Čo je certifikát zabezpečenia webových stránok? |


Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tom:

Čo je certifikát zabezpečenia webových stránok?

Certifikát zabezpečenia webových platforiem je nástroj, ktorý sa používa v procese online overovania a šifrovania. V zásade je zodpovedný za šifrovanie údajov zdieľaných medzi serverom webových stránok a prehliadačom klienta. Certifikát je súčasťou protokolu HTTPS a často sa nazýva aj certifikát SSL alebo TLS.

Certifikáty zabezpečenia webových stránok vydáva známa certifikačná autorita (CA) ako Comodo, RapidSSL, Symantec alebo GeoTrust. CA ponúknutím certifikátu webovej stránky v podstate overuje totožnosť vlastníka a zaisťuje návštevníkom webovej stránky, že ich pripojenia sú bezpečné.

Čo je HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je komunikačný protokol, ktorý je zodpovedný za prenos kódu webovej stránky hosteného na webovom serveri do zariadenia používateľa, ktorý mu posiela požiadavky na pripojenie. Na zabezpečenie HTTPS používa asymetrické šifrovanie s verejnými a súkromnými kryptografickými kľúčmi.

Hlavným vrcholom HTTPS je to, že poskytuje bezpečné overenie pre web a jeho webový server, čím zabezpečuje, že návštevníci webových stránok nemôžu byť vystavení:

 • Útoky MITM (Man-In-The-Middle)
 • Pokusy o phishing
 • Manipulácia s DNS

Ak sa chcete dozvedieť viac o HTTPS, kliknite na tento odkaz. Hlavnou témou je to, ako sa HTTPS líši od VPN, ale v článku je stále veľa užitočných informácií.

Čo je to TLS / SSL?

TLS znamená Transport Layer Security a SSL znamená Secure Sockets Layer. Obidva protokoly ponúkajú bezpečné pripojenie cez sieť alebo jednoduché spojenie. TLS sa však v súčasnosti používa väčšinou, pretože ide o zlepšenie oproti SSL. Napriek tomu sa SSL a TLS stále považujú za vzájomne zameniteľné pojmy.

SSL sa už v skutočnosti neponúka, takže webové stránky získajú pripojenia TLS, aj keď si kúpia certifikáty SSL. Pretože protokol TLS / SSL je najbežnejším protokolom používaným na prehliadanie webu, často počúvate ľudí, ktorí sa odvolávajú na certifikáty zabezpečenia webových stránok tak, že im zavoláte certifikáty TLS alebo SSL..

Ako funguje certifikácia zabezpečenia webových stránok?

Certifikát sa v zásade používa v procese komunikácie klient-web server. Keď sa prehliadač používateľa pokúsi pripojiť na zabezpečenú webovú stránku, prehliadač požiada webový server, aby sa identifikoval. Keď sa to stane:

 • Serveru odošle prehliadač kópiu bezpečnostného certifikátu.
 • Ak prehliadač potvrdí, že je certifikát v poriadku, odošle správu na server.
 • Server následne pošle späť potvrdenie, ktoré je digitálne podpísané, a začne šifrovanú komunikačnú reláciu s prehliadačom.
 • Po dokončení sa dajú údaje bezpečne zdieľať medzi webovým serverom a prehliadačom používateľa.

Certifikácie zabezpečenia webových stránok sú v jadre spôsob, ako overiť totožnosť vlastníka webových stránok a urobiť z nich zodpovednosť za súkromie a bezpečnosť všetkých svojich návštevníkov..

Musia všetky webové stránky používať bezpečnostné certifikáty?

No, nie presne – neexistujú celosvetovo špecifické právne požiadavky, ktoré by majiteľov webových stránok prinútili získať certifikát. Avšak stojí za to mať ho a v ďalšej časti sa budeme zaoberať dôvodom.

Predtým, ako sa k tomu dostaneme, by sme sa chceli zaoberať bežnou mylnou predstavou – konkrétne to, že iba eCommerce (alebo akýkoľvek web, ktorý spracovával platby) by mali mať bezpečnostné certifikáty. To jednoducho nie je pravda. Dokonca aj jednoduchý blog by mal získať bezpečnostný certifikát, pretože bude spracovávať citlivé údaje o návštevníkoch webových stránok, ako sú e-mailové adresy používateľov, adresy IP a údaje o geografickej polohe..

Prečo by ste sa mali zaujímať o certifikáty zabezpečenia webových stránok?

Nedostatok bezpečnostných certifikátov webových stránok postihuje väčšinou vlastníkov webových stránok negatívnym spôsobom, pretože strácajú dôveryhodnosť, a populárne prehliadače (napríklad Google Chrome) označia svoje platformy ako nebezpečné pre používateľov online..

