Chráni VPN proti malwaru? Čo je malvér? |


Čo je malvér a ako tomu môžeme zabrániť?

Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili infekciám škodlivým softvérom, ale najlepším miestom na spustenie je porozumieť tomu, čo je malware a aký druh malware, ktorý počítačoví zločinci používajú,.

Čo je malvér?

Škodlivý softvér je škodlivý softvér, ktorý bol nakonfigurovaný na infikovanie a získanie neoprávneného prístupu k počítačom, mobilným telefónom, notebookom a iným zariadeniam. Počítačoví zločinci všeobecne používajú malware na odcudzenie osobných a finančných informácií od online používateľov a firiem. Pokročilejšie typy škodlivého softvéru sa dajú použiť aj na monitorovanie činnosti niekoho na zariadení, blokovanie prístupu k operačnému systému alebo pevnému disku a poškodenie samotného zariadenia..

Škodlivý softvér verzus vírusy – aký je rozdiel?

Mnoho ľudí ich zamieňa, zvyčajne preto, že bezpečnostný softvér sa nazýva „antivírusový“ alebo „antimalwarový“ softvér. Zistili sme teda, že by sme to mohli tiež riešiť, pretože hovoríme o škodlivom softvéri.

Vírus je v podstate typ malvéru, ktorý sa dokáže sám replikovať, šíriť do iných systémov a poškodiť operačné systémy používateľov. Na druhej strane malvér označuje akýkoľvek typ škodlivého softvéru, ktorý môžu hackeri použiť na zacielenie na používateľov internetu.

Najbežnejšie typy škodlivého softvéru

1. Adware

Adware (skratka pre softvér podporovaný reklamou) je malware, ktorý infikuje vaše zariadenie alebo prehliadač a vystavuje vám veľa nechcených reklám. Príklady zvyčajne zahŕňajú kontextové reklamy na vašom počítači alebo prehliadači, ktoré sa nemôžete zbaviť.

Adware sa zvyčajne nepovažuje za veľmi nebezpečný, iba za nepríjemný. Mnohé z reklám, s ktorými ste spamovali, však môžu obsahovať škodlivé súbory a odkazy. Interakcia s nimi ďalej infikuje vaše zariadenie škodlivým softvérom.

Všeobecne platí, že adware používajú inzerenti a počítačoví zločinci ako spôsob, ako zarobiť rýchle peniaze. Adware sa však dá spárovať aj so spywarom, aby bolo možné sledovať aj vašu aktivitu a ukradnúť vaše osobné údaje.

2. Spyware

Ako už názov napovedá, spyware je škodlivý softvér, ktorý vás špiónov sleduje. Infikuje vaše zariadenie a ukradne citlivé osobné údaje:

 • Monitorujte, čo na svojom zariadení robíte.
 • Zhromažďovanie úderov pomocou klávesov na stlačenie klávesov.
 • Zhromažďovanie všetkých dostupných finančných a osobných údajov na vašom zariadení.

Počítačoví zločinci niekedy môžu použiť pokročilé typy spywaru na zmenu sieťových pripojení a prenosov a na zmenu nastavení zabezpečenia rôznych aplikácií, ktoré ste do zariadenia nainštalovali..

Spyware sa často dodáva s iným škodlivým softvérom a možno ho nájsť aj v legitímnom softvéri.

3. Ransomware

Ransomware je malware, ktorý drží váš počítač alebo osobné a finančné údaje za rukojemníka za výkupné. Malvér v podstate buď zašifruje všetky údaje na vašom pevnom disku, alebo vás uzamkne z vášho operačného systému. V obidvoch situáciách sa vám zobrazí správa, ktorá vás vyzve, aby ste zaplatili veľké výkupné (niekoľko stoviek dolárov alebo viac) za opätovné získanie prístupu. Spravidla bude existovať časový limit a správa bude požadovať, aby sa všetky údaje odstránili, ak s platbou nebudete postupovať..

Tento typ škodlivého softvéru je zvyčajne finančne motivovaný, ale niektorí počítačoví zločinci ho môžu použiť iba na to, aby spôsobili zmätok a poškodili podniky. Niektoré známe príklady ransomware zahŕňajú WannaCry, NotPetya a Locky.

Ransomware sa zvyčajne šíri prostredníctvom škodlivých súborov a odkazov. Niekedy môžu byť zneužité zraniteľné miesta operačného systému a siete, aby sa vaše zariadenie vystavilo aj ransomware.

4. Vírusy

Vírusy sú nebezpečným typom škodlivého softvéru, pretože sa môžu samy replikovať a šíriť do iných počítačov. Môžu sa pripájať k legitímnym alebo škodlivým programom a spúšťať sa pri spustení používateľom.

Kreatívnejší hackeri môžu na šírenie vírusov použiť iné metódy, napríklad zraniteľné miesta na webe a v aplikáciách, súbory doc a súbory skriptov.

Vírusy majú všetky spôsoby použitia. Počítačoví zločinci ich môžu použiť na:

 • Ukradnite personu a finančné informácie.
 • Poškodenie počítača alebo siete.
 • Vytvorte botnet.
 • Spam vás reklamami.

5. Červy

Červy sú veľmi častým typom škodlivého softvéru a často sa používajú na poškodenie sietí tým, že spotrebúvajú veľké množstvo serverov a preťažujú servery. Niektoré červy môžu byť dokonca naprogramované tak, aby poškodili počítače. V podstate obsahujú to, čo sa nazýva „užitočné zaťaženie“ – kód, ktorý usmerňuje červ, aby po infikovaní počítača vykonal rôzne akcie, napríklad:

 • Ukradnutie osobných a finančných údajov.
 • Nastavenie botnetov.
 • Odstraňovanie súborov.

Hackeri zvyčajne dokážu vystaviť používateľov online červom tým, že im pošlú spam alebo phishingové e-maily, ktoré obsahujú škodlivé prílohy.

Červy sú podobné vírusom, sú však oveľa nebezpečnejším typom škodlivého softvéru, pretože sa dokážu samy replikovať a šíriť bez toho, aby sa museli spoliehať na činnosť používateľa (napríklad spustenie spustiteľného súboru). Červy vo všeobecnosti využívajú výhody zraniteľností operačného systému (zvyčajne v prípade neaktuálnych operačných systémov) na šírenie do viacerých počítačových sietí. Niekedy dokonca môžu uniesť e-mailový účet obete a odoslať infikované e-maily do svojho zoznamu kontaktov.

6. trójske kone

Trójsky kôň je typ škodlivého softvéru, ktorý sa maskuje za legitímny softvér a súbory. Kybernetický zločin sa pokúša oklamať obeť (zvyčajne phishingom), aby nainštalovala a spustila trójskeho koňa. Keď to urobíte, trójsky kôň spravidla poskytne hackerovi vzdialený prístup k vášmu zariadeniu. Potom budú môcť vykonávať niektoré z nasledujúcich činností:

 • Zhromažďujte a odstraňujte citlivé informácie.
 • Nainštalujte do svojho zariadenia ďalší malware.
 • Monitorujte svoju činnosť pomocou keyloggérov a zdieľania obrazovky.
 • Pridajte počítač do botnetu.

7. Boti

Robotoví zločinci ich často nevyužívajú – väčšinou preto, že nie sú zvyčajne škodliví. Roboty sú programované tak, aby vykonávali bežné úlohy (napríklad zapojenie sa do videohier alebo ponúkanie cien na online aukciách). Niektoré roboty však môžu byť naprogramované tak, aby fungovali ako malware.

Hackeri, ktorí používajú roboty, častejšie ako iní spoliehajú na to, že infikujú zariadenia a pridajú ich do botnetov. Keď sa tak stane, uvedené zariadenie sa použije na vykonanie útokov DoS / DDoS.

Okrem toho môžu počítačoví zločinci použiť roboty aj na doručovanie spamu a reklám, zhromažďovanie údajov zo servera a distribúciu škodlivého softvéru na webových stránkach na stiahnutie..

8. Rootkity

Rootkit je malware, ktorý je naprogramovaný tak, aby poskytoval vzdialený prístup k vášmu zariadeniu tretími stranami. Počítačoví zločinci radi používajú rootkity, pretože je ťažké ich odhaliť. Bežne používajú taktiku phishingu, aby prinútili používateľov nainštalovať rootkit na svoje zariadenie.

Keď má hacker diaľkové ovládanie zariadenia, zvyčajne mu začnú kradnúť osobné a finančné informácie bez toho, aby si to obeť bola vedomá. Môžu tiež zmeniť bezpečnostný softvér nainštalovaný v zariadení, aby sa detekcia ešte zhoršila.

Akonáhle počítačový zločin získa všetky potrebné údaje, pravdepodobne ho pridá do botnetu alebo ho ďalej infikuje ďalším škodlivým softvérom.

9. Škodlivý softvér pre keylogging

Malvér keyloggingu slúži na jeden účel – zaznamenávanie úderov používateľov do zariadení a verejných počítačov. Malvér zaznamená všetky stlačenia klávesov do súboru, ktorý hacker získa. Na základe týchto informácií sa môžu pokúsiť zhromaždiť cenné informácie, ako napríklad:

 • Prihlasovacie údaje
 • Čísla bankových účtov
 • Podrobnosti o kreditnej karte
 • Čísla sociálneho zabezpečenia

Malware na keylogging sa zvyčajne šíri prostredníctvom e-mailov s neoprávneným získavaním údajov, ale môže sa tiež umiestniť priamo do počítača, ak k nemu má priamy prístup hacker. Mnoho počítačových zločincov umiestňuje keyloggery na verejné počítače.

Ako rozpoznať malvér

Nie je vždy veľmi ľahké zistiť, či bol váš počítač napadnutý škodlivým softvérom. Malvér niekedy nereaguje okamžite po infekcii a môže chvíľu trvať.

Aj keď si všimnete niektorý z nasledujúcich príznakov, pravdepodobne sa jedná o nejaký druh infekcie malvérom:

 • Vaše zariadenie sa začne náhle načítavať a spúšťať veľmi pomaly – spustenie operačného systému trvá omnoho dlhšie, aplikácie bežia pomalšie a pohyby myši na obrazovke sú chabé. Škodlivý softvér má často tendenciu spomaľovať váš operačný systém a spotrebováva CPU / RAM pamäť.
 • Na obrazovke sa začnú objavovať náhodné správy, zvyčajne hovoria, že ste vyhrali cenu a musíte ju uplatniť, alebo iba propagujete pronografiu. Kontextové správy nie je možné uzavrieť, alebo sa znova otvárajú vždy, keď ich zatvoríte. Toto je vo všeobecnosti jasným znakom spywaru alebo adwaru, preto nezabudnite na žiadne správy kliknúť.
 • Vo všetkých prehľadávačoch sa zobrazujú nové tieňové panely nástrojov, ktoré ste nikdy nenainštalovali. Môže to byť iba jeden, ale – väčšinou – bude to viac panelov s nástrojmi, ktoré zaberú veľa obrazovky prehliadača. Keď ich odstránite, znova sa objavia po reštartovaní zariadenia alebo prehliadača.
 • Váš systém havaruje v náhodných intervaloch – najmä pri prehliadaní webu. Používatelia Windows dostanú „populárny“ BSoD (modrá obrazovka smrti).
 • Váš operačný systém už nie je prístupný. Pokúsite sa prihlásiť, ale nemôžete to urobiť, a uvidíte správu, ktorá vám povie, aby ste poslali určité množstvo peňazí (zvyčajne niekoľko stoviek dolárov) na adresu PayPal alebo kryptomennú peňaženku, aby ste znova získali prístup..
 • Pri prvom spustení prehľadávača po zavedení vášho zariadenia do prevádzky dochádza k veľkému nárastu internetového prenosu. Môže to byť spôsobené tým, že sa škodlivé aplikácie pripájajú k viacerým online serverom a odosielajú alebo sťahujú údaje.
 • Domovská stránka vášho prehliadača bola zmenená na stránku vyzerajúcu ako spam a vy si to nepamätáte.
 • Na vašej pracovnej ploche sa začnú objavovať nové, zvláštne ikony. Zvyčajne ide o PUP (potenciálne nechcené programy) a môžu obsahovať škodlivý softvér.
 • Aplikácie sa automaticky spúšťajú a zatvárajú bez toho, aby ste čokoľvek urobili. Kontrola manažéra úloh OS odhalí neobvykle pomenované aplikácie, ktoré spotrebúvajú veľa systémovej pamäte.
 • Vášmu zariadeniu sa náhodne vyčerpá úložný priestor. Napríklad, váš pevný disk môže mať jeden deň voľného miesta 100 GB a nasledujúci deň iba 30 GB voľného miesta. Môže to byť spôsobené škodlivými súbormi a programami, ktoré udržujú inštaláciu a sťahovanie ďalších súborov a programov.
 • Ľudia začnú hovoriť, že od vás dostávajú náhodné spamové správy na svojich účtoch v sociálnych médiách a e-mailových adresách.

