10 spôsobov, ako zostať v bezpečí online v roku 2019 (a ďalej)


Ak sa však práve ponáhľate a teraz nemôžete prečítať celý článok, môžete preskočiť na poslednú časť článku („10 spôsobov, ako zostať v bezpečí online – poďme zhrnúť“), priamo na dno. Máme zhrnutie všetkých hlavných tipov na zaistenie bezpečnosti online, o ktorých budeme diskutovať v tomto článku.

Prečo je také dôležité zostať v bezpečí online?

Internet jednoducho nie je tým, čím býval. To neznamená, že pred 15 rokmi neexistovali žiadne kybernetické hrozby, ale priemerný užívateľ online mal vo všeobecnosti ľahší čas na to, aby bol na webe v bezpečí. Dnes je to trochu ťažšie urobiť. Zatiaľ čo internet sa stal vyspelejším, používali ho aj hackeri.

Práve teraz sa očakáva, že zariadenia pripojené k internetu sa stanú obrovskými cieľmi útokov na počítačové a malware. Okrem toho je nesmierne pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch budeme aj naďalej pozorovať väčší a väčší nárast kybernetických útokov a počítačovej kriminality, pretože táto nezákonná činnosť sa stala oveľa výnosnejšou ako hlavný nezákonný obchod s drogami. Výskum opäť ukázal, že k útoku hackerov dochádza každých 39 sekúnd, takže to nie je prekvapujúce

Celkovo všetky dostupné údaje ukazujú iba jednu vec – naučíte sa, ako zostať v bezpečí online, alebo nakoniec stratíte svoje peniaze pri kybernetickom útoku alebo obeť krádeže identity.

Tu je najlepších 10 spôsobov, ako zostať v bezpečí online v súčasnosti

Aj keď existuje veľa spôsobov, ako zostať v bezpečí online, rozhodli sme sa zamerať na 10 najúčinnejších:

1. Nepoužívajte verejné WiFi na citlivé účely

Je ťažké to neurobiť – vieme. Verejné Wi-Fi je k dispozícii hneď, keď ho potrebujete, a ponúka vám rýchly a bezplatný prístup na web.

Tento pohodlný prístup sa však vyplatí – dosť veľký: vaše osobné a finančné údaje. Podľa štatistík asi 24% celosvetových hotspotov Wi-Fi vôbec nepoužíva spoľahlivé šifrovanie. Toto percento sa nemusí zdať také zlé, ale zvážte to – odhaduje sa, že do roku 2020 bude na celom svete približne 432 miliónov hotspotov. To znamená, že približne 100 miliónov hotspotov je nezabezpečených..

Ak náhodou používate takúto sieť WiFi, ktokoľvek by mohol odposlouchávať vaše pripojenia, aby zistil, čo robíte online. Keby sa tak stalo, každý hacker by mohol ľahko ukradnúť akékoľvek informácie, ktoré od vás chcú, ako sú vaše:

 • Podrobnosti o bankovom účte
 • Čísla kreditných kariet
 • Prihlasovacie údaje

A zatiaľ čo väčšina hotspotov používa WPA2, nemôžete svoju stráž pozbaviť. Pri používaní zabezpečeného verejného WiFi by ste sa mali skutočne postarať – či už v hoteli, v reštaurácii alebo dokonca doma. Prečo? Pretože sa už ukázalo, že dokonca aj WPA2 je náchylný na špecifický typ kybernetického útoku. WPA3 má tento problém vyriešiť, ale pravdepodobne bude trvať ešte niekoľko rokov, kým nebude všeobecne prijatý – do tej miery, že sa stane požiadavkou – pretože je zatiaľ voliteľnou certifikáciou..

Čo teda môžete urobiť? Koniec koncov, nemôžete jednoducho prestať používať sieť WiFi.

Nemusíte to robiť. Musíte sa len uistiť, že na prístup k citlivým informáciám nepoužívate verejné WiFi (zabezpečené alebo nezabezpečené). V ideálnom prípade by ste ho mali používať iba na bežné prehliadanie online. Nepoužívajte ho na kontrolu e-mailov, bankového účtu ani profilov v sociálnych médiách. Ak to skutočne potrebujete, použite radšej svoj dátový plán.

Ak však chcete mať lepšiu možnosť, zvážte použitie siete VPN (diskutujeme o nej na tip č. 3). Táto služba môže zabezpečiť vaše online pripojenie na hotspotoch bez šifrovania, aby sa zabezpečilo, že vaše osobné údaje nebudú odhalené.

2. Nastavte svoje zariadenia na „zabudnuté“ siete WiFi

Veľa zariadení (najmä mobilných zariadení) je predvolene nastavených na automatické opätovné pripojenie k známym sieťam WiFi. Ak teda pôjdete na miesto priateľa, pripojíte sa k sieti Wi-Fi a potom ich do dvoch dní znova navštívite, zariadenie sa automaticky pripojí k ich sieti.

Pohodlné, správne?

Určite je, ale je to tiež dosť nebezpečné. Prečo? Pretože počítačoví zločinci mohli nastaviť falošné siete Wi-Fi, aby vaše zariadenie zmiatli, a namiesto toho ich prinútili nechať ich náhodným pripojením. Najhoršie zo všetkých – pre nich to nie je veľmi zložitý proces.

Povedzme, že idete do baru, pijete pivo a používate Wi-Fi. Keď odchádzate, automaticky sa odpojíte od siete. Ak je však zapnutá funkcia „zapamätať“, vaše zariadenie bude naďalej vysielať signál, ktorý žiada siete WiFi v okolí, či majú rovnaké SSID (názov siete WiFi) ako hotspot na paneli..

Všetko, čo by mal počítačový zločin urobiť, je použitie zariadenia, ktoré dokáže naskenovať identifikátory SSID, ktoré vaše zariadenie vysiela, a potom ich znova vysielať ako svoje vlastné. V skutočnosti je vaše zariadenie presvedčené, že falošná sieť hackera je legitímna..

A tu je najhoršia časť – taký nástroj už existuje. Ananás WiFi môže pomôcť hackerom ľahko nastaviť útoky MITM (Man-in-the-Middle) a v súčasnosti to stojí iba 200 dolárov..

Je oveľa lepšie nechať počítače, notebooky a mobilné zariadenia zabudnúť na siete Wi-Fi. Ak neviete ako, tu je zoznam užitočných príručiek, ktoré môžete použiť:

 • MacOS
 • Linux (video Ubuntu)
 • Android
 • iOS
 • Windows 7
 • Windows 8 / 8.1
 • Windows 10

Mali by ste vedieť, že niektoré operačné systémy alebo zariadenia (zvyčajne modernejšie) nazývajú túto funkciu „Automatické pripojenie“. Ak si to všimnete, nezabudnite to tiež zakázať.

3. Použite VPN (Virtual Private Network)

Ak nie ste oboznámení s VPN, jedná sa o online služby, pomocou ktorých môžete skryť svoju skutočnú adresu IP a šifrovať ich zabezpečením online pripojení. Jednoducho povedané, VPN bude:

 • Zaistite, aby nikto (nie váš poskytovateľ internetových služieb, hackeri, orgány štátnej správy) nemohli vidieť, čo robíte na internete. Vaša online komunikácia bude plne šifrovaná a zabezpečená proti dohľadu. Áno – aj pri nezabezpečenej verejnej WiFi.
 • Zabráňte prípadným kybernetickým zločincom, aby sa o vás naučili citlivé informácie (napríklad o tom, kde žijete, kto je váš ISP, aké je vaše PSČ) z vašej IP adresy.
 • Uistite sa, že môžete slobodne hovoriť online a či sú vaše digitálne stopy do určitej miery nevysledovateľné.

Používanie siete VPN je veľmi šikovný spôsob, ako zostať v bezpečí online. Je to obzvlášť účinná metóda, ak dodržiavate všetky ďalšie tipy, ktoré sú uvedené v tomto článku..

Chcete VPN, ktorá vám pomôže zostať v bezpečí online?

CactusVPN je práve služba, ktorú potrebujete. Zabezpečíme vaše údaje pomocou špičkového šifrovania a ponúkame prístup k vysoko zabezpečeným protokolom VPN, ako sú SoftEther a OpenVPN..

A čo viac, vybavili sme naše služby pomocou Kill Switch, aby sme sa ubezpečili, že na webe nikdy nie ste. Ponúkame tiež spoľahlivú ochranu pred únikom DNS a neuchovávame žiadne denníky používateľov, aby sme správne chránili vaše súkromie.

Ponúkame prístup k užívateľsky prívetivým aplikáciám a poskytujeme tiež bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu a 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, ak sa vyskytnú nejaké problémy so službou..

4. Zabezpečte svoje zariadenia a prehliadače

Jedným z najlepších spôsobov, ako zostať v bezpečí online, je ubezpečiť sa, že vo svojom zariadení používate spoľahlivý antivírusový / antimalwarový program. Pomôže vás chrániť pred online hrozbami – ako sú škodlivé súbory cookie, malware, vírusy, spyware, adware atď.

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

Okrem antivírusového / antimalwarového softvéru by ste sa mali vždy snažiť aktualizovať operačný systém. Nezabudnite – dôležité aktualizácie zabezpečenia je možné vydať aj v rámci aktualizácií systému plechoviek. To a uistite sa, že máte zapnutý firewall. Je to ďalšia vrstva zabezpečenia, ktorú stojí za to mať.

Pokiaľ ide o váš prehliadač, mali by ste zvážiť použitie blokátorov skriptov – hlavne rozšírení, ktoré zabraňujú spusteniu neautorizovaných skriptov pri prístupe k tienistej alebo škodlivej webovej stránke. Napríklad rozšírenie na blokovanie skriptov by mohlo zabrániť škodlivému webu v načítaní skriptu na kryptomernú ťažbu, ktorý poškodzuje váš procesor, alebo zastaviť webové stránky v zobrazovaní škodlivých kontextových reklám..

V súčasnosti sú najlepšie rozšírenia, ktoré môžete použiť, uMatrix a uBlock Origin. Najlepšie je ich používať spolu, nie samostatne, ak naozaj chcete zostať v bezpečí online.

5. Neovplyvňujte e-maily s neoprávneným získavaním údajov a nevyžiadanou poštou

Keďže phishingové útoky na vzostupe a spamové e-maily predstavujú 45% všetkých e-mailov odosielaných na webe, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým vyhnúť sa im. Ak tak urobíte, riskujete odcudzenie vašej identity, vyprázdnenie bankových účtov a zničenie vašej firmy.

Spamové e-maily sa obyčajne ľahšie rozpoznávajú ako phishingové e-maily, pretože vynakladajú menšie úsilie. Zlá gramatika, agresívny tón a vágny kontext bývajú dobrým rozdaním. Niektoré e-mailové adresy na neoprávnené získavanie údajov (phishing) sa dajú rozpoznať aj týmto spôsobom, ale mnohé z nich bývajú lepšie vytvorené. Podvodníci si robia čas na prieskum svojich obetí a na prispôsobenie správ, aby mali väčšiu šancu prinútiť príjemcov, aby sa zapojili do e-mailov..

Príklady phishingových e-mailov môžu obsahovať:

 • Niekto, kto predstiera, že pracuje v banke, s ktorou máte účet, tvrdí, že musíte overiť svoju totožnosť zdieľaním prihlasovacích údajov alebo kliknutím na škodlivý odkaz.
 • Kybernetický zločin, ktorý vyhlasuje, že ste policajtom, právnikom alebo federálnym agentom a ktorý tvrdí, že ste podozrivý z trestnej činnosti, a že musíte kliknúť na odkaz, stiahnuť prílohu alebo zdieľať citlivé osobné informácie (napríklad vaše číslo sociálneho zabezpečenia), aby zbavený poplatkov.
 • Hacker môže predstierať, že je výkonným riaditeľom spoločnosti, v ktorej pracujete, a môže sa vás pokúsiť vyvinúť tlak na inštaláciu škodlivého softvéru (napríklad keyloggery) do počítačov spoločnosti..

Existuje mnoho ďalších scenárov, ale máte predstavu – phishingové e-maily môžu byť veľmi rozmanité a niekedy niekedy celkom presvedčivé. Našťastie existuje niekoľko červených vlajok, ktoré môžete hľadať:

 • Odkazy, ktoré vás posielajú na webovú stránku „HTTP“ namiesto na webovú stránku „HTTPS“.
 • Odkazy, ktoré sú skrátené – napríklad „https://bit.ly/2siUVoz“ namiesto „https://www.cactusvpn.com“, napríklad.
 • Napríklad nesprávne napísané mená a úmyselné gramatické chyby v e-mailovej adrese – „[email protected]“ namiesto „[email protected]“..
 • Nedostatok úradných podpisov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na spodku oficiálneho e-mailu od inštitúcie alebo spoločnosti.
 • Pocit naliehavosti a tlaku a agresívny, hrozivý tón, ak nespĺňate požiadavky odosielateľa.
 • Prílohy, ktoré nie sú tým, čo tvrdia, že sú – napríklad údajný spustiteľný súbor končiaci na .zip alebo tzv. Súbor programu Excel, ktorý je vlastne súborom s príponou .exe..

Celkovo vzaté, ak ste niekedy dostali spam alebo phishingové e-maily, jednoducho ich ignorujte a odstráňte. V ideálnom prípade by ste sa mali skontaktovať so skutočným údajným odosielateľom a zistiť, či vám skutočne poslal e-mail alebo nie. Mali by ste tiež zvážiť použitie rozšírení proti phishingu spoločnosti Stanford a prípadne kontaktovať úrady, ak vám zákon vo vašej krajine umožňuje proti nim podniknúť právne kroky..

6. Používajte silné, samostatné heslá

Rovnako ako väčšina ľudí už pravdepodobne viete, aké dôležité je mať spoľahlivé heslo pre akýkoľvek účet, ktorý používate. Aj keď je to dobre známe, zdá sa, že ľudia stále nepočúvajú. Štatistiky v skutočnosti ukazujú, že približne 86% globálnych hesiel je veľmi slabých.

Dá sa povedať, že hackeri sa tešia týmto správam.

Čo teda znamená dobré heslo? Predtým, ako vám ponúkneme niekoľko tipov, musíme zdôrazniť jednu dôležitú vec: Pre každý účet musíte mať iné heslo. Mať jedno silné heslo, ktoré používate pre všetky účty, nie je najbezpečnejším spôsobom. Len si na to pomyslite – ak by sa toto heslo (bez ohľadu na to, aké silné je) prasklo, počítačový zločin by mal okamžitý prístup ku všetkým vašim účtom. Ak máte viac hesiel, bude napadnutý iba jeden účet.

Mali by ste vedieť aj to, že musíte pravidelne meniť heslá – je to omnoho bezpečnejšie. Teraz to neznamená, že ich musíte meniť každý deň (pokiaľ to samozrejme nechcete), ale svoje heslá môžete meniť každý mesiac, napríklad.

Ak sa vám to nepodarí, je potrebné urobiť silné heslo:

 • Nechajte to dlhé – nepoužívajte iba jedno slovo. Pokúste sa vytvoriť celú vetu, ak je to možné.
 • Ak to platforma umožňuje, do svojho hesla vložte náhodné medzery.
 • Malé a veľké písmená používajte náhodne, napríklad: „aBcDeF.“
 • Pridajte symboly (napríklad „&,„“ * Alebo „@“) náhodne medzi písmenami alebo slovami.
 • Pokúste sa nepoužívať slová zo slovníka. Prinajmenšom sa vyhnite tomu, aby všetky slová vo vašom hesle boli „reálnymi“ slovami. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je obrátiť niektoré slová – namiesto „myši“ použite „esuom“.
 • Vždy do svojho hesla pridávajte čísla – na začiatku, na konci alebo kdekoľvek v strede.
 • Nepoužívajte zrejmé náhrady. Napríklad, ak použijete „m0u $ e“ namiesto „mouse“, nebude vaše heslo podstatne bezpečnejšie.
 • Ak chcete, skúste si trochu zapamätať heslo. Napríklad môžete urobiť skratku pre frázu „Moji rodičia žijú v Taliansku 5 rokov.“ Bolo by to niečo ako „MphbliIf5y.“ Pridanie ďalších symbolov a čísel samozrejme neuškodí.

V prípade, že by ste sa o tom chceli dozvedieť viac, prečítajte si našu príručku o tom, ako vytvoriť silné heslo.

Pokiaľ ide o spôsob uchovávania všetkých vašich hesiel, odporúčame si ich najprv zapísať do poznámkového bloku, ktorý uchovávate na bezpečnom mieste u vás doma alebo v banke. Po druhé, zvážte použitie služieb ako KeePassXC alebo Bitwarden na správu hesiel.

7. Vyhnite sa webovým serverom HTTP

Najlepšie je vyhnúť sa používaniu webových stránok HTTP – najmä pri online nákupoch – pretože jednoducho nie sú bezpečné. Nejde iba o špekulácie – dokonca aj spoločnosť Google začala v roku 2018 označovať všetky webové stránky HTTP ako nebezpečné.

V podstate, ak sa HTTP používa na webových stránkach namiesto HTTPS, znamená to, že neexistuje žiadne zabezpečenie na šifrovanie vašej online komunikácie s uvedenými webovými stránkami. Takže ktokoľvek mohol vidieť, čo na tom robíte. Vidíte problém? Je veľmi ľahké, aby hacker takto ohrozil vaše heslá, bankové účty a kreditné karty.

A nie, problém nie sú len webové stránky HTTP, ktoré spracúvajú informácie o platbách. Problémom sú aj blogy a fóra HTTP. Prečo? Pretože pri registrácii zvyčajne zhromažďujú vašu e-mailovú adresu. Kvôli nedostatku šifrovania existuje šanca, že e-mail môže skončiť v rukách kybernetických zločincov. Ak sa tak stane, vaša e-mailová adresa sa stane cieľom útokov typu phishing, pharming a spam.

Ako zistíte, či web používa šifrovanie HTTPS? Celkom jednoduché – tu sú niektoré znaky:

 • Adresa URL začína reťazcom „https“ namiesto „http“.
 • Zelená ikona zámku sa nachádza v paneli s adresou tesne pred adresou URL.
 • Názov spoločnosti sa zobrazuje za ikonou visiaceho zámku (nie vždy).
 • Najviditeľnejšie – prehliadač vás informuje, že nejde o bezpečný web.

Mali by ste však vedieť, že zatiaľ čo webové stránky HTTPS nemôžu byť naozaj podvrhnuté, hackerom nič nebráni v tom, aby si vytvorili falošný web, ktorý imituje ten pôvodný, a aby klamali používateľov online pomocou útokov homografu. To a hackeri alebo podvodníci mohli jednoducho zaregistrovať „legitímnu“ webovú stránku pre certifikát HTTPS a použiť ju na ukradnutie údajov o vašej kreditnej karte, napríklad.

Dobrým spôsobom, ako sa chrániť pred takýmito útokmi, je vždy dvakrát skontrolovať adresu URL webových stránok, aby ste sa uistili, že nedochádza k preklepom, a používať správcov hesiel, pretože vaše prihlasovacie údaje automaticky vyplnia, iba ak je web skutočne ten pravý. Ak je to falošné, spravidla to neurobia.

Pokiaľ ide o škodlivé weby HTTPS, ktoré nenapodobňujú iné platformy, najlepšou stávkou je urobiť na nich veľa prieskumov, aby sme zistili, či je skutočne legitímny. Môžete tiež skúsiť kliknúť na ikonu zámku a získať viac informácií o firemnom certifikáte.

Jo, a mali by ste tiež zvážiť použitie skriptovacích blokov, ktoré sme spomenuli vyššie (uMatrix a uBlock Origin). Nie je 100% zaručené, že vás ochránia pred falošnými webmi HTTPS, ale môžu prinajmenšom zabrániť akýmkoľvek škodlivým skriptom, aby sa spustili na pozadí pri prístupe na takéto platformy..

8. Obmedzte množstvo súkromných informácií, ktoré zverejníte na webe

Uvedenie vášho telefónneho čísla a e-mailovej adresy na stránke sociálnych médií uľahčuje ľuďom, ktorí hľadajú nových priateľov alebo zamestnávateľov, ktorí sa zaujímajú o to, aby vás kontaktovali.?

Iste, to sa môže stať, ale aj tým je pre kybernetických zločincov veľmi ľahké zacieliť na vás podvodmi. Nehovoriac o tom sú presne tie informácie, ktoré sa na webe predávajú za účelom zisku.

Mali by ste sa tiež vyhnúť tomu, aby ste na sociálnych sieťach rozdávali príliš veľa informácií o tom, čo robíte alebo kde sa nachádzate. Aj keď by vám mohlo poskytnúť niečo, o čom by ste sa rozprávali so svojimi priateľmi, ale tiež poskytne lupičom niektoré veľmi užitočné informácie. Ak napríklad uverejníte fotku z reštaurácie a označíte sa tam, v podstate dáte lupičom vedieť, že nie ste doma.

A to nie je strach. Mnoho lupičov používa informácie zo sociálnych médií na plánovanie svojich lúpeží. Navyše, v roku 2011, štatistika ukázala, že približne 80% lupičov skontrolovalo sociálne médiá pri plánovaní krádeže. To bolo pred časom pravda, ale je veľmi nepravdepodobné, že sa veci teraz zlepšili – najmä preto, že sociálne médiá obsahujú o vás ešte viac informácií. V skutočnosti sa zdá, že sociálne médiá sú u zlodejov obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým.

Nehovoríme samozrejme, že by ste vôbec nemali používať sociálne médiá, ale snažte sa obmedziť množstvo informácií, ktoré o vás zverejňujete. Prinajmenšom by ste sa mali uistiť, že všetky vaše profily sú nastavené ako súkromné, aby to, čo uverejníte, mohli vidieť iba ľudia, ktorým dôverujete. Prirodzene by ste sa mali uistiť, že do svojho zoznamu priateľov nepridáte nikoho, koho poznáte, alebo ktorý vyzerá ako falošný, kopírovaný profil..

Jo, a pokiaľ ide o zdieľanie súkromných informácií, zahŕňa to aj vašu IP adresu. Nezabudnite – ľudia sa z toho môžu veľa naučiť, napríklad v ktorej krajine a meste, v ktorom žijete a aké je vaše PSČ. Preto je vždy dobré používať VPN, keď pristupujete na web – vaša IP adresa bude tak vždy skrytá.

9. Zostaňte v bezpečí online, pretože nebudete mať zapnuté rozhranie Bluetooth

Spravidla by ste mali zapnúť Bluetooth iba vtedy, keď potrebujete zdieľať súbory s niekým, koho poznáte na mieste. Po dokončení by ste však mali Bluetooth okamžite vypnúť. Prečo? Ponechanie tejto možnosti môže ohroziť zabezpečenie online.

Bohužiaľ, zatiaľ čo Bluetooth môže byť bezpečný, má veľa bezpečnostných nedostatkov. Už v roku 2017 sa zistilo, že počítačoví zločinci mohli zneužiť zraniteľnosť na hackovanie mobilných zariadení bez toho, aby si to niekto všimol. O rok neskôr sa objavil nový bezpečnostný problém, ktorý umožnil útoky MITM na ukradnutie kryptografického kľúča.

Ale to je len špička ľadovca. Bluetooth je náchylný na rôzne kybernetické útoky, ako napríklad:

 • Bluebugging (môže mať za následok nežiaduci spam)
 • Bluejacking (ohrozuje vaše súkromné ​​informácie)
 • Bluesnarfing (môže spôsobiť nežiaduce spárovanie + stratu kontroly nad zariadením)

Uistite sa teda, že nikdy nemáte zapnuté rozhranie Bluetooth. Urobte si tiež čas, aby ste sa uistili, že vaše zariadenie nie je „objaviteľné“ prostredníctvom Bluetooth, ak existuje nastavenie pre platformu, ktorú používate..

V prípade, že si nie ste istí, ako na svojich zariadeniach deaktivovať Bluetooth, tu je niekoľko sprievodcov, ktorí vám môžu pomôcť:

 • iOS / Android
 • MacOS
 • ubuntu
 • Windows 7
 • Windows 8
 • Windows 8.1
 • Windows 10

10. Nenechajte sa dôverovať ľuďom, s ktorými sa stretnete online

Ak niekoho v skutočnom živote osobne nepoznáte, najlepšie je, aby ste neboli príliš otvorení svojim osobným životom a finančnými / obchodnými údajmi, ak ste sa s nimi len stretli a rozprávali sa na internete. Nikdy neviete, či je to pravá osoba, ktorá chce niekoho spriateliť, alebo či je to hacker, scammer alebo niekto, kto je zapojený do firemnej špionáže za profilom..

Nezabudnite – nie je také ťažké vytvoriť falošný profil sociálnych médií. Pár ukradnutých alebo stock fotografií, nejaké všeobecné informácie o mne, jednoduchá e-mailová adresa a telefón horáka je všetko, čo by si zločinec musel nastaviť a potvrdiť falošný profil.

Čo sa môže stať, ak zdieľate priveľa informácií s cudzincom na webe, ktorý sa zdá byť dostatočne priateľský? Niekedy nič. Inokedy je však šanca, že sa niečo pokazí:

 • Mohli by korisť o vaše emócie a súcit, rozprávať príbeh a presvedčiť vás, aby ste im dali slušné množstvo peňazí. Potom sa vás buď pokúsia prinútiť, aby ste im poslali viac peňazí, alebo zrušia akýkoľvek kontakt s vami.
 • Osoba za účtom sa vás môže pokúsiť oklamať, aby s ňou zdieľala cenné osobné a finančné informácie – napríklad vaše číslo sociálneho zabezpečenia, bankový účet alebo údaje o kreditnej karte alebo dokonca nejaké informácie o vašich prihlasovacích údajoch..
 • Daná osoba by mohla byť súčasťou krúžku sociálneho inžinierstva, ktorého cieľom je zhromažďovať rôzne osobné informácie o spoločnosti, v ktorej by ste mohli pracovať. Robia to preto, aby lepšie prispôsobili svoje phishingové správy.

Toto sú len niektoré možné scenáre, ale získate predstavu – neverte nikomu, kto je s vami na internete príliš priateľský, najmä ak ste ich nikdy osobne nestretli. A nie, ich vidieť na webkamere neznamená, že poznáte skutočnú osobu. Stream webovej kamery môže byť v skutočnosti falošný a existuje veľa softvéru, ktorý môže niekomu pomôcť.

10 spôsobov, ako zostať v bezpečí online – zhrnieme

Bezpečnosť online je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, pretože bezpečnostné hrozby takmer všade na internete. Náš výskum ukazuje, že nasledujúcich 10 spôsobov, ako zostať v bezpečí online, sa zdá byť najúčinnejších:

 1. Ak je to možné, vyhnite sa verejnému WiFi. Ak to nemôžete, uistite sa, že ho nepoužívate napríklad na online bankovníctvo a na kontrolu e-mailových účtov alebo účtov sociálnych médií. Prípadne môžete používať verejné WiFi iba s VPN.
 2. Nakonfigurujte svoje zariadenia tak, aby „zabudli“ siete Wi-Fi, ktoré ste predtým používali, aby sa náhodne nepripojili k falošným hotspotom, ktoré im vydávajú za zosobnenie.
 3. Vždy používajte službu VPN na webe – môže maskovať vašu skutočnú IP adresu a šifrovať vašu online komunikáciu a chrániť ich pred hackermi.
 4. Zabezpečte svoje zariadenia a webové prehliadače ich aktualizáciou, pomocou brány firewall systému, inštaláciou spoľahlivého antivírusového / antimalwarového softvéru a blokovaním skriptov.
 5. Ak dostanete e-maily alebo správy, ktoré vyzerajú ako pokusy o spam alebo phishing, úplne ich ignorujte.
 6. Vytvárajte silné heslá pre všetky svoje účty a pre každý účet použite samostatné heslo. Používanie správcov hesiel je tiež dobrý nápad.
 7. Nepoužívajte webové stránky HTTP alebo, aspoň, nevydávajte svoju e-mailovú adresu alebo číslo kreditnej karty na webových stránkach HTTP..
 8. Na sociálne médiá nezverejňujte príliš veľa osobných informácií – napríklad vaše kontaktné údaje alebo vaše súčasné miesto pobytu.
 9. Ak ju momentálne nepoužívate, nechajte Bluetooth vypnutý.
 10. Nevkladajte dôveru cudzincom online príliš rýchlo a nezdieľajte s nimi osobné a finančné informácie, ak ste ich nikdy nestretli..
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me