Vy ako používateľ online však musíte veľa stratiť, ak prehliadate nezabezpečenú webovú stránku. Koniec koncov, budete zdieľať osobné alebo finančné informácie s platformou, ktorá nepoužíva šifrovanie, takže ich kyberkriminálnici môžu ľahko ukradnúť prostredníctvom útokov MITM, phishingu a úniku údajov..

A čo viac, nikdy nemôžete vedieť, či nezabezpečený web skutočne vlastní hacker alebo nie, pretože totožnosť vlastníka nie je overená. Ak je vo vlastníctve jednej osoby, bude môcť zaznamenať všetky údaje, ktoré s nimi zdieľate – čísla kreditných kariet, podrobnosti o bankovom účte, e-mailová adresa, fyzická adresa, číslo mobilného telefónu atď..

To a nezabezpečená platforma by tiež mohla hostiť malwa-reinfekciu reklám, odkazov a súborov. Vďaka interakcii s niektorým z týchto zariadení bude vaše zariadenie napadnuté škodlivým softvérom, ako napríklad:

 • keyloggery
 • adware
 • spyware
 • vírusy
 • trójske kone
 • ransomware
 • červy

Celkovo vzaté, použitie nezabezpečenej webovej stránky jednoducho vyžaduje problémy. Vaše finančné údaje budú pravdepodobne ukradnuté a použité na vyčistenie vašich bankových účtov a kreditných kariet a vaše osobné údaje by sa mohli skončiť na predaj na webe, aby sa neskôr mohli použiť v iných podvodoch.

Ako zistiť, či má web certifikát zabezpečenia webových stránok

 • Skontrolujte, či adresa URL začína reťazcom „https“ alebo „http“. Adresa platforiem, ktoré používajú bezpečnostné certifikáty pre webové stránky, by mala začínať reťazcom „https“, čo znamená, že používa protokol HTTPS.
 • Niektoré prehliadače však môžu preskočiť časť „https“ adresy URL. V takom prípade skontrolujte, či sa pred celou adresou URL alebo za ňou nachádza zelená ikona zámku. Ak existuje, znamená to, že web má bezpečnostný certifikát.
 • Názov spoločnosti sa zobrazí pred zelenou ikonou visiaceho zámku. V takom prípade má webová stránka osvedčenie o predĺžení platnosti.
 • Pretože niektorí počítačoví zločinci môžu napadnúť webovú stránku tak, aby zobrazovala falošnú ikonu zámku, vždy na ňu kliknite a zistite, či je použiteľná. Za normálnych okolností by ste naň mali kliknúť a získať ďalšie informácie o bezpečnostnom certifikáte webovej stránky, ako napríklad:
  • Kto je CA, ktorý vydal certifikát.
  • Aká verzia TLS / SSL má web.
  • Aká šifrovacia šifra sa používa.
  • Aké šifrovanie verejného kľúča sa používa.
  • Od akého dátumu začal certifikát platiť a kedy je potrebné ho obnoviť.

Ako bezpečne používať platformu, ktorá nemá certifikát zabezpečenia webových stránok

1. Uistite sa, že máte najaktuálnejšiu antivírusovú / antimalwarovú ochranu

Keďže nezabezpečené webové stránky pravdepodobne obsahujú malware vo svojich odkazoch, reklamách, tlačidlách a súboroch, je dôležité sa ubezpečiť, že máte spôsob, ako sa chrániť pred takýmito hrozbami. Antivirus / Antimalware programy sú najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť.

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

Týmto spôsobom, aj keď náhodou spustíte infikovanie malvérom na nezabezpečenej webovej stránke, budete mať aspoň spôsob, ako im zabrániť v spôsobení akejkoľvek škody..

Jo, a vždy sa ubezpečte, že váš bezpečnostný program je stále aktuálny. Ak tak neurobíte, pravdepodobne nebude možné chrániť vaše zariadenie pred najnovšími typmi útokov škodlivého softvéru.

2. Použite VPN (Virtual Private Network)

VPN je online služba, ktorá môže šifrovať váš online prenos a skryť vašu IP adresu. Jeho použitie pri prístupe na nezabezpečenú webovú stránku je prvoradé, pretože zabezpečuje, že vaše údaje sú počas prehliadania zabezpečené. Web a jeho vlastníci tiež nebudú vedieť, aké sú vaše geografické polohy, takže tieto informácie nemôžu použiť na sledovanie vašich online pohybov.

