Ako funguje VPN? |


Predtým, ako sa k tomu dostaneme, preverme si, čo je to VPN, a potom ukážeme (spolu s ilustráciami), ako zažívate pripojenie online bez VPN a s VPN – aby ste lepšie porozumeli tomu, ako služba funguje..

Čo je to VPN?

VPN (Virtual Private Network) je služba, ktorú môžete použiť na ochranu svojich osobných údajov a online prenosu na internete. V zásade táto služba vytvára bezpečné a šifrované spojenie medzi vaším zariadením a serverom VPN. Všetky vaše webové pripojenia prechádzajú cez vášho poskytovateľa internetových služieb, ale už ich nemôžu sledovať. Skrytá je aj vaša skutočná adresa IP.

Ako sa pripájate na web bez VPN

Tu je presná prezentácia spôsobu pripojenia k internetu:

Nechránené pripojenie na internet

Je zrejmé, že vždy, keď sa pripojíte na web, vaše údaje a prenosy prechádzajú vašim poskytovateľom internetových služieb v čitateľnom formáte, čo znamená, že v zásade môžu vidieť všetko, čo robíte online – čo hľadáte, aké súbory sťahujete, ktoré webové stránky máte prístup, a tak ďalej.

Pre niektorých z vás to nemusí byť veľké obavy, ale zvážte to – mnohí poskytovatelia internetových služieb musia dodržiavať zákony o uchovávaní údajov, takže musia ukladať údaje o používateľovi (áno, ktoré zahŕňajú vašu webovú aktivitu) a zdieľať ich s orgánmi a vládne agentúry. Na miestach, ako sú USA, môžu tieto informácie dokonca predať inzerentom tretích strán.

Okrem toho sú hackeri ďalšou hrozbou, pretože môžu odposlouchávať vaše pripojenia (najmä v nezabezpečených sieťach) a ukradnúť vaše súkromné ​​údaje. Akonáhle to urobia, môžu ich použiť buď na odcudzenie peňazí od vás alebo na odcudzenie identity, alebo ich jednoducho vydražia na webe. Jo, nezabudnime na dozorné agentúry, ktoré môžu slobodne viesť karty o všetkých vašich zvykoch online.

A to nie je všetko – vaše osobné údaje a online prevádzka nie sú jediné veci, ktoré sú na webe odhalené bez VPN. Vaša IP adresa a následne aj vaša geografická poloha sú odkryté.

Nemyslíte si, že by ste sa mali obávať? Rozmýšľajte o tom týmto spôsobom – niektorí ľudia môžu skutočne použiť vašu exponovanú IP adresu na zhromažďovanie informácií, ktoré sú s ňou spojené, ako je napríklad krajina a mesto, v ktorom žijete. V niektorých situáciách môžu počítačoví zločinci dokonca zistiť, kto je váš poskytovateľ internetových služieb, alebo len použite svoju adresu IP na spustenie cielených útokov na vaše zariadenia a smerovače.

A čo viac, ak ste v krajine, v ktorej je torrentovanie citlivým právnym subjektom, váš poskytovateľ internetových služieb vám môže buď poslať upozornenie, ak vás zachytia torrentovými súbormi, alebo môžu iba poslať vaše informácie agentúram na ochranu autorských práv, čo môže viesť k prijatiu :

 • Oznámenia DMCA
 • Obrovské pokuty
 • Väzenia

Ako sa pripájate na web pomocou VPN

Ako vyzerá vaše pripojenie k internetu, ak by ste mali používať sieť VPN:

Ako funguje schéma VPN

V zásade používate klienta VPN na pripojenie k serveru VPN, ktorý potom používate na prístup na web. Prichádzajúci prenos sa odosiela do vášho zariadenia prostredníctvom servera VPN a klienta. To je do značnej miery podstata toho, ako fungujú pripojenia VPN.

Pretože medzi vami a serverom VPN je zavedený šifrovaný „tunel“, váš poskytovateľ internetových služieb (alebo ktokoľvek iný v tejto veci) nemôže sledovať váš online prenos a údaje. Dešifrovať informácie môžu iba zariadenia na každom konci tunela VPN (klient VPN vo vašom zariadení a server VPN), pretože ich môžu šifrovať iba oni. Server VPN nahradí vašu adresu IP aj vlastnou, a to aj po nadviazaní spojenia, čím efektívne skryje svoje geografické umiestnenie online..

Celkovo vzaté, na rozdiel od prístupu na web bez pripojenia VPN vám to pomocou VPN zaistí, že si budete môcť užívať súkromné ​​prehliadanie, budete mať istotu, že vaše osobné informácie sú chránené, a neobmedzený prístup k akémukoľvek obsahu (pretože skrytie vašej adresy IP znamená, že môžete obísť nepríjemné geobloky a brány firewall).

Ako funguje VPN?

VPN sa spolieha na klienta VPN, servery VPN a šifrovacie protokoly VPN, aby vám poskytol hladký a bezpečný online zážitok. Klient vytvorí bezpečné pripojenie k serverom a oba šifrujú a dešifrujú vaše online údaje a prenosy pomocou rôznych typov protokolov VPN..

Tu je rýchly prehľad celého procesu:

 1. Pomocou klienta VPN sa pripájate k serveru VPN. Keď to urobíte, klient začne šifrovať vaše údaje.
 2. Klient VPN vytvorí pripojenie k príslušnému serveru prostredníctvom poskytovateľa internetových služieb a nastaví VPN tunel.
 3. Server VPN nahradí vašu adresu IP vlastnou (čím sa skryje vaše geografické umiestnenie), začne dešifrovať údaje, ktoré prijíma od vás, a preposiela vaše pripojenia na web..
 4. Keď server VPN prijme online údaje, ktoré ste požadovali od rôznych webových serverov, zašifruje ich a odošle ich späť do vášho zariadenia prostredníctvom poskytovateľa internetových služieb..
 5. Keď klient VPN prijme prichádzajúcu komunikáciu, dešifruje ju za vás.

A to je presne to, ako VPN pomáhajú pri súkromnom prehliadaní a ako fungujú. Aj keď sa celý proces môže zdať dlhý čas, zvyčajne sa stáva takmer okamžite.

Ako fungujú klienti VPN?

Klienti VPN sú softvér poskytovaný poskytovateľmi VPN svojim používateľom, ktorý im umožňuje ľahko spúšťať svoje služby VPN na svojich zariadeniach. Klienti VPN spravidla pracujú na viacerých zariadeniach a operačných systémoch a dajú sa ľahko nainštalovať.

Používatelia zvyčajne stačí spustiť klienta a zvoliť server, ku ktorému sa chcú pripojiť. Okrem toho by mohli vylepšiť určité možnosti pripojenia, napríklad zvoliť medzi TCP a UDP alebo VPN protokol, ktorý chcú použiť.

Keď si užívateľ vyberie server, klient vytvorí spojenie a začne šifrovať všetky žiadosti o pripojenie, ktoré používateľ pošle na web.

Čo je to klientsky softvér VPN

Nie všetky zariadenia však ponúkajú podporu pre klientov VPN – napríklad herné konzoly a niektoré inteligentné televízory. V takom prípade je potrebné najprv na routeri nadviazať pripojenie VPN. Takto bude akékoľvek zariadenie, ktoré sa pripája na web pomocou smerovača s podporou VPN, používať pripojenia zabezpečené pomocou VPN.

Teraz nie sú klientske aplikácie jediné. Okrem klientov vyvinutých poskytovateľmi VPN máte aj klientov protokolu VPN. Napríklad OpenVPN má svojho vlastného klienta, rovnako ako SoftEther. Klienti protokolu VPN však bývajú o niečo zložitejšie a v skutočnosti neponúkajú veľa kompatibility medzi platformami, takže mnohí používatelia online sa radšej radšej držia klientskych aplikácií..

Klienti VPN niekedy niekedy nie sú ani aplikáciami – iba protokolmi VPN alebo klientmi integrovanými do operačného systému. Dobrým príkladom je platforma Windows VPN. Je však potrebné uviesť, že tieto možnosti sú viac kutilské a nie sú stopercentne spoľahlivé.

Ako fungujú siete VPN na mobilných zariadeniach?

Fungovanie VPN na mobilnom zariadení je veľmi podobné tomu, ako funguje VPN klient. Jediným rozdielom je, že musíte stiahnuť a nainštalovať aplikáciu VPN do svojho mobilného zariadenia – zvyčajne prostredníctvom iTunes alebo Google Play.

V prípade, že poskytovateľ VPN nemá fungujúceho mobilného klienta, zvyčajne vám ponúkne prístup k výukovým programom, ktoré vám ukážu, ako nastaviť manuálne pripojenie..

Ako fungujú tunely VPN a šifrovanie?

Siete VPN spoliehajú na šifrovanie, aby zabezpečili vaše webové pripojenia a prichádzajúcu komunikáciu, ktorú dostávate z internetu. Jednoducho povedané, šifrovanie je spôsob, ako prevádzať údaje z čitateľného formátu na kódovaný. Iba osoba / zariadenie, ktoré má dešifrovací kľúč (v tomto prípade klient VPN a server VPN), môže prevádzať údaje späť do čitateľného formátu..

V podstate to funguje aj šifrovanie VPN.

Protokol VPN

Pokiaľ ide o fungovanie tunela VPN, myslite naň ako na súkromnú sieť nastavenú medzi zariadením a serverom VPN. Všetci mimo tunela (poskytovatelia internetových služieb, sledovacie agentúry, hackeri) sa nemôžu doň nahliadnuť.

Teraz, aké silné je šifrovanie VPN, závisí od protokolu VPN, ktorý používa softvér VPN. Menej výkonné šifrovanie ponúka vyššie rýchlosti, ale je menej bezpečné, zatiaľ čo výkonnejšie protokoly môžu trochu spomaliť vaše rýchlosti kvôli procesu šifrovania / dešifrovania. Všeobecne sa jedná o najbežnejšie používané protokoly VPN:

 • PPTP
 • IKEv2
 • SoftEther
 • L2TP / IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN

Zrátané a podčiarknuté – šifrovanie je spôsob, akým VPN poskytuje zabezpečenie online, ako VPN skrýva vás a vašu komunikáciu na internete a ako VPN udržujú hackerov na uzde.

Ako fungujú servery VPN?

Fungovanie servera VPN je veľmi jednoduché – prijíma šifrovaný prenos z vášho zariadenia, dešifruje ho a preposiela ho na internet. Ďalej šifruje údaje, ktoré prijíma z webu, a odosiela ich späť vám. Klient VPN pre vás potom údaje dešifruje.

Servery VPN

Ak ste zvedaví, čo sú servery VPN, jedná sa v zásade o normálne servery, ktoré sú nakonfigurované pomocou softvéru VPN a majú logickejšie a komunikačné porty. Poskytovatelia VPN hostia svoje služby na týchto serveroch a dodávajú ich spotrebiteľom. Softvér VPN bude tiež spracovávať mechaniku riadenia prístupu a zabezpečené pripojenia medzi klientom a serverom pomocou rôznych typov protokolov VPN.

Pripojením k takémuto serveru VPN je tiež to, ako VPN menia vašu IP adresu. Po pripojení sa vaša IP adresa pridelená poskytovateľom internetových služieb okamžite nahradí IP adresou servera VPN. Preto sa na každej webovej stránke, ku ktorej máte prístup počas pripojenia k serveru VPN, zobrazí iba adresa IP servera VPN.

Hľadáte dobrú VPN?

My tu na serveri CactusVPN máme pre vás riešenie – špičková služba VPN, ktorá sa môže pochváliť výkonným šifrovaním AES, šiestimi protokolmi VPN, z ktorých si môžete vybrať, a politikou bez prihlásenia. Jo, a ponúkame tiež 28+ vysokorýchlostných serverov (z ktorých 9 má podporu P2P) a aplikácií kompatibilných s rôznymi platformami.

Navyše, okrem špičkovej bezpečnosti a ochrany osobných údajov, ponúkame aj ďalšie dobroty – napríklad službu Smart DNS, ktorá vám pomôže odblokovať viac ako 300 celosvetovo obmedzených webových stránok s obmedzeným geografickým pôsobením, Killswitch, ktorý zaisťuje, že budete vždy v bezpečí online a neobmedzenú šírku pásma.

Potrebujete nejaký čas na rozhodnutie?

Ako to robíte pri vyskúšaní našej úplne bezplatnej 24-hodinovej skúšobnej verzie? Nie sú potrebné žiadne údaje o kreditnej karte a všetky funkcie našej služby môžete využívať naplno.

A ešte viac – ak sa stanete používateľom CactusVPN výberom jedného z našich viacnásobných odberov, ktoré sú priaznivé pre rozpočet, stále sa na vás vzťahuje naša 30-dňová záruka vrátenia peňazí.

záver

Ako funguje VPN? Tu je krátka verzia – softvér zašifruje vaše požiadavky na pripojenie k serveru VPN a webové informácie, ktoré server odošle späť vám, aby ste sa uistili, že váš poskytovateľ internetových služieb (ktorý je prostredníkom medzi vami a serverom VPN) nemôže monitorovať čo robíte alebo k nemu pristupujete na internete.

Keď sa pripájate k serveru VPN, vaša adresa IP pridelená poskytovateľom internetových služieb sa nahradí adresou servera, čím efektívne skryjete svoju geografickú polohu (a všetky ďalšie informácie spojené s vašou adresou IP), keď ste online..

Celkovo majú siete VPN mnoho použití a pri prístupe na web je vždy dobré sa na ne spoľahnúť – či už si len chcete užiť vylepšené súkromie, chrániť svoje údaje pred hackermi alebo získať prístup k obmedzenému obsahu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map