Je online bankovníctvo bezpečné? (Sprievodca bezpečnosťou internetového bankovníctva)


Prvé veci – čo je online bankovníctvo?

Online banking je elektronický platobný systém, ktorý umožňuje uskutočňovať platby pomocou účtu alebo kreditnej karty na webe pomocou webových stránok vašej banky alebo špecializovanej aplikácie. Celý systém online bankovníctva bude buď súčasťou základného bankového systému vašej banky, alebo sa k nemu iba pripojí.

Online bankovníctvo je však viac než len finančné transakcie. Môže tiež predstavovať úkon prihlásenia sa na váš účet, aby ste skontrolovali zostatok alebo stiahli výpisy.

Je teda online bankovníctvo bezpečné?

Všeobecne platí, že áno. Je pravda, že na kybernetických zločincov sa banky veľmi často zameriavajú a niekedy sa im aj podarí ukradnúť veľa peňazí. Toto však nie je presne ten druh online bankovníctva, o ktorom hovoríme teraz, pretože hackeri sa na vás – bankového klienta – nezameriavajú, ale na samotnú banku. Nemôžete tiež veľa zabrániť tomu, aby ste tomu zabránili, okrem výberu spoľahlivej banky, ktorá berie bezpečnosť veľmi vážne.

Vďaka tomu je online bankovníctvo zvyčajne v bezpečí. To je samozrejme iba prípad, keď budete postupovať podľa správnych bezpečnostných postupov – o niečom nie sú všetky banky ochotné hovoriť. O tipoch týkajúcich sa zabezpečenia internetového bankovníctva vás budeme informovať trochu, ale najskôr – uvidíme presne, ktoré bezpečnostné hrozby môžu vášmu online bankovníctvu zničiť:

1. Kompromitované / falošné bankové aplikácie

Vyhradené aplikácie internetového bankovníctva môžu byť celkom bezpečné, ale nie sú bez chýb. Už v roku 2017 sa zistilo, že mnoho bankových aplikácií malo bezpečnostné nedostatky, ktoré by kybernetickým zločincom umožnili ukradnúť údaje o používateľovi.

Nielen to, ale hackeri môžu tiež používať zdanlivo nevinné aplikácie, ktoré sú skutočne škodlivé, aby ohrozili bankové aplikácie, ktoré sú už nainštalované vo vašom zariadení. Škodlivá aplikácia v zásade stiahne sekundárnu aplikáciu, ktorá potom do bankových aplikácií vloží prekryvné okno. V okamihu, keď do svojej banky zadáte svoje prihlasovacie údaje, budú rovnako dobré ako preč.

Navyše, aplikácie internetového bankovníctva nemajú spravodlivý podiel na bezpečnostných problémoch. Môžu sa tiež vydávať za dosť úsilia. V roku 2018 mali banky s veľkými menami (ako SBI, Axis Bank a ICICI) predstierané aplikácie proti počítačovým zločincom, ktorí ich používali na krádež údajov od tisícov ľudí.

2. Verejné WiFi

V súčasnosti využívame digitálne peniaze väčšinou iba na hotovosť, takže online bankovníctvo cez verejné WiFi je pre nás do značnej miery druhou podstatou. Niekedy stačí mať prístup na svoj účet na mieste, aby ste presunuli nejaké peniaze na svoju kreditnú kartu, aby ste mohli zaplatiť účet za reštauráciu, správne?

V takom prípade je verejné Wi-Fi skutočne užitočné, ale s jeho používaním je len jeden problém: Zabezpečenie online bankovníctva sa dá ľahko ohroziť. Prečo? Pretože väčšina verejných sietí Wi-Fi nie je šifrovaná – v skutočnosti asi 24,7% celosvetových sietí WiFi (do roku 2020 približne 106 miliónov sietí) nie je vôbec zabezpečených.

Čo to pre vás znamená? Že každý potenciálny hacker môže vidieť všetko, čo robíte na internete, keď používa nezabezpečené verejné WiFi. Môžu vidieť prihlasovacie údaje, ktoré zadáte pri prístupe na váš bankový účet, a aké sú vaše čísla kreditných kariet.

“Dobre, takže budem používať iba zabezpečené siete – ako tie, ktoré mám doma.” Problém je vyriešený, však? “

Nie práve. V súčasnosti takmer akákoľvek zabezpečená sieť WiFi používa na zabezpečenie šifrovanie WPA2. Problém je v tom, že WPA2 nie je úplne spoľahlivý. V skutočnosti je zraniteľný voči špecifickému typu útoku hackerov nazývaného útok KRACK. Našťastie tento problém vyrieši WPA3, ale podľa zdrojov bude trvať roky, kým sa uskutoční rozsiahle prijatie WPA3..

3. Chyby na strane banky

Niekedy to nie sú len počítačoví zločinci, ktorí sťažujú život používateľom online bankovníctva. V skutočnosti sú to samotné banky. A nehovoríme len o bezpečnostných chybách v ich mene, aj keď aj tu patrí tento druh vecí.

Nie, to, o čom hovoríme, sú banky, ktoré trpia narušením údajov alebo stratou prístupu k citlivým údajom o zákazníkoch a neinformujú svojich zákazníkov o nich. Áno, tento druh vecí sa už udial a austrálska banka CBA je posledným príkladom, ktorý v roku 2016 stratil okolo 20 miliónov záznamov o zákazníkoch bez toho, aby o tom nikoho upozornil..

Môže byť trochu pochopiteľné, prečo banky nemusia okamžite informovať používateľov o podobných veciach. Koniec koncov, chcú sa vyhnúť hromadnému panikáreniu a zatváraniu účtov, kým problém vyriešia. Vždy však existuje šanca, že sa niečo pokazí znova a vaše finančné a osobné údaje budú odhalené z dôvodu ľudských alebo softvérových chýb. Ak sa to už stalo raz, môže sa to stať dvakrát.

V takýchto situáciách skončíte v tme bez toho, aby ste si uvedomili, že počítačoví zločinci môžu získať prístup k vašim finančným a osobným informáciám každý deň.

4. Phishing

Phishing možno definovať ako pokus kyberzločinca o to, aby vás zmiatol alebo oklamal, aby s nimi zdieľal citlivé informácie, ako sú vaše čísla kreditných kariet, čísla bankových účtov a prihlasovacie údaje k online bankovníctvu. Phishing zvyčajne používa e-mailové a sociálne médiá ako distribučné kanály, ale dá sa to urobiť aj cez telefón.

Pokiaľ ide o online bankovníctvo, podvodníci za phishingovými útokmi sa niekedy pokúsia predstierať, že sú niekoho z vašej banky, a pomocou svojej autority môžu prinútiť vás zverejniť rôzne údaje. Pravdepodobne vám oznámia, že máte problém s vašimi financiami alebo že vo vašom účte zaznamenali podozrivú aktivitu.

Častejšie sa však pokúšajú presvedčiť o prístupe ku skrátenému odkazu. Tento odkaz povedie k falošným webovým stránkam, ktoré vytvorili, aby sa podobali webovým stránkam vašej banky. V roku 2017 boli phishingové správy, ktoré nasmerovali používateľov na škodlivé webové stránky bánk, najbežnejšie a nie je veľmi pravdepodobné, že tento trend zmizol.

Celkovo možno povedať, že ak padnete na podvod typu phishing, môžete si byť istí, že:

 • Prihlasovacie údaje pre váš bankový účet budú odcudzené.
 • Váš online bankový účet bude vyprázdnený.
 • Informácie o vašom účte (e-mailová adresa, fyzická adresa, celé meno, číslo mobilného telefónu atď.) Sa budú predávať na webe.

5. Pharming

Pharming je podobný phishingu, ale namiesto spoliehania sa na triky a podvod vás automaticky presmeruje na škodlivé webové stránky. V podstate zadáte webovú adresu svojej banky a budete presmerovaní na falošný web, ktorý bude vyzerať bez toho, aby ste o tom vedeli. Hacker, ktorý za tým stojí, získa prístup k všetkým informáciám o vašej banke, akonáhle ich začnete zadávať.

Pharming buď spolieha na malware, aby zmenil súbory Hosts (súbory, ktoré spájajú IP adresu s doménou webových stránok) vo vašom počítači, alebo na otravu serverov DNS vášho ISP, aby všetci používatelia, ktorí ich používajú na pripojenie k špecifickej webovej stránke, boli presmerovaní na vlastné miesto zločinca.

6. Keyloggery

Keyloggery sú typom malvéru, ktorý infikuje vaše zariadenie a začína na ňom zaznamenávať všetky stlačenia klávesov. Všetky tieto informácie sú zostavené do súboru denníka, ktorý môže hacker kedykoľvek načítať. V zásade teda ktokoľvek, kto vás vystaví keyloggeru, bude vedieť každú jednu vec, ktorú napíšete na počítači – vrátane vašich prihlasovacích údajov pre online bankovníctvo.

Vaše zariadenie sa môže nakaziť pomocou keyloggerov, ak interagujete s phishingovými správami a škodlivými webmi, ale niekto môže keylogger umiestniť na vaše zariadenie, ak k nemu má priamy prístup..

Na narušenie zabezpečenia internetového bankovníctva sa môžu použiť aj iné typy škodlivého softvéru (napríklad spyware a vírusy), ale keyloggery sú v tejto situácii zvyčajne najnebezpečnejšími..

Poskytuje pomoc s virtuálnou klávesnicou?

Niektorí ľudia tvrdia, že virtuálna klávesnica vás udržuje na 100% v bezpečí pred škodlivým softvérom na vytváranie kľúčov. To je pravda, pretože na fyzickú klávesnicu sa neposiela žiadny signál, pretože na zadanie prihlasovacích údajov stačí použiť softvérovú klávesnicu, ktorá sa zobrazí na pracovnej ploche..

Neodporúčame však používať virtuálnu klávesnicu ako dokonalé riešenie. Aj keď keyloggery nemusia byť schopní ukradnúť vaše prihlasovacie údaje (a iné údaje), spyware by to dokázala. Ako? Vytvorením snímok obrazovky pracovnej plochy sa v podstate zistíte, čo zadáte na virtuálnej klávesnici.

Tu je návod, ako zvýšiť bezpečnosť online bankovníctva

1. Nerobte online bankovníctvo na WiFi

Teraz, keď poznáte nebezpečenstvo nezabezpečenej aj zabezpečenej siete Wi-Fi, je celkom zrejmé, že je lepšie robiť online bankovníctvo bez toho, aby ste ho museli používať. To sa, samozrejme, ľahšie povie, ako urobí a určite to môže byť celkom nepohodlné.

Celkovo je najlepšou voľbou buď použiť svoj mobilný dátový program na kontrolu svojich bankových účtov alebo na uistenie, že vaše internetové pripojenie doma pochádza priamo zo smerovača, nie z pripojenia Wi-Fi..

Samozrejme, je tu ešte jedna vec, ktorú môžete skúsiť úplne eliminovať riziko WiFi, ktoré ohrozí bezpečnosť vášho internetového bankovníctva..

2. Použite VPN pre online bankovníctvo

„Počkajte – je VPN bezpečná pre online bankovníctvo?“

Áno, určite to tak je. VPN je online služba, ktorá šifruje váš online prenos a zabezpečuje, aby ju nikto nemohol sledovať, aby zistil, čo robíte na internete. To tiež znamená, že počítačoví zločinci nebudú mať možnosť odposlouchávať vaše internetové pripojenie, aby od vás ukradli citlivé údaje online bankového účtu..

Sieť VPN je v skutočnosti tak bezpečná, že ju môžete dokonca použiť na online bankovníctvo pri pohodlnom využívaní verejných nešifrovaných WiFi. Na svojom smerovači môžete dokonca nastaviť sieť VPN, aby ste sa nemuseli vôbec obávať bezpečnostných hrozieb online bankovníctva.

Potrebujete bezpečnú VPN pre online bankovníctvo? Vyskúšajte CactusVPN

Máme vás zakryté. CactusVPN ponúka špičkovú službu VPN, ktorá chráni váš online prenos a dáta pomocou šifrovania na vojenskej úrovni a silných protokolov VPN, ako sú SoftEther, IKEv2 a OpenVPN..

Okrem toho ponúkame tiež ochranu pred únikom DNS, prepínač zabíjania, ktorý zaisťuje, že ste vždy na internete v bezpečí, a zásadu neprihlásenia..

Akonáhle sa stanete odberateľom CactusVPN, budeme mať stále chrbát s našou 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí.

3. Povoľte vo svojom účte viacfaktorové overenie

Viacfaktorová autentifikácia je vynikajúci spôsob, ako ponúknuť vášmu bankovému účtu ďalšiu úroveň zabezpečenia. Táto funkcia zvyčajne vyžaduje pri prihlásení do účtu online ďalší kód – hneď po zadaní prihlasovacích údajov. Kód bude vygenerovaný na vašom mobilnom zariadení (prostredníctvom aplikácie, ako je napríklad Google Authenticator), alebo dostanete s ním textovú správu.

„Čo keď moja banka neponúka viacfaktorové overenie?“

To je skutočne veľká červená vlajka. V takom prípade by ste mali radšej zmeniť banky. V opačnom prípade hackerom nič nebráni, ak sa im podarí ukradnúť vaše prihlasovacie údaje.

4. Naučte sa, ako zistiť falošné bankové aplikácie

Ako zistíte, či je aplikácia vašej banky legitímna? Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vyskúšať:

 • Pozrite sa na meno vývojára. Zvyčajne tam banka nebude mať meno osoby – iba meno banky. Ak to tak nie je, pravdepodobne sa zaoberáte falošnou žiadosťou. Tiež sa uistite, že je k dispozícii aj skutočný web banky.
 • Prečítajte si popis – neskenujte to. Falošné aplikácie zvyčajne nemajú podrobné vysvetlenie toho, ako aplikácia funguje a aké funkcie má. Tiež si pravdepodobne všimnete aj preklepy alebo podivné frázovanie.
 • Skontrolujte počet stiahnutí. Ak je príliš nízka, môže to byť problém – najmä ak je aplikácia už nejaký čas k dispozícii v obchode s aplikáciami.
 • Vyhľadajte recenzie. Aplikácia online bankovníctvo by za normálnych okolností mala mať slušný počet, najmä ak sa vyskytli nejaké chyby. Ak ide o falošnú aplikáciu, v recenziách pravdepodobne nájdete veľa ľudí, ktorí sa na to sťažujú.
 • Ak sa v opise aplikácie tvrdí, že vám ponúka odmeny a ceny (najmä peniaze) za stiahnutie, inštaláciu a používanie, je to pravdepodobne falošná aplikácia, ktorá sa pokúša ukradnúť vaše prihlasovacie údaje..
 • Skontrolujte logo. Ak sa zdá, že je veľmi nízka alebo je mierne odlišná od normálneho loga banky, aplikácia je pravdepodobne falošná.
 • A nakoniec – overte u niekoho vo vašej banke, či ste našli aplikáciu, ktorá je skutočná. Ak na to nemáte čas, znova skontrolujte, či je to rovnaká aplikácia, a to na oficiálnych webových stránkach banky. Tam by mali mať zvyčajne odkazy na svoje aplikácie.

Ak si však stále nie ste stopercentne istí, že banková aplikácia, ktorú ste našli, nie je ohrozená alebo falošná, použite radšej webovú stránku banky..

5. Používajte výkonné heslo pre svoje účty online bankovníctva

Vaša banka vám to pravdepodobne aj tak povie a väčšina bánk si vyžaduje, aby ste si vytvorili silné heslá. Ak si nie ste istí, ako to urobiť, tu je niekoľko rád:

 • Používajte čísla, symboly a kombinujte malé a veľké písmená.
 • Nepoužívajte krátke heslá. Väčšina ľudí a bánk tvrdí, že stačí 8 znakov, ale odporúčame zamerať sa na 15 a viac znakov.
 • Ak máte málo nápadov, urobte zo svojho hesla skratku pre frázu (napríklad „WvSe10y“ pre „Navštívime Španielsko každých 10 rokov“).
 • Nepoužívajte slovníky slovníka. Ak naozaj potrebujete používať slová, obráťte ich.
 • Drž sa ďalej od substitúcií, ktoré sú mŕtvym rozdaním („0“ namiesto „o“ alebo „$“ namiesto „s“).
 • Ak to vaša banka umožňuje, zadajte niekoľko medzier.
 • Skúste použiť generátor hesiel, ak nemáte čas prísť s viacerými bezpečnými heslami.

Prečítajte si viac informácií o zabezpečení heslom.

6. Nenechávajte v prehliadačoch automatické prihlásenie povolené

Automatické prihlasovanie môže byť výhodné – najmä ak používate silné heslo a máte viac bankových účtov. Určite je potrebné, aby ste manuálne zadali dlhé heslo a zároveň skontrolovali notebook alebo papier, ktorý ste napísali každé 2-3 sekundy?

Je to pravda, ale zároveň vás otvára aj ďalším potenciálnym nebezpečenstvám. Ak by napríklad niekto ukradol telefón alebo notebook alebo sa prenikol do vášho domu a získal prístup k počítaču, mal by okamžitý prístup k vašim bankovým účtom.

Najlepšie je vyhnúť sa automatickému prihláseniu. To však neznamená, že budete musieť ručne zadávať svoje heslá zakaždým, keď chcete skontrolovať zostatky na svojom účte. Ak používate správcu hesiel (napríklad Bitwarden, KeePassX alebo LessPass), automaticky vyplní všetky prihlasovacie formuláre, ktoré mu povolíte..

“Ale nie je to to isté ako niekto, kto má prístup k môjmu telefónu alebo počítaču s automatickým prihlásením zapnutým v mojich prehľadávačoch?”

Nie, pretože spoľahlivý správca hesiel vás bude autentifikovať zakaždým, keď chcete automaticky vyplniť svoje prihlasovacie údaje pre určitý účet. Áno, to znamená, že budete stále zadávať heslo, ale bude to aspoň jedno hlavné heslo.

7. Nerobte online bankovníctvo na verejných počítačoch

Rovnako ako by ste nemali robiť online bankovníctvo na verejných sieťach Wi-Fi bez použitia náležitej ochrany, nemali by ste to robiť ani na verejných počítačoch. Prečo? Pretože vždy existuje riziko, že počítač bol napadnutý spywarom alebo boli doň nahrané keyloggery.

Ak je to váš prípad a vy máte prístup k svojmu bankovému účtu, každý, kto umiestnil malware do počítača, môže vždy prísť na konci dňa a načítať denníky obsahujúce vaše prihlasovacie údaje – to je v prípade, že nemajú vzdialený prístup k počítaču , v takom prípade musia počas používania monitorovať, čo robíte.

8. Ignorujte, vymažte a nahláste phishingové správy

Cieľom phishingu je jedným zo spôsobov, ako si zločinci ukradnúť vaše prihlasovacie údaje online bankového účtu. Phishing v podstate predstavuje pokus hackera, aby vás prinútil odhaliť tieto informácie.

Zvyčajne pošlú falošné správy, ktoré tvrdia, že ste zástupcom alebo technikom podpory IT z vašej banky, a požiadajú vás o potvrdenie svojho účtu poskytnutím informácií, ako sú názov účtu, majiteľ účtu, heslo alebo číslo kreditnej karty. Prípadne by mohli urobiť to isté, ale môžu vás požiadať o prístup k odkazu alebo stiahnutie prílohy. Ak tak urobíte, budete presmerovaní na webové stránky neoprávnene získavajúce údaje alebo máte vaše zariadenie napadnuté škodlivým softvérom (pravdepodobne spyware alebo keyloggery).

Toto sú len niektoré možné scenáre, ale získate predstavu. Ak v zásade dostanete správu od niekoho, kto tvrdí, že pracuje pre vašu banku a žiada vás o citlivé informácie alebo prístup k vášmu účtu, neodpovedajte na ne. Vaša banka vás nikdy nebude o niečo také žiadať. Ak chcete mať 100% istotu, kontaktujte svoju banku a požiadajte ich o správu, aby zistili, či je legitímna.

Ak to tak nie je, odstráňte ich, nahláste ich ako spam, zablokujte adresu odosielateľa a obráťte sa na miestne úrady, ak to zákony vašej krajiny umožňujú.

Ak sa chcete dozvedieť viac o neoprávnenom získavaní údajov (najmä o tom, ako sa pred tým chrániť), tu je príručka, ktorú sme o ňom napísali, spolu s ďalšími hrozbami.

9. Uistite sa, že váš ISP berie bezpečnosť vážne

Čo má váš poskytovateľ internetových služieb spoločné s online bankovníctvom? Je to jednoduché – poskytovateľ internetových služieb, ktorý má laxné bezpečnostné normy, sa pravdepodobne stane obeťou otravy DNS, čo je forma útoku typu pharming, ktorý zmení tabuľky na serveri DNS. Server DNS, ktorý váš poskytovateľ internetových služieb používa, bude v zásade ukradnutý a vy a všetci ostatní používatelia, ktorí k nemu pristupujú cez webové stránky, budú presmerovaní na falošné škodlivé webové stránky..

Už nikdy nebudete mať možnosť navštíviť serverovne vášho poskytovateľa internetových služieb a sledovať, ako ich tímy IT bezpečnosti spravujú servery a dáta, ale vždy sa môžete opýtať svojho poskytovateľa internetových služieb, aké opatrenia podniknú na ochranu svojich serverov DNS pred pharmingové útoky. Ak si urobia čas na to, aby vysvetlili, aké postupy dodržiavajú, a nesnažia sa vás vyhodiť generickým žargónom, je to dobré znamenie.

V prípade, že by ste sa chceli dozvedieť viac o pharmingu, prečítajte si článok, ktorý sme prepojili vyššie.

10. Nainštalujte spoľahlivý antivírusový / antimalwarový softvér

Malware a vírusy môžu často ohroziť váš bankový účet. Preto je dôležité, aby ste pred nimi svoje zariadenie neporušili. Koniec koncov, nezáleží na tom, či váš poskytovateľ internetových služieb a banka robia všetko, čo môžu, aby vám ponúkli prvotriedne zabezpečenie online bankovníctva. Ak tak neurobíte a vaše zariadenie je napadnuté škodlivým softvérom, je koniec hry.

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

Jo, a nezabudnite si nainštalovať aj svoje špecializované aplikácie do svojho mobilného zariadenia.

11. Udržujte všetko (OS, antivírus / antimalware, prehliadač) aktuálne

Pravidelné aktualizácie môžu byť trochu nepríjemné, pretože sa zdá, že vždy bránia tomu, čo robíte. Bez týchto pravidelných aktualizácií by ste však boli na milosť kybernetických zločincov.

Ako vidíte, aktualizácie môžu často obsahovať kritické vylepšenia, ktoré opravujú menšie zraniteľné miesta v OS alebo prehliadači, zraniteľné miesta, ktoré by hacker mohol zneužiť. Pravidelné aktualizácie tiež zaisťujú, že váš antivírusový / antimalwarový program dokáže držať krok s novými formami škodlivého softvéru, ktoré podľa odborníkov na bezpečnosť neustále objavujú takmer každých 10 sekúnd..

12. Zabezpečte svoje mobilné zariadenie

Ak používate svoj mobilný telefón na online bankovníctvo a nakoniec ho stratíte alebo ho odcudzíte, je možné, že osoba, ktorá ho nájde / ho ukradne, by mohla použiť informácie na vašom zariadení na ohrozenie svojich bankových účtov..

Preto musíte zaistiť správne zabezpečenie svojho mobilného zariadenia, aby k nemu nemal prístup nikto okrem vás. Tu sú tri spôsoby, ako to urobiť:

 1. Používajte silný prístupový kód pre svoje zariadenia so systémom iOS a silné heslo pre vaše zariadenia s Androidom. Existujú nástroje, ktoré dokážu rozlúsknúť krátke prístupové kódy / heslá (napríklad 6 číslic), takže ich môžu vyše 10 číslic a namiesto čísiel skúste použiť vynaložené slová alebo náhodné písmená..
 2. Ak je k dispozícii pre vaše zariadenie, použite funkciu alebo aplikáciu na skenovanie odtlačkov prstov.
 3. Vypnite upozornenia na uzamknutej obrazovke, aby osoba, ktorá má váš telefón, ale stále ju nedokáže odomknúť, nemohla vidieť žiadne dôležité upozornenia, ktoré sa objavia.

Okrem toho by ste mali Bluetooth vypnúť aj vtedy, keď ho nepoužívate. Toto nie je niečo, čo by zabezpečilo váš telefón v prípade jeho straty alebo krádeže, ale inak to pomôže udržať v bezpečí. Prečo? Pretože Bluetooth má v posledných rokoch vážne zraniteľné miesta. Jeden z nich umožnil počítačovým zločincom ticho hackovať mobilné zariadenia, ktoré mali zapnuté rozhranie Bluetooth. Iný umožnil hackerom napadnúť kryptografické kľúče vášho zariadenia útokmi MITM.

13. Spolupracujte so spoľahlivou bankou

Nejde o radu, pretože je to celkom zrejmé, ale čo presne znamená „spoľahlivá banka“? Mal by to byť ten, ktorý spĺňa nasledujúce požiadavky:

 • Má vyhradenú aplikáciu, ktorú inzeruje na svojej webovej stránke, a pravidelne sa aktualizuje.
 • Umožňuje vám na prihlásenie do účtu používať viacfaktorové overenie. Dobrým znakom sú aj transakcie chránené heslom.
 • Banka vám umožňuje nastaviť upozornenie na textové správy pre transakcie na účte. To uľahčuje sledovanie aktivity vášho účtu.
 • Zástupcovia banky sú schopní (aspoň do istej miery) vysvetliť, ako zabezpečujú bezpečnosť vášho online bankovníctva.
 • Vyžaduje si, aby ste pri prihlásení používali silné heslo. Dôveryhodná je aj banka, ktorá vyžaduje pravidelné zmeny hesla (napríklad každý mesiac)..

Je online bankovníctvo bezpečné? Spodný riadok

Ako bezpečné je online bankovníctvo?

Vo všeobecnosti je to celkom bezpečné, ale s tým je spojené veľa rizík, ako napríklad phishing, pharming, porušenie údajov alebo chyby, ktoré banka nespomína, falošné alebo ohrozené bankové aplikácie, keyloggery (a iné typy škodlivého softvéru) a WiFi zraniteľnosti.

Našťastie je tu niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu zaistiť si slušné zabezpečenie internetového bankovníctva:

 • Pri online bankovníctve použite svoj dátový plán namiesto WiFi.
 • Na online bankovníctvo používajte zabezpečenú sieť VPN, najmä v sieti WiFi.
 • Nainštalujte do svojho zariadenia silný antivírusový / antimalwarový softvér a aktualizujte ho (spolu s OS a prehliadačom).
 • Pracujte iba s bankou, ktorej môžete veriť.
 • Aktivujte pre svoj bankový účet viacfaktorové overenie.
 • Uistite sa, že vaše mobilné zariadenie je 100% zabezpečené.
 • Nájdite si čas a zistite, či váš poskytovateľ internetových služieb vie, ako chrániť svoje servery DNS pred pharmingom.
 • Neodpovedajte ani nereagujte na žiadne phishingové správy.
 • Nikdy nevykonávajte žiadne online bankovníctvo na verejných počítačoch.
 • Príďte so silným heslom pre svoj bankový účet.
 • V prehliadačoch nepovoľte automatické prihlásenie.
 • Zistite, aké sú znaky falošných bankových aplikácií, a vyhýbajte sa im.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map