Samozrejme by ste mali stále používať antivírusové / antimalwarové riešenie a dosiahnuť najlepšie výsledky podľa ďalších tipov, ktoré ponúkame v tejto časti..

„Mám používať VPN na HTTPS webových stránkach príliš?“

Áno, v skutočnosti by ste mali. Zatiaľ čo webové stránky HTTPS s certifikátmi TLS / SSL sú zvyčajne bezpečné, úroveň bezpečnosti závisí od toho, do akej miery sú implementované na platforme. Ak dôjde k chybám na strane vlastníka webových stránok, platforma nemusí byť tak bezpečná, ako si myslíte.

Okrem toho existuje aj skutočnosť, že menej dôveryhodné certifikáty SSL je možné získať bezplatne v priebehu niekoľkých minút, ak sa pozriete na správne miesta na internete. Počítačoví zločinci alebo vlastníci webových stránok, ktorí sa príliš nestarajú o bezpečnosť a súkromie používateľov, ich preto môžu použiť na to, aby vyskúšali návštevníkov webových stránok do falošného pocitu bezpečia.

Nie sú to len neznáme, tieňové webové stránky, ktoré nepoužívajú protokol HTTPS. Podľa údajov asi 20% z 502 najväčších webových stránok na svete HTTPS nepoužíva. Preto je najlepšie používať sieť VPN vždy, keď prehľadávate web, aby ste sa uistili, že nechcete náhodne odhaliť citlivé informácie na nezabezpečených platformách – bez ohľadu na to, aké sú seriózne..

Okrem toho, aj keď je webová stránka HTTPS v poriadku, spôsob, akým k nej pristupujete, nemusí byť. V závislosti od toho, ako bezpečné verejné Wi-Fi alebo domáca sieť, ktorú používate, môžete byť vystavení kybernetickým hrozbám. Preto je lepšie použiť VPN v oboch situáciách, aby ste sa uistili, že máte ďalšiu vrstvu šifrovania, ktorá chráni vaše online aktivity.

Hľadáte bezpečnú sieť VPN, ktorá chráni váš online prenos a údaje?

Máme len potrebné riešenie. CactusVPN ponúka šifrovanie na vojenskej úrovni, ktoré zaisťuje, že ste vždy na internete v bezpečí – či už máte prístup k nezabezpečeným platformám, webovým serverom HTTPS alebo k verejnej sieti Wi-Fi. Navyše si môžete vybrať jeden z našich mnohých vysoko zabezpečených protokolov VPN (SoftEther, IKEv2, SSTP, OpenVPN), aby ste ešte viac zvýšili svoju bezpečnosť online..

Okrem toho by sme mali spomenúť aj to, že naša služba je vybavená prepínačom zabíjania, ktorý zaisťuje, že ste chránení, aj keď dôjde k výpadku vášho pripojenia VPN. To a my neprihlasujeme žiadne vaše údaje, aby sme zachovali vaše súkromie, a naša VPN tiež ponúka ochranu pred únikom DNS.

Po registrácii budete tiež radi, že vám poskytneme 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

3. Nechajte Firewall povolený

Používatelia online nie sú veľmi spokojní s bránou firewall, pretože majú tendenciu často zasahovať do svojich činností. Ak však náhodou prehliadate nezabezpečenú webovú stránku, firewall sa môže ukázať ako neoceniteľný. Prečo? Pretože to môže potenciálne zabrániť hackerom, ktorí využívajú platformu, aby získali neoprávnený prístup k vášmu zariadeniu alebo sieti. Firewall navyše môže chrániť vaše zariadenia pred niektorými typmi útokov škodlivého softvéru na báze údajov.

Nezabudnite, že samotný firewall nedovolí vášmu prehliadaču online pred hackermi. Musíte tiež používať antimalware / antivírusový softvér, zdravý rozum, rozšírenia zamerané na ochranu súkromia a VPN.

4. Nezasahujte do žiadnych temných odkazov alebo reklám

Ak prehliadate nezabezpečené webové stránky, pravdepodobne budete zacielení na phishing, malware a iné počítačové útoky – zvyčajne vo forme kontextových správ, kontextových reklám alebo tienistých, skrátených a rušivých odkazov. Na niektoré správy a odkazy by mohlo byť veľmi lákavé kliknúť alebo na ne kliknúť, pretože pravdepodobne obsahujú názvy a slová clickbait.

Interakcia s ktoroukoľvek z nich bude mať pravdepodobne za následok infikovanie škodlivým softvérom – zvyčajne spyware, adware, ransomware, vírusy alebo keyloggery. Na nezabezpