVPN aboneleri bu hizmeti torrent ve diğer P2P dosya paylaşım uygulamaları için kullanabilir.

Bununla birlikte, ProtonVPN’de P2P kullanmak istiyorsanız, uyumlu bir sunucuya bağlanmanız gerekir. Ve sadece dört ülkede (Hollanda, Singapur, İsveç ve İsviçre).

P2P sunucuları istemcide işaretlenir, ancak maalesef sadece olanları göstermenin hızlı bir yolu yoktur. ProtonVPN’in kullanışlı bağlantı profili özelliğini kullanabilirsiniz (biraz sonra alacağım), ancak bundan daha kolay olmalı.

Dosya paylaşmayı düşünmeseniz bile, hangi sunucuların işlevsellik sunduğunu not etmenizi öneririm. Ancak, onları kullanmak yerine, onlardan kaçının.

Ortalama olarak, P2P sunucuları en ağır yüklerden muzdariptir ve bu nedenle biraz daha yavaş performans sunma eğilimindedir. Hızlar hala yeterince iyi, ancak bir P2P sunucusu kullanmanız gerekmiyorsa, neden kullanıyorsunuz?.

Eşzamanlı Bağlantılar

Diğer VPN servislerinin çoğu gibi, ProtonVPN de tek bir abonelikle aynı anda birden fazla cihaza bağlanmanıza izin verir.

Bununla birlikte, kaç tane kullanabileceğiniz, hangi planı seçtiğinize göre belirlenir.

Temel plan iki adede kadar eşzamanlı bağlantı sunarken, Plus beş taneye kadar izin verir. Vizyoner plan size on eşzamanlı bağlantı sağlayacak, ancak benim seçimime göre size çok pahalıya mal olacak.

Eğer peşinde olduğunuz çok fazla bağlantı varsa, şu anda eşzamanlı bağlantı limiti olmayan mükemmel VPN servisi Surfshark’a bakın.

Gizlilik ve güvenlik

Şimdiye kadar, ProtonVPN’in tamamen gizlilik ve güvenlikle ilgili olduğu açık olmalıdır. Sonuçta, bu konuda ciddi olmasaydınız bir yeraltı sığınağında bir veri merkezi inşa etmezdiniz.

O zaman ProtonVPN’in parladığı bir alan olması sürpriz değil.

yargı

Başlangıç ​​olarak, ProtonVPN evini, dünyadaki en katı gizlilik yasalarına sahip olan İsviçre’de yapıyor. Aslında, gizlilik odaklı hizmetler için bir mıknatıs.

ProtonVPN’in arkasındaki ekip ayrıca İsviçre’yi dijital gizlilik hakları için güvenli bir sığınak olarak savunmanın uzun bir geçmişine sahip.

İsviçre’nin, batı dünyasının çoğunu birbirine bağlayan 5, 9 ve 14 göz ittifakı gibi çok uluslu istihbarat toplama düzenlemelerine taraf olmadığını belirtmek önemlidir..

Bu, varsayılan olarak, yabancı hükümetlerle herhangi bir bilgi paylaşmadıkları anlamına gelir. Ve herhangi bir bilgi talebi, bireysel gizlilik haklarını büyük ölçüde destekleyen İsviçre yasalarına uygun olmalıdır..

İsviçreli yetkililer bile elektronik gözetim hedeflerini izlendiklerini bildirmek zorundadır. Yani, en ciddi dış talepler dışında gerçekleşecek ihtimaller hiç yok.

Günlük İlkesi

ProtonVPN’in İsviçre işletme yetkisinin bir diğer avantajı da kapsamlı bir kayıt tutmama politikası sunmalarına izin vermesidir.

İsviçre yasalarında yer alan hiçbir hüküm, yetkililer isteseler bile bir VPN’nin kullanıcılarına yönelik günlük kaydı yapmasını gerektirmez. Bu nedenle, ProtonVPN şunları söylemez ve açıkça belirtmez:

ProtonVPN No-Logs VPN hizmetidir.

ProtonVPN kullandığınızda, aşağıdakilerden herhangi birini YAPMAYIZ:

 • Kullanıcı trafiğini veya herhangi bir iletişimin içeriğini günlüğe kaydetme
 • Cihazlara, protokollere veya uygulamalara karşı ayrımcılık
 • İnternet bağlantınızı kısın

Daha önce de belirtildiği gibi, ProtonVPN’in kaydettiği tek kullanım verisi, VPN hesabınızda en son oturum açtığınız zaman damgasıdır.

Bu zaman damgası kişisel olarak tanımlanabilir veri ve hiçbir türde IP adresi bilgisi içermez.

Zaman damgası her oturum açma girişiminde de değiştirilir. Yalnızca ProtonVPN’in hesabınıza kaba kuvvet saldırılarını önlemesine ve bunlarla savaşmasına yardımcı olmak için var.

Protokol ve Şifreleme

ProtonVPN’in güvenlik taahhüdünün büyük bir kısmı protokol seçimleri ve şifreleme standartları.

Diğer birçok VPN sağlayıcısının aksine, ProtonVPN bilinen güvenlik açıklarına sahip herhangi bir teknoloji sunmamaktadır. Bu nedenle, uyumluluk uğruna bir yedek olarak bile PPTP protokolünü kullanamayacaksınız.

Bunun yerine, üst düzey şifrelemeye ve makul olarak sunulabilecek kadar çok güvenlik özelliğine dayanan bir VPN..

Başlangıç ​​olarak, ProtonVPN’e yapılan her bağlantıda 4096 bit RSA anahtar değişimi ve HMAC-SHA384 mesaj kimlik doğrulaması ile 256 bit AES şifrelemesi kullanılır.

Windows veya Linux destekli cihazlarda, bu şifreleme hız ve güvenlik için endüstri standardı olan OpenVPN protokolü üzerinden taşınır.

Diğer tüm platformlar, neredeyse tüm açılardan OpenVPN ile karşılaştırılabilir olan IKEv2 / IPSec protokolünü kullanır.

Diğer sağlayıcılar birden çok protokol aracılığıyla geniş cihaz desteğine odaklanırken, ProtonVPN güvenliğe öncelik verir ve yukarıdaki yüksek güvenlikli seçenekleri sunar.

Ek bir koruma katmanı olarak, ProtonVPN’den geçen tüm şifreli trafik Mükemmel İletme Gizliliği (PFS) kullanır.

PFS, bir VPN’i her yeni bağlantıda veya eski anahtarların süresi dolduğunda yeni bir şifreleme anahtarı kümesi üzerinde anlaşmaya zorlayan bir sistemdir.

Bu, üçüncü taraf anahtar hırsızlığıyla ilişkili riski en aza indirmek için çalışır, çünkü her anahtar yalnızca sınırlı bir zaman dilimi boyunca minimum miktarda veri kodunu çözmek için çalışır.

DNS Sızıntıları

Yukarıdaki özellikli bölümde belirtildiği gibi, ProtonVPN tüm istemci yazılımlarında DNS sızıntısı koruması sunar.

Çalışma şekli basittir. ProtonVPN kendi DNS sunucularını çalıştırır ve istemci yazılımı tüm DNS isteklerini oturum boyunca bu sunucuları kullanmaya zorlar.

Testlerimde, tüm ProtonVPN’in müşterileri uçan renklerle DNS sızıntı testinden geçti.

ProtonVPN DNS sızıntı testini geçiyor

Bununla birlikte, ProtonVPN’in mobil istemcileri söz konusu olduğunda hafif bir uyarı eklemenin gerekli olduğunu hissediyorum. Bunun nedeni, Android ve iOS’ta her zaman açık bir özellik sunmasına ve bir kill anahtarına alternatif olarak sunmasına rağmen, iki şey aynı değildir..

Her zaman açık işlevsellik, bazı durumlarda kısa bir DNS sızıntısına neden olabilir.

Hücresel hizmetiniz VPN bağlantınızı sonlandıracak kadar azalırsa, bir kill anahtarı tüm trafiğinizi durduracaktır. Her zaman açık özelliği yalnızca VPN’ye yeniden bağlanmaya çalışır.

Yeniden bağlanma gerçekleşmeden önce (kuşkusuz bu kadar küçük), veri ve DNS sızıntısına karşı savunmasızsınız.

Uygulamada, bunun güvenliğinizi tehlikeye atması neredeyse imkansızdır – sonuçta milisaniye konuşuyoruz. Ancak tam açıklama amacıyla, bilmeniz gereken bir şey.

Uygulamalar ve Müşteriler

ProtonVPN, Windows, macOS, iOS ve Android için özel olarak oluşturulmuş istemciler sunar. Linux için bir komut satırı aracı da mevcuttur.

Bazıları, aklınıza gelebilecek her türlü internet bağlantılı cihazı kapsamaya çalışan diğer sağlayıcılara kıyasla onları dezavantajlı hale getirdiğini iddia ediyor..

ProtonVPN’in onları mümkün olduğunca kullanıcı dostu ve kararlı hale getirmek için küçük uygulama paketlerine odaklanmasına izin verdiğini iddia ediyorum..

Ayrıca, bu dört seçenek çoğumuzun zaten kullandığı şeydir.

İsterseniz, VPN’yi çeşitli yönlendirici türlerine de kurabilirsiniz (Tomato, Asus WRT ve DD-WRT), ancak bu manuel bir işlemdir.

Genel olarak, ProtonVPN’in istemci yazılımı, ne tür bir cihazınız olursa olsun, iyi tasarlanmış, sezgisel ve kullanımı kolaydır. İlk kez çalıştırdığınızda basit ama bilgilendirici bir öğretici bile içerir.

ProtonVPN uygulaması yardım eğitimi

Windows istemcisi bir verimlilik modelidir. Temelde OpenVPN için her sunucu tarafından desteklenen özellikleri (P2P, Tor, vb.) Belirgin hale getiren kolay okunur bir sunucu listesiyle süslü bir ön uçtur..

Örneğin, P2P özellikli bir sunucuya geçmeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, listeyi çeşitli sunucu özelliklerine göre filtrelemenin kolay bir yolu olsaydı. Şu anda sunucuları yalnızca ülkeye göre filtreleyebilirsiniz.

Oldukça standart olduğu gibi, müşterinin sizi o anda mevcut olan en hızlı sunucuya bağlayan tek bir “hızlı bağlantı” özelliği vardır.

Testlerimde, hızlı bağlantının ne kadar iyi çalıştığını söylemek imkansızdı, ancak bunu seçerken alışılmadık derecede yavaş bir bağlantı yaşamadım..

İstemci Ayarları

ProtonVPN’in müşterinin ana penceresinin sol üst köşesindeki hamburger menüsü sizi kullanıcı tarafından yapılandırılabilir seçeneklerin bir listesine götürür.

Kill switch’i (veya cep telefonlarında her zaman açık işlevselliği durumunda), DNS sızıntı korumasını ve protokol ayarlarını burada bulabilirsiniz. Bölünmüş tünel de orada yaşıyor.

Bölünmüş tünel konusunda, Windows ve Android istemcilerinin sahip olduğu tek büyük özellik, ancak diğer ikisi eksik.

Aksi takdirde, kullanıcı deneyimi tüm platformlarda benzerdir.

Profiller

ProtonVPN’in istemci uygulamalarının benzersiz bir özelliği bağlantı profilleri. Hızlı, tek tıklamayla bağlantı için belirli yapılandırmaları kaydetmenize izin vermenin bir yoludur.

Onları oldukça kullanışlı buldum.

Her profil, kullanılacak VPN protokolünü (yalnızca OpenVPN TCP veya UDP) ve bağlanacak ülke ve sunucuyu seçmenize izin verir.

Sunucular söz konusu olduğunda, rastgele bir tane, belirli bir tane seçebilir veya istemcinin şu anda mevcut olan en hızlı sunucuyu seçmesine izin verebilirsiniz.

ProtonVPN müşterisinin profil penceresi

ProtonVPN’i tekrar tekrar kullandığınız bir şey varsa, bir profil oluşturun. Kendimi hızlı bir şekilde birkaç P2P yapılandırması ve biri ABD Netflix akışı için kurtarırken buldum.

İstemci Güvenliği

Ocak 2020’de, dört ProtonVPN uygulamasının hepsi açık kaynak oldu, yani tüm kodları ona erişmek isteyen herkes için kullanılabilir hale geldi.

ProtonVPN’in zaten mükemmel güvenlik standartlarını daha da geliştiren bir hamle. Herhangi bir geliştirici veya güvenlik uzmanına kodu kazma ve olası güvenlik açıkları için analiz etme şansı verir.

ProtonVPN şu anda açık kaynaklı istemcileri ve büyük kudoları çalıştıran tek üst düzey VPN sağlayıcısıdır..

Aynı zamanda, ProtonVPN uygulamalarının bağımsız bir güvenlik denetiminin sonuçlarını yayınladı. Sadece bir avuç düşük ve orta riskli sorun bulundu ve hepsi denetim raporlarının kamuya açıklanmasına kadar düzeltildi veya kabul edildi.

Açık kaynaklı olma ve üçüncü taraf güvenlik denetiminden geçme kararları, ProtonVPN’i tamamen yeni bir şeffaflık ve güven seviyesine taşıdı. Ve VPN dünyasında, her ikisi de kritik.

Rakipler, not alın.

ProtonVPN Sunucu Konumları

63 lokasyonda ve 44 ülkede 698 sunucuyla ProtonVPN’in geniş bir sunucu ağı yok.

Bununla birlikte, beklediğim her yer mevcut ve açıklanmış ve% 95’imizin muhtemelen başka bir şeye ihtiyacı olmayacak.

ProtonVPN’e özgü olan, Güvenli Çekirdek çözümünü kullanarak her ülkeye bağlanabilmenizdir. Çevrimiçi güvenlik ve anonimlik sizin için büyük önem taşıyorsa, bu mükemmel bir haberdir.

ProtonVPN’in sunucularının tam listesini burada görebilirsiniz. Bölgeye, ülkeye ve şehre ve işlevselliğe göre ayrılırlar (P2P, Güvenli Çekirdek, Tor).

ProtonVPN Hızlı mı?

Uzun zaman önce, performans sorunları ProtonVPN’i rahatsız etti. Artık durum böyle değil.

Muhteşem olmasa da, test ettiğim her yer çok saygın ve tutarlı sayılar gösterdi. Bu hızlar ProtonVPN’i sıkıca tüm VPN sağlayıcılarının en üst katmanına yerleştiriyor.

İşte benim daha kapsamlı ProtonVPN hız testimden alınan üç popüler sunucu lokasyonundan bir örnekleme.

En İyi Sunucu
ProtonVPN En İyi Sunucu sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN En İyi Sunucu hız testi taban çizgisiVPN yok
Amerika Birleşik Devletleri
ProtonVPN Türkiye sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Amerika Birleşik Devletleri hız testi taban çizgisiVPN yok
Hollanda
ProtonVPN Hollanda sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Hollanda hız testi taban çizgisiVPN yok

Tüm testler 500 Mbps aşağı ve 100 Mbps yukarı bağlantı Avrupa ile gerçekleştirildi.

Herhangi bir VPN sunucusunun işleyebileceğinden çok daha yüksek hızlara sahip bir internet kullanmak, sunabilecekleri maksimum performansı görmemizi sağlar. Daha yavaş bir bağlantı, internet servis sağlayıcısının (İSS) yapabileceği hızları sınırlar.

En iyi sunucu ProtonVPN’in istemcisi tarafından “hızlı bağlantı” seçeneği kullanılarak seçildi. Teorik olarak, tüm ağda benim için en hızlı sunucu olmalı.

Bu performans seviyesiyle ProtonVPN, büyük dosyaların indirilmesi veya 4K video akışı da dahil olmak üzere en çok bant genişliği gerektiren görevleri bile kolayca halledebilir.

Müşteri servisi

Ne yazık ki, müşteri desteği ProtonVPN’in en güçlü noktalarından biri değildir. Bu incelemeyi yazarken, canlı sohbet veya telefon desteği yok. Tüm aldığımız e-posta.

İyi haber şu ki, e-postalara yanıt veren personel tamamen topa görünüyor ve eksiksiz ve kullanışlı cevaplar veriyor. Diğer birçok VPN’in hızlı servis yanılsaması oluşturmak için hazır yanıtlar kullandığı bir zamanda bu yenileniyor.

Netflix ile bölünmüş tünel kullanma hakkındaki sorumun cevabını almak için yaklaşık 15 saat beklemek zorunda kaldım. Spoiler: Bazı ciddi DNS kung-fu yapmadığınız sürece çalışmaz.

Ancak, cevap dostça ve bilgili, bu yüzden çabalarını suçlayamam.

Temel sorunlar için ProtonVPN web sitesi, sık karşılaşılan sorunlarla ilgili yardım bulmak için bir SSS ve bir arama işlevi sunar. Çoğumuzun sahip olacağı tüm tipik soruları kapsar.

Buradaki sonuç, ProtonVPN’in yardım sunmak için aşırıya kaçmamasıdır – ancak sahip oldukları şey yararlıdır ve zamanınızı boşa harcamaz.

Fiyat ve Değer

Daha önce de belirtildiği gibi, ücretsiz katmanı kullanmadığınız sürece ProtonVPN düşük fiyatlar için ödül kazanmaz.

Bununla birlikte, ücretsiz bir hesap açmanın, Plus paketinde 7 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip olmanıza izin vereceğini belirtmek gerekir. Servise uygun bir test sürüşü vermek istiyorsanız bu kötü bir yol değildir.

ProtonVPN'in abonelik planı fiyatlarına genel bakış

Farklı fiyat seviyeleri farklı özelliklerle birlikte gelir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Bedava

  Yıllık Fiyat: Bedava
  Aylık Fiyat: Bedava

  Ücretsiz katmanda, sunucuları yalnızca üç konumda kullanabilirsiniz: ABD, Japonya ve Hollanda.

  P2P yazılımını veya daha gelişmiş özelliklerden hiçbirini kullanamazsınız. Ayrıca, hız sınırlamalı tek bir bağlantıyla da sınırlı kalacaksınız.

  Bununla birlikte, fiyat, hizmet, diğer ücretsiz VPN’lere kıyasla çalmaktır. Verilerinizi üçüncü taraflara satmadan sizi güvende tutacaktır – bu yüzden buna sağlam bir değer diyorum.

 • Temel

  Yıllık Fiyat: Aylık 4,00 ABD doları
  Aylık Fiyat: Aylık 5,00 ABD doları

  Temel katman, ücretsiz muadilinden çok farklı değil.

  Mevcut tüm ülkelerdeki sunuculara, P2P kullanma ve hız sınırını kaybetme yeteneğine sahip olursunuz. Ancak, bu büyük bir yükseltme gibi görünse de, mutlaka böyle hissetmiyordu..

  Tek gerçek avantaj, bu seviyede iki cihazı aynı anda bağlayabilmenizdir, ancak bence bu, ödemeye değer değil.

 • Artı

  Yıllık Fiyat: Aylık 8,00 ABD doları
  Aylık Fiyat: Aylık 10,00 ABD doları

  Artı katmanı, bazı ek özellikleri gerçekten görmeye başladığınız yerdir.

  P2P, Tor ve Güvenli Çekirdek sunucular dahil olmak üzere tüm sunucu ağına erişebilirsiniz. Aynı anda beş adede kadar cihaz da kullanabilirsiniz.

  Artı planı ProtonVPN’in en popüler seçeneğidir.

  8,00 $ fiyat etiketi (veya yıllık ön ödeme yapmazsanız 10,00 $), rekabete kıyasla biraz yüksek. Ancak bazılarımız için, ProtonVPN’in gizlilik ve güvenlik konusundaki mükemmel itibarını satın aldığınız düşünüldüğünde buna değer olabilir..

 • düşsel

  Yıllık Fiyat: Aylık 24,00 ABD doları
  Aylık Fiyat: Aylık 30,00 ABD doları

  Adından da anlaşılacağı gibi, Visionary fiyat katmanı, ProtonVPN’e kitlelere veri gizliliği sağlama görevinde yardımcı olmak isteyenlere yöneliktir.

  ProtonMail’in Visionary katmanına bir abonelik ile birlikte gelir, ancak aksi takdirde Plus paketiyle aynıdır.

  Paranız ve sebebi destekleme arzunuz varsa, bu sizin için anlaşma.

ProtonVPN’e kaydolduğunuzda, PayPal veya büyük bir kredi kartı ile ödeme yapmanız gerekecektir – anonimlik takıntılı için büyük bir hayal kırıklığı..

Ücretsiz hesaplar için SMS veya e-posta doğrulamasından da geçmeniz gerekir – ProtonVPN, kalıcı posta hizmetlerini engelleme konusunda katıdır.

Bitcoin kullanarak ücretsiz bir hesabı ücretli bir hesaba yükseltebilirsiniz. Ancak, bu noktada, kimliğinizi zaten doğruladınız, bu yüzden çoğumuzun yararlanacağından şüpheliyim.

Dikkate alınması gereken diğer bir şey, ProtonVPN 30 günlük para iade garantisi sunarken, hizmeti ne kadar süre kullandığınıza bağlı olarak orantılıdır. Bu, hesabınızı ne kadar uzun süre saklarsanız, gittikçe daha az geri döndüğünüz anlamına gelir.

Çevrimiçi ortamda bununla ilgili çok sayıda şikayetle karşılaştım, ancak Plus düzeyinde 7 günlük ücretsiz deneme sürümü alabildiğiniz için, çoğu kişi için çok fazla sorun olmamalı.

ProtonVPN İyi Bir VPN mi??

ProtonVPN biraz pahalı tarafında. Ve müşteri desteği, bilgili olsa da, daha hızlı yanıt süreleri ve iletişim kurmanın daha fazla yolunu kullanabilir.

Ancak, bu, başkalarına benzemeyen bir güvenlik ve gizliliğe adanmış bir VPN sağlayıcısıdır. Kesin kayıt tutmama politikası, gizlilik dostu yargı yetkisi ve birinci sınıf güvenlik özellikleri arasında tüm temelleri kapsar ve çok iyi yaparlar..

Sunucu ağı hızlıdır, uygulamanın kullanımı kolaydır ve en üst düzey bir VPN’den beklediğiniz her özellik (ve hatta kullanamayacağınız birkaç yararlı özellik) vardır.

Genel olarak, ProtonVPN harika bir VPN hizmetidir ve bir tane sıfır rezervasyon yaptırıyorum.

ProtonVPN logosuPuan:
8.6 / 10

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map