Majte na pamäti, že všetky tieto príznaky nemusia vždy znamenať infekciu škodlivým softvérom. Ak napríklad počítač náhle začne pracovať omnoho pomalšie, môže to byť buď preto, že váš pevný disk funguje alebo je plný, alebo preto, že vaša RAM je príliš nízka na to, aby spracovala všetky aplikácie, ktoré máte nainštalované vo svojom zariadení. Náhodné havárie môžu byť súčasne spôsobené technickými problémami.

Samozrejme, ak už nemáte prístup do svojho počítača a dostanete správu, ktorá vás požiada o výkupné, nemožno poprieť, že ide o útok ransomware..

Ako zabrániť infekciám škodlivého softvéru

Nainštalujte spoľahlivé antivírusové / antimalwarové programy

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť infekcii škodlivým softvérom, je inštalácia slušného antivírusového / antimalwarového programu do vášho zariadenia. Nenechajte sa zamieňať s menami. Nezáleží na tom, či máte antivírusový program alebo antivírusový softvér – oba dokážu chrániť váš počítač pred škodlivým softvérom..

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

Taktiež sa uistite, že máte zapnutú bránu firewall vášho operačného systému. Nikdy neuškodí mať ďalšiu vrstvu zabezpečenia v hornej časti antivírusového / antimalwarového programu.

Udržujte svoj systém v aktuálnom stave

Ako sme už uviedli, veľa škodlivého softvéru používa zraniteľné miesta operačného systému na infikovanie zariadení a ich šírenie v nich a po sieti. Tieto chyby zabezpečenia zvyčajne existujú, pretože systém nebol aktualizovaný pomocou najnovších bezpečnostných opráv.

Napríklad, ak ste používateľom systému Windows a nemáte aktualizáciu MS17-010, ste vystavení zneužitiu EternalBlue, ktoré používajú počítačoví zločinci na uľahčenie útokov škodlivého softvéru WannaCry, NotPetya a Retefe..

A aktualizácie sa neobmedzujú iba na váš operačný systém. Uistite sa, že všetok softvér v zariadení (najmä antivírusový / antimalwarový program) je aktuálny.

Spustite pravidelné kontroly

Po nainštalovaní silného antivírusového / antimalwarového programu do svojho zariadenia by ste mali naplánovať denné kontroly zabezpečenia, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku. Môže to vyzerať ako problém, ale ak ich naplánujete asi hodinu pred spaním alebo keď viete, že zariadenie nepoužívate, bude to pohodlnejšie.

Odporúčame tiež skontrolovať všetky stiahnuté súbory alebo nainštalované programy pred ich otvorením – len kvôli bezpečnosti.

Nerobte interakcie s e-mailovými adresami typu phishing

Phishing predstavuje hackera, ktorý sa vás pokúša oklamať, aby vykonal akciu, ktorá by vás mohla vystaviť škodlivým softvérom. Phishing môžete použiť aj inými spôsobmi (napríklad vás podvedú k odhaleniu citlivých finančných informácií), ale v tomto článku sa zameriame iba na bit malvéru. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si tento článok, ktorý sme napísali

Ako teda phishing vo všeobecnosti funguje so škodlivým softvérom? Počítačový zločinec vám väčšinou pošle e-mail alebo správu na neoprávnené získavanie údajov (phishing) alebo správu, ktorá vás pokúsi presvedčiť, aby ste klikli buď na škodlivý odkaz, alebo si stiahli prílohy napadnuté škodlivým softvérom. Ak tak urobíte, vaše zariadenie sa pravdepodobne nakazí ransomwarom, spywarom, rootkitmi alebo červami.

Hľadanie phishingovej správy nie je príliš ťažké, ale niektorí podvodníci môžu byť veľmi kreatívni a dôkladní a ich správy sa môžu zdať veľmi presvedčivé. Zvyčajne sa jedná o príznaky, na ktoré si musíte dávať pozor:

 • Zlá gramatika
 • Skrátené odkazy
 • Tieňové prílohy
 • Žiadne podpisy
 • Agresívny, tlakový tón
 • Nezabezpečené adresy URL (začínajte reťazcom „http“ namiesto „https“)

Skúsení kybernetickí zločinci môžu dokonca hackovať legitímne webové stránky a na stránke sa môžu zobrazovať škodlivé kontextové reklamy. Ak s nimi komunikujete, vaše zariadenie bude vystavené malvéru.

Celkovo by ste sa nikdy nemali zaoberať pokusmi o phishing. Ignorujte ich, vymažte správy / e-maily av prípade potreby kontaktujte príslušné úrady. Zvážte tiež použitie rozšírení proti phishingu spoločnosti Stanford.

Povolenie doplnkov Click-to-Play + Používanie blokátorov skriptov

Reklamy infikované malwarom môžu byť dosť nebezpečné – najmä preto, že niektoré z nich môžu infikovať vaše zariadenie, aj keď s nimi nekomunikujete. Stačí to, aby sa zobrazili na webových stránkach – a niekedy aj na legitímnych webových stránkach.

Našťastie, ak povolíte doplnky click-to-play, skripty Flash a Java sa nespustia, kým nekliknete na reklamu. Takto ich povolíte vo väčšine prehliadačov.

Pokiaľ ide o blokátory skriptov, jedná sa o rozšírenia prehľadávača, ktoré môžete nainštalovať a ktoré zabránia spusteniu skriptov na pozadí bez vášho súhlasu. Ak by ste teda mali navštíviť web, ktorý obsahuje reklamy napadnuté škodlivým softvérom, nebudú sa zobrazovať, pokiaľ nepovolíte blokovaniu skriptov, aby ich povolil prostredníctvom.

Najlepšie momentálne blokujúce skripty sú uMatrix a uBlock Origin. Odporúčame ich používať spolu, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Odinštalujte zastarané programy, ktoré nepoužívate

Nezáleží na tom, aký nevýznamný sa môže program zdať. Môže to byť dokonca menej známy editor obrázkov, ktorý už roky nepoužíval – ak program už nedostal aktualizácie zabezpečenia od svojich vývojárov, stáva sa bezpečnostnou hrozbou.

Aj keď sa tak nestane príliš často, počítačoví zločinci môžu nájsť spôsob zneužívania zastaralých programov (najmä ak je váš operačný systém zastaralý) a použiť ich na ďalšie infikovanie vášho zariadenia alebo siete malvérom..

Uistite sa teda, že odinštalujete všetky aplikácie, ktoré už nedostávajú podporu – najmä ak ich nepoužívate príliš často.

Ako sa zbaviť škodlivého softvéru

Ak je vaše zariadenie alebo počítač napadnutý škodlivým softvérom, môžete skúsiť problém vyriešiť pomocou nasledujúcich krokov:

 • Najskôr sa uistite, či máte na pamäťovej karte alebo na disku CD inštalačné súbory antivírusového / antimalwarového softvéru. Toto sa hodí v nasledujúcich krokoch, ak nebudete mať prístup na web a nemáte nainštalované antivírusové / antimalwarové programy..
 • Potom skontrolujte, či je počítač odpojený od Internetu.
 • Teraz reštartujte zariadenie a spustite ho v núdzovom režime jeho operačného systému.
 • Keď ste v núdzovom režime, odstráňte všetky dočasné súbory, ktoré nájdete – to urýchli ďalší krok.
 • Po dokončení vykonajte kontrolu pomocou antivírusového / antimalwarového programu.
 • Ak bola kontrola úspešná, zostáva len skontrolovať prehliadač a ubezpečiť sa, že vás nepresmeruje na škodlivý web. Ak áno, jednoducho zmeňte nastavenia spustenia prehliadača.

Majte na pamäti, že nie je zaručené, že táto metóda bude fungovať na 100% času. Napríklad, ak je váš systém napadnutý rootkitom, pravdepodobne nebude možné spustiť kontrolu, pretože hacker program ukončí. V takom prípade je najlepšie preinštalovať operačný systém. Ak problémy pretrvávajú, mali by ste zvážiť odoslanie zariadenia kvalifikovanému technikovi.

Ak máte čo do činenia s ransomwarom, najlepšie je vypnúť zariadenie a odpojiť ho a kontaktovať príslušné úrady. Aj keď ste mohli zaplatiť výkupné, nemáte žiadnu záruku, že kybernetický zločinec vám poskytne prístup k vašim údajom. V skutočnosti môžu všetko iba odstrániť alebo požiadať o ďalšie peniaze. Mali by ste zvážiť aj zálohovanie všetkých citlivých údajov na bezpečnú pamäťovú kartu alebo externý pevný disk. Nepomôže vám to zbaviť sa ransomwaru, ale do istej miery vám pomôže chrániť vaše údaje.

Chráni VPN proti malwaru?

Sieť VPN môže zabezpečiť vaše online pripojenia a údaje, áno, nemôže však zabrániť tomu, aby malvér infikoval vaše zariadenie. Prečo? Pozrime sa stručne na to, ako funguje pripojenie VPN:

Klient a server VPN v zásade zašifrujú prenos medzi nimi, aby sa uistili, že je bezpečný a bez dozoru. Server vaše požiadavky na pripojenie dešifruje a server ich prenesie na web. Požadovaný obsah sa zašifruje serverom VPN a po dosiahnutí vášho zariadenia klientom VPN dešifruje. Šifrovanie siete VPN je silné, ale nie je nakonfigurované tak, aby riešilo škodlivé programy na úrovni softvéru – je skonštruované iba tak, aby zabezpečilo, že váš webový prenos nemôže zneužívať škodlivý server.

A čo viac, majte na pamäti, že malware môže infikovať a poškodiť vaše zariadenie, aj keď ste offline. Ak chcete spustiť pripojenie VPN, musíte byť pripojení k internetu. To je ďalší dôvod, prečo sieť VPN nemôže chrániť pred škodlivým softvérom. Tento druh ochrany môžu poskytovať iba antivírusové / antimalwarové programy – ako sú programy uvedené vyššie.

Napriek tomu je vždy dobré používať VPN vždy, keď budete online. Používanie siete VPN spolu so spoľahlivým antivírusovým / antimalwarovým programom je v skutočnosti jedným z najlepších spôsobov ochrany vášho súkromia a údajov, keď ste na internete..

Na používanie antivírusového / antimalwarového softvéru potrebujete sieť VPN?

Poskytli sme vám krytie – CactusVPN ponúka prístup k zabezpečenej službe, ktorá chráni všetok váš online prenos pomocou špičkového šifrovania na vojenskej úrovni. Poskytujeme tiež prístup k výkonným protokolom VPN, ako sú SoftEther a OpenVPN, máme zavedený prepínač zabíjania a neukladáme žiadne protokoly.

CactusVPN môžete jednoducho nainštalovať na veľa populárnych platforiem pomocou našich užívateľsky prívetivých aplikácií.

Najlepšie zo všetkého – môžete vyskúšať CactusVPN bezplatne na 24 hodín s našou skúškou. Nemusíte poskytovať žiadne podrobnosti o kreditnej karte a získate prístup ku všetkým funkciám. Navyše vám dokonca poskytujeme 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, takže ak sa stanete zákazníkom CactusVPN, nemusíte sa obávať..

záver

Chráni sieť VPN pred škodlivým softvérom?

Krátky príbeh – nie, nie je. Sieť VPN je navrhnutá tak, aby zabezpečila vaše online pripojenia a údaje, áno, ale spôsob, akým to funguje, neumožňuje chrániť váš systém pred škodlivým softvérom. To samozrejme neznamená, že by ste nemali používať sieť VPN, keď ste online – len to, že by ste ju mali používať spolu s antivírusovými / antimalwarovými programami.

“Tak čo je malvér a ako tomu môžeme zabrániť?”

Škodlivý softvér je škodlivý softvér, ktorý možno použiť na poškodenie zariadenia alebo na odcudzenie citlivých informácií od vás. Prichádza v mnohých druhoch (spyware, ransomware, adware, vírusy, keyloggery, rootkity atď.) A počítačoví zločinci ich často šíria prostredníctvom phishingových útokov.

Preto jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred škodlivým softvérom, je neinteragovať so žiadnymi správami typu phishing. Okrem toho by ste mali používať aj spoľahlivý antivírusový / antimalwarový softvér, povoliť doplnky typu click-to-play vo vašom prehliadači, používať blokátory skriptov a aktualizovať celý systém.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me