Aký je rozdiel medzi VPN a proxy službami? |


Čo je proxy?

Proxy je služba, ktorá vám umožňuje skryť vašu IP adresu a pristupovať k webovým serverom s obmedzeným prístupom na geo alebo firewall. Môže to byť buď počítač alebo aplikácia, ktorá funguje ako sprostredkovateľ medzi vašim zariadením a internetom.

Ako funguje Proxy?

Je to celkom jednoduché – keď používate proxy server, požiadavka odoslaná na internet (napríklad na pripojenie k webovej stránke) je zachytená pomocou proxy servera. Potom sa stane jedna z dvoch vecí:

  1. Proxy server skontroluje svoju lokálnu vyrovnávaciu pamäť, aby zistil, či už obsahuje požadovaný obsah. Ak áno, vráti obsah bez postúpenia vašej požiadavky na internet.
  2. Server proxy postúpi vašu žiadosť na web, ak nemá požadovaný obsah vo svojej lokálnej vyrovnávacej pamäti. Po prijatí údajov ich odošle späť do vášho zariadenia.

Čo je to VPN?

VPN (Virtual Private Network) je služba, pomocou ktorej môžete bezpečne pristupovať na web. Skryje vašu IP adresu, šifruje váš internetový prenos a dáta a pomáha vám obísť geobloky a brány firewall.

Ako funguje VPN?

VPN v podstate funguje ako sprostredkovateľ medzi vami a vašim poskytovateľom internetových služieb. Spustíte klienta, pripojíte sa k serveru VPN a prostredníctvom neho sa presmeruje váš internetový prenos. Vaša adresa IP sa tiež nahradí adresou IP servera.

Všetky vaše žiadosti o pripojenie sa najskôr zašifrujú klientom VPN, potom sa odošlú na server VPN, server ich dešifruje a potom ich odošle na web. Keď server prijme požadované údaje, zašifruje ich a odošle ich späť klientovi VPN vo vašom zariadení. Po prijatí obsahu ho klient VPN dešifruje.

Aký je teda rozdiel medzi VPN a proxy službami?

Aj keď sa VPN a proxy služby zdajú veľmi podobné, fungujú odlišne. Dlhé príbehy, VPN aj proxy služby do istej miery skryjú vašu IP a online identitu, pričom hlavným rozdielom VPN a proxy je, že VPN zašifruje všetky vaše údaje..

Ak však chcete zistiť, aký je skutočný hĺbkový rozdiel medzi službami proxy a VPN, mali by ste vidieť, ako jednotlivé služby fungujú v nasledujúcich kategóriách:

Zabezpečenie online

S VPN si môžete vychutnať vyššiu úroveň zabezpečenia internetu, pretože často používajú silné šifrovanie na ochranu vašich osobných údajov a online prenosu pred počítačovými zločincami, ako je napríklad štandard AES-256, ktorý je šifrovaním na vojenskej úrovni. VPN tiež často používajú zabezpečené VPN protokoly, ako napríklad SoftEther a OpenVPN.

Zabezpečenie online

Proxy často nepoužívajú žiadny typ šifrovania, takže ste na internete vystavení. Niektoré proxy servery môžu používať šifrovanie typu SSL, ale tento druh zabezpečenia bohužiaľ nie je príliš spoľahlivý.

Jedným zo spôsobov, ako by servery proxy mohli poskytnúť určitú bezpečnosť, je blokovanie prístupu na škodlivé webové stránky, aby sa k nim používatelia, ako ste vy, náhodou nepripojili. Údajne tiež existuje možnosť, že ak pristupujete na web infikovaný škodlivým softvérom prostredníctvom servera proxy, malware skončí na serveri proxy namiesto vášho zariadenia, hoci neexistuje žiadna záruka, že je to pravda.

A áno, proxy server skryje vašu IP adresu rovnako ako VPN server. Hlavným rozdielom medzi službami proxy a VPN v tomto prípade je však skutočnosť, že majiteľ servera proxy môže pri používaní služby proxy vždy vidieť vašu skutočnú adresu IP. Poskytovateľ VPN zvyčajne nevidí vašu adresu, keď sa pripájate k serveru VPN, pretože prevádzka servera VPN klient-VPN je šifrovaná od začiatku do konca. Aj keď poskytovateľ VPN mal vidieť vašu skutočnú IP adresu, ak je to slušná, nebude o nej viesť žiadne záznamy..

Ochrana osobných údajov na internete

Sieť VPN vám môže ponúknuť vyššiu úroveň ochrany osobných údajov online, pretože všetok váš internetový prenos je úplne šifrovaný. To znamená, že nikto nebude schopný sledovať, čo robíte na webe – nie váš ISP, ani štátna dozorná agentúra a žiadny potenciálny hacker..

Pri použití servera proxy nemáte naozaj radi veľa súkromia online, pretože váš internetový prenos zvyčajne nie je šifrovaný, takže váš poskytovateľ internetových služieb (a ktokoľvek iný v tejto veci) môže vidieť, čo robíte online. Ak navyše používate HTTP, keď používate proxy, k vlastníkovi proxy bude môcť sledovať aj vaše online aktivity.

Tieto riziká by ste mohli znížiť použitím šifrovaného servera proxy, ale už sme spomenuli, že šifrovanie SSL, ktoré používajú, nie je mimoriadne spoľahlivé..

Rýchlosti online

Proxy server zvyčajne nemá priamy vplyv na rýchlosť vášho internetu, pretože vo všeobecnosti nepoužíva silné šifrovanie (alebo šifrovanie vôbec). A čo viac, proxy môže potenciálne načítať požadované webové stránky rýchlejšie, ak sa ukladajú do vyrovnávacej pamäte lokálne, pretože nemusia posielať vaše požiadavky na internet..

Inteligentná rýchlosť DNS

Mali by ste však vedieť, že servery proxy majú často tendenciu byť preplnené. Výsledkom je, že vždy existuje šanca, že nakoniec zvládnete pomalšie rýchlosti.

Na druhej strane sieť VPN pravdepodobne pravdepodobne trochu spomalí vaše rýchlosti kvôli jej šifrovaniu. K tomuto spomaleniu môže tiež prispieť aj vzdialenosť medzi vami a serverom VPN (to isté sa dá povedať aj o serveroch proxy). To samozrejme nie je zaručené, že sa to stane 100% času, a nemusí byť ani príliš zreteľné.

Ak si vyberiete poskytovateľa VPN, ktorý ponúka viac protokolov VPN, možno budete môcť použiť poskytovateľa, ktorý má tendenciu ponúkať vyššiu rýchlosť (napríklad SoftEther).

Ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku, je, že sieť VPN vám môže pomôcť zbaviť sa obmedzovania šírky pásma, pretože šifruje vašu komunikáciu. Ak nie ste oboznámení s obmedzením šírky pásma, je to vtedy, keď poskytovateľ internetových služieb obmedzí vašu šírku pásma, pretože používate „príliš veľa údajov“, čo môže skutočne znížiť vaše rýchlosti online..

Extra funkcie

Na rozdiel od poskytovateľov VPN servery proxy zvyčajne neponúkajú ďalšie funkcie, ako je napríklad Killswitch, Apps.Killer a ochrana pred únikom DNS. Tieto veci prispievajú k úrovni bezpečnosti a súkromia, ktoré si užívate, ale tiež ovplyvňujú dojem používateľa.

stanovenie ceny

Proxy servery sa často používajú bezplatne – najmä verejné proxy servery. Bezplatné proxy však často prevádzkujú dobrovoľníci, čo znamená, že služba sa môže náhodne prepnúť do režimu offline. A čo viac, približne 79% bezplatných proxy serverov HTTPS dokonca nepoužíva, čo znamená, že vaše údaje sú vystavené online. Nielen to, ale niektorí bezplatní proxy môžu dokonca použiť JavaScript na injektovanie reklám do klienta, ktorý používate.

Pokiaľ ide o VPN, aj keď nájdete bezplatné služby, za to ich vôbec nestojí. Je oveľa lepšie (a bezpečnejšie) využívať platené služby VPN. Na rozdiel od bezplatných sietí VPN a bezplatných serverov proxy ponúkajú platené siete VPN vyššiu spoľahlivosť, podporu a zabezpečenie.

VPN vs proxy – podľa toho, čo si vyberiete?

Podľa toho, o čom sme práve diskutovali, sa zdá, že VPN je vaša najlepšia stávka, ak chcete skvelý online zážitok. V konečnom dôsledku je to samozrejme na vás. Napriek tomu, ak sa chcete uistiť, že vaše online údaje a prenos sú úplne zabezpečené, požadujete spoľahlivú podporu a chcete sa ubezpečiť, že nikto nemôže špehovať vaše online aktivity, VPN je spôsob, ako ísť.

Na druhej strane, ak si len chcete obísť geobloky a skryť svoju IP adresu bez toho, aby vám prekážalo šifrovanie, a nemusíte sa obávať stavu vášho súkromia na internete, môžete skúsiť použiť proxy server.

Hľadáte špičkovú službu VPN, ktorá ponúka aj servery proxy?

CactusVPN je presne to, čo potrebujete. Ponúkame službu VPN, ktorá je tiež spárovaná so službou proxy, pretože naše servery VPN sa vlastne zdvojnásobujú ako servery proxy.

Naša služba VPN využíva výkonné šifrovanie AES, aby sa zaistilo, že vaše dáta a prenos sú vždy bezpečné. Okrem toho sa tiež ubezpečujeme, že vaše súkromie je chránené našimi pravidlami neprihlásenia a našou funkciou Killswitch, ktorá zaistí, že nebudete nikdy vystavení, ak dôjde k výpadku vášho pripojenia k serveru VPN.

Keď už hovoríme o serveroch VPN, ponúkame 28+ vysokorýchlostné servery na celom svete a všetky naše servery sú vybavené neobmedzenou šírkou pásma. CactusVPN navyše pracuje na viacerých zariadeniach a operačných systémoch pomocou našich užívateľsky prívetivých aplikácií.

Chcete použiť proxy? Žiaden problém!

V prípade, že ste sa zaujímali iba o používanie proxy serverov, alebo si myslíte, že by ste niekedy uprednostnili použitie proxy namiesto VPN, môžete použiť naše servery VPN, ktoré sa zdvojnásobujú ako proxy servery. Túto doplnkovú službu môžete využívať bezplatne, ak ste používateľom CactusVPN.

Odblokujte viac ako 300 webových stránok pomocou niekoľkých kliknutí

Ak potrebujete hladký a neobmedzený prístup k ešte väčšiemu obsahu, máme pre vás pripravené ďalšie služby – náš inteligentný server DNS, ktorý vám umožňuje prístup k viac ako 300 webom s obmedzeným prístupom z krajín ako USA, Veľká Británia, Kanada, Austrália , Francúzsko, Nemecko, Švédsko, Švajčiarsko, Poľsko.

Testujte svoje služby bezplatne

Ponúkame bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu pre naše služby VPN a proxy, takže máte dostatok času zistiť, či spĺňajú všetky vaše potreby. Nerobte si starosti – nie sú potrebné žiadne údaje o kreditnej karte.

Akonáhle si vyberiete plán predplatného, ​​bude vám naďalej poskytnutá naša 30-dňová záruka vrátenia peňazí, ak služby nefungujú tak, ako sú inzerované..

Rozdiel medzi VPN a proxy službami – spodná hranica

Aj keď sú služby dosť podobné, rozdiel medzi službami VPN a proxy je celkom zrejmý – VPN vám ponúkne ďalšiu online bezpečnosť a neobmedzený prístup k webovým serverom s obmedzeným prístupom na server a brániacim firewall. Ak chcete získať čo najlepší zážitok, mali by ste hľadať poskytovateľa VPN, ktorého servery VPN sa tiež zdvojnásobujú ako servery proxy, aby ste si mohli vychutnať to najlepšie z oboch svetov..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map