Chráni vás VPN pred vírusmi? Čo je vírus? |


Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tom:

Čo je počítačový vírus a ako to funguje?

Počítačový vírus je typ malwaru (škodlivého softvéru), ktorý je naprogramovaný tak, aby zmenil spôsob fungovania zariadenia. Vírusy sa často replikujú samy a môžu sa šíriť z počítača na počítač, ak užívateľ vykoná určité akcie.

Počítačové vírusy sa zvyčajne šíria škodlivými prílohami a odkazmi. Ak s nimi takto komunikujete, infikujú vaše zariadenie. Za normálnych okolností sa však ihneď nestanú aktívnymi. Namiesto toho zostanú nečinné, kým neotvoríte program alebo nenapíšete vírus, ku ktorému je pripojený. Keď sa to stane, vírus začne infikovať ďalšie súbory / programy vo vašom systéme. Môže dokonca prevziať vašu e-mailovú adresu a pokúsiť sa rozšíriť o svoje kontakty.

Niektoré z vecí, ktoré počítačový vírus môže urobiť, zahŕňajú:

 • Šírenie do ďalších počítačov v sieti.
 • Zaznamenávanie úderov.
 • Spamujte svoje kontakty.
 • Poškodené normálne a systémové súbory.
 • Zhromažďujte prihlasovacie údaje a finančné informácie.
 • Poskytnite hackerovi vzdialený prístup k svojmu zariadeniu.

Aký je rozdiel medzi vírusmi a malvérom?

Mnoho ľudí si často zmieša počítačové vírusy a malware. Tu je rozdiel – počítačový vírus je typ škodlivého softvéru, ktorý sa môže sám replikovať, ak používateľ vykoná určité akcie. Na druhej strane je škodlivý softvér škodlivý softvér a okrem vírusov obsahuje aj ďalšie škodlivé kategórie. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, kliknite na tento odkaz.

Druhy počítačových vírusov

1. Vírusy s priamym pôsobením

Tieto typy počítačových vírusov boli u hackerov pred mnohými rokmi veľmi populárne, ale už sa nepoužívajú tak často. Je to hlavne preto, že nie sú „spoľahlivé“.

Rovnako ako väčšina vírusov, aj vírusy s priamou činnosťou sa spustili, len keď používateľ otvoril infikovanú prílohu alebo spustil škodlivý spustiteľný súbor. Avšak v okamihu, keď bola príloha alebo súbor uzavretý, vírus prestal fungovať.

2. Polymorfné vírusy

Polymorfné vírusy môžu byť veľmi nebezpečné, pretože sa dajú ťažko zistiť – dokonca aj so spoľahlivým antivírusovým softvérom. Je to všetko kvôli spôsobu, akým fungujú – tieto vírusy môžu skutočne šifrovať a meniť svoje kódovanie, čo väčšina bezpečnostných programov kontroluje na nájdenie vírusu..

Akonáhle tento typ vírusu infikuje zariadenie, začne sa duplikovať sám. Jeho duplicitné verzie sa však môžu zmeniť tak, aby fungovali odlišne.

3. Únoscovia prehliadača

Únoscovia prehliadača používajú hackeri na presmerovanie obetí na phishing a škodlivé webové stránky. V podstate vírus preberá kontrolu nad vaším prehliadačom. Zakaždým, keď zadáte konkrétnu adresu, budete presmerovaní na webovú stránku neoprávnene získavajúcu údaje.

Aj keď počítačoví zločinci často používajú únoscov prehliadača, pomocou antivírusového softvéru sa dajú ľahko zistiť a odstrániť.

4. Vírusy webového skriptu

Vírusy webových skriptov napádajú programovanie webových stránok – zvyčajne kódovanie, ktoré je zodpovedné za zobrazovanie odkazov, rozložení stránky, videa a obrázky. Vírus mení kódovanie, čím znehodnocuje vizuálne prvky. Vždy, keď s nimi užívateľ interaguje, je jeho zariadenie napadnuté. Niektoré vírusy môžu dokonca spúšťať kryptografické skripty, ktoré môžu poškodiť procesor vášho zariadenia.

Tieto typy vírusov sú takmer vždy prítomné na phishingových webových stránkach, ale legitímne webové stránky môžu byť tiež napadnuté nimi. Antivírusové programy ich však ľahko rozpoznajú a môžete im zabrániť v spúšťaní so skriptmi.

5. Vírusy FAT (tabuľka alokácie súborov)

Tieto vírusy sa väčšinou zameriavajú na používateľov spoločnosti Microsoft, ale môžu infikovať aj iné operačné systémy. Systém FAT sa používa na ukladanie informácií o umiestnení všetkých súborov na pevný disk.

Vírusy FAT sa často skryjú medzi systémovými súbormi a infikujú celý FAT, keď prídu do styku so škodlivým súborom. Vírusy FAT odstránia alebo prepíšu súbory FAT, čím sa systém stane nepoužiteľným a spôsobí vážnu stratu údajov.

6. Makro vírusy

Makro vírusy sa často používajú na infikovanie softvéru textových procesorov, napríklad Microsoft Word. Ako už názov napovedá, vírus sa zapisuje do makra – štandardného programovacieho jazyka, ktorý používajú programy na spracovanie textu.

Makro vírusy sú nakonfigurované tak, aby vložili škodlivý kód do textového editora alebo do dokumentov a tabuliek. Po otvorení infikovaného programu alebo súboru sa vírus spustí.

Keď vírus dokončí infikovanie iných súborov súvisiacich so softvérom, môže začať upravovať obsah dokumentov alebo preberať e-mailové adresy na odosielanie škodlivých príloh iným ľuďom..

7. Multipartitné vírusy

Tieto vírusy (tiež nazývané hybridné vírusy) sú veľmi frustrujúce, pretože sa šíria systémom niekoľkými spôsobmi. To, ako to robia, závisí od toho, ako sú naprogramované,

Vo všeobecnosti multipartitný vírus infikuje bootovací sektor počítača, čo znamená, že vírus sa spustí pri každom spustení operačného systému. A čo viac, vírus sa dokonca pripojí na pevný disk.

8. Vírusy infektorov súborov

Docela štandardný typ vírusu. Je naprogramovaný tak, aby sa pripájal k otvoreným súborom a používal najčastejšie – napríklad súbory Word. V priebehu rýchleho obdobia vírus úplne prevezme súbor. Spustí sa tiež pri každom otvorení a použití súboru.

9. Rezidentné vírusy

Rezidentné vírusy sú veľmi nebezpečné, pretože sa môžu skryť v pamäti zariadenia. Z tohto dôvodu môže ľahko infikovať akýkoľvek súbor spustený v tomto systéme. Ešte horšie je, že väčšina rezidentných vírusov je schopná načítať svoj replikačný modul do pamäte. V podstate je to fantastický spôsob, ako povedať, že budú môcť infikovať ďalšie súbory bez toho, aby ste ich museli najprv spustiť..

Rezidentné vírusy majú tendenciu sa spúšťať pri každom spustení operačného systému. Niektorí z nich sa dokonca môžu pripojiť k antivírusovému / antimalwarovému softvéru a infikovať tak všetky súbory, ktoré sú naskenované.

10. Prepísať vírusy

Prepísanie vírusov môže byť veľmi frustrujúce. V podstate to, čo robia, je infikovanie súboru alebo softvéru a odstránenie celého obsahu a potom prepísanie údajov v pamäti systému..

Mnoho ľudí si myslí, že prepísaný vírus nie je taký škodlivý, ale vírus môže niekedy zničiť niektoré z pôvodných kódovaní, čo robí program nepoužiteľným. Môže tak spôsobiť veľa poškodenia operačného systému.

Ako rozpoznať počítačové vírusy

Ak máte nainštalovaný antivírusový program, zvyčajne vás upozorní, keď je zariadenie infikované. Ak ju ešte nemáte, alebo sa o nej chcete dozvedieť viac, uvádzame obvyklé príznaky, ktoré poukazujú na infekciu počítačovým vírusom:

 • Divné zvuky pevného disku – Veľa vírusov sa rád zameriava na pevný disk počítača. Ak počítač momentálne nepoužívate, ale je zapnutý a počujete hlasnú činnosť pevného disku (nepretržité zvuky a zvuky točenia), pravdepodobne sa jedná o počítačový vírus.
 • Nedostatok miesta na pevnom disku – Vírusy môžu tiež poškodiť váš pevný disk tým, že zaberajú veľa miesta. Ak si náhle všimnete, že vám došiel priestor, je pravdepodobné, že vírus do vášho zariadenia inštaluje veľa škodlivých súborov..
 • Intenzívna aktivita CPU – Ak sú vaše teploty procesora oveľa vyššie ako obvykle a vy ho nepoužívate na hranie náročných videohier, existuje šanca, že máte čo do činenia s počítačovým vírusom kryptomínovej ťažby..
 • Kontextové správy – Vo svojom prehliadači a stolnom počítači sa začínajú zobrazovať náhodné kontextové reklamy a správy. Nekomunikujte s reklamami (a to vrátane kliknutia na „x“ na ich zatvorenie), pretože pravdepodobne nakazia vaše zariadenie ďalším vírusom a škodlivým softvérom..
 • Správanie zariadenia s oneskorením – Ak sa počítač náhle spustí veľmi pomaly, je to pravdepodobne preto, že vírus zaberá systémovú pamäť.
 • Podozrivá aktivita súboru – Začínate si všimnúť, že veľa vašich súborov bolo odstránených alebo presunutých do iného adresára, zatiaľ čo nové miesto ich nahradili.
 • Vysoký sieťový prenos – Ak si všimnete, že v čase, keď dokonca nepoužívate web, prebieha veľa sieťových aktivít, existuje veľká šanca, že vírus zaplavuje vaše internetové pripojenie sťahovaním a nahrávaním..
 • Havárie a chyby – Váš systém začne náhodne zaznamenávať zamrznutia, zlyhania a chybové správy, ktoré otvárajú a zatvárajú aplikácie.
 • Problémy s prehliadačom – Váš webový prehliadač začne pôsobiť čudne. Začíname vás presmerovať na tieňované webové stránky, zobrazuje rôzne domovské stránky a v nej sa zobrazujú nové panely nástrojov, ktoré vyzerajú ako spam..
 • Problémy so softvérom zabezpečenia – Kedykoľvek sa pokúsite spustiť alebo nainštalovať antivírusový program, nemôžete tak urobiť. Zvyčajne dostanete neobvyklé chybové správy, ktoré vám neposkytujú presný dôvod, prečo to nemôžete urobiť.
 • Unesené e-maily – Vaši priatelia, rodina a kolegovia z práce vám začnú hovoriť, že z vašej e-mailovej adresy dostávajú divné prílohy. V takom prípade ho vírus pravdepodobne prevzal a snaží sa šíriť do iných počítačov prostredníctvom škodlivých príloh a odkazov.

Majte na pamäti, že väčšina týchto príznakov môže tiež ukazovať na infekciu škodlivým softvérom.

Chráni vás VPN pred vírusmi?

Jednoducho povedané, nie. Pravda je, že ochrana VPN a vírusov nejdú skutočne ruka v ruke.

Sieť VPN je navrhnutá na ochranu vášho online prenosu a údajov na internete, ale nemôže chrániť vaše zariadenie pred napadnutím počítačovými vírusmi. Šifrovanie, ktoré používa, nie je na to naprogramované – nehovoriac o tom, že služba VPN potrebuje na fungovanie aktívne internetové pripojenie..

Na druhej strane počítačový vírus môže na vašom zariadení spôsobiť zmätok, aj keď ste odpojení od webu.

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

VPN by ste mali samozrejme používať vždy, keď máte prístup na internet. Jeho používanie spolu s antivírusovým softvérom je veľmi inteligentný spôsob, ako zostať na webe v bezpečí.

Na používanie antivírusového softvéru potrebujete spoľahlivú sieť VPN?

CactusVPN je práve služba, ktorú potrebujete. Používame špičkové šifrovanie (napríklad AES) a zabezpečené protokoly (ako SoftEther a OpenVPN), aby sme chránili všetku online komunikáciu kedykoľvek ste na internete. Navyše neuchovávame žiadne denníky, takže vaše súkromie bude s nami v úplnom bezpečí.

Všetko, čo musíte urobiť, aby ste si všetko užili, sa zaregistrujte a stiahnite si naše užívateľsky prívetivé aplikácie na platforme podľa vášho výberu.

Jo, a mali by sme tiež spomenúť, že môžete vyskúšať CactusVPN bezplatne 24 hodín, ak chcete. Okrem toho poskytujeme aj 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, takže nakupujete takmer bez rizika.

Ako zabrániť infikovaniu vášho počítača vírusmi

Tu je rýchly zoznam všetkých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť, že vaše zariadenie bude obeťou počítačových vírusov:

 • V prvom rade použite jeden z vyššie uvedených antivírusových programov. Niektoré programy sa môžu nazývať antimalwarový softvér, ale je to všetko to isté – vírus je koniec koncov typ malware.
 • Uistite sa, že váš operačný systém a antivírusový / antimalwarový softvér sú vždy aktuálne. Aj najmenšia aktualizácia môže obsahovať niektoré zmeny zabezpečenia, ktoré udržia škodlivé vírusy na uzde.
 • Ak má váš operačný systém firewall, nechajte ho zapnutý. Predvolené nastavenia nemusia byť mimoriadne spoľahlivé, stále však predstavujú ďalšiu úroveň zabezpečenia.
 • Neodpovedajte na žiadne phishingové e-maily alebo správy, ktoré dostanete. Mohli by vás presmerovať na škodlivé webové stránky alebo vás prinútiť k stiahnutiu príloh infikovaných vírusom. Ak sa chcete dozvedieť viac o neoprávnenom získavaní údajov a o tom, ako zistiť phishingové útoky, kliknite na tento odkaz.
 • Naplánujte si pravidelné kontroly antivírusovým programom – najlepšie na dennej báze. Pred otvorením skontrolujte, či ste naskenovali všetky stiahnuté súbory.
 • Nainštalujte blokovače skriptov do prehľadávačov. Odporúčame používať uMatrix aj uBlock Origin. Zvyknutie si na ne môže spočiatku trvať, ale pri prístupe k nim zabráni dokonca phishingovým webovým serverom spúšťať vírusy a reklamy infikované vírusom.
 • Povoľte aj doplnkové moduly click-to-play aj v prehliadačoch, pretože zabránia spusteniu skriptov Java a Flash, pokiaľ im výslovne nehovoríte interakciou s videom alebo reklamou. Takto ich povolíte vo všetkých prehliadačoch.
 • Ak máte v systéme nainštalované staré, zastarané programy, ktoré len zriedka používate alebo nepoužívate, odinštalujte ich. Vírusy by mohli využiť bezpečnostné chyby, ktoré v nich už nie sú opravené.
 • Nesťahujte útržkovité súbory. Súbor .bat alebo .exe s veľkosťou 23 kB, ktorý vyhlasuje, že je inštalátorom novej videohry, je s najväčšou pravdepodobnosťou skrytým vírusom..
 • Ak vo vašom systéme zistíte akékoľvek nové programy alebo ikony, ktoré nepoznáte, naskenujte ich a odstráňte ich.

Ako sa zbaviť počítačových vírusov

Ak sa váš operačný systém nakazí vírusom, najlepšie je reštartovať ho do núdzového režimu. Skôr ako to urobíte, skontrolujte, či máte externý pevný disk, CD / DVD alebo pamäťovú kartu s antivírusovým softvérom.

Keď ste v núdzovom režime, odpojte sa od webu a začnite odstraňovať všetky dočasné súbory, ktoré nájdete. Mnoho z nich bolo pravdepodobne pridaných vírusom a odstránenie dočasných súborov urýchli proces kontroly.

Po dokončení by ste mali spustiť antivírusový program a spustiť úplnú kontrolu systému. Ak nie je nainštalovaný, na jeho inštaláciu použite disk CD / DVD, externý pevný disk alebo pamäťovú kartu. Potom skontrolujte svoje prehliadače a zistite, či je potrebné upraviť nastavenia domovskej stránky. Ak vidíte nejaké čudné panely nástrojov alebo reklamy, jednoducho preinštalujte prehliadače, ak je to možné. Ak nie, odinštalujte ich, reštartujte zariadenie a vykonajte novú inštaláciu v normálnom režime systému.

Majte na pamäti, že všetky tieto tipy nemusia fungovať na 100% času. Ak nemôžete vykonať žiadny z týchto krokov alebo ak je váš počítač alebo operačný systém vírusom veľmi poškodený, musíte ho vziať k špecializovanému technikovi. To isté by ste mali urobiť, ak potrebujete vírus odstrániť manuálne z registra systému – najmä ak s tým nemáte žiadne skúsenosti. Odstránenie nesprávneho súboru môže vážne poškodiť váš operačný systém.

Mali by ste sa obrátiť na úrady, ak sa právne predpisy vašej krajiny týkajú počítačovej kriminality – najmä ak hacker ukradol finančné a osobné informácie vírusu od vás..

Spodný riadok

Čo je to počítačový vírus a ako to funguje??

Je to celkom jednoduché – jedná sa o druh škodlivého softvéru, ktorý sa dokáže sám replikovať a infikuje iné počítače v sieti škodlivým kódom, ak používateľ vykoná určité akcie. Hackeri často používajú počítačové vírusy na zneškodnenie zariadení a na krádež citlivých informácií od ľudí.

Chráni však VPN pred vírusmi? Ste v bezpečí iba pomocou VPN na webe?

No, ani nie. VPN nie je navrhnutá tak, aby ponúkala ochranu pred vírusmi. Chráni vás pred rôznymi hrozbami online, ale nemôže chrániť vaše zariadenie pred vírusmi a škodlivým softvérom. Môže to urobiť iba antivírusový program.
Preto by ste mali používať sieť VPN spolu s antivírusovým / antimalwarovým programom vždy, keď ste na internete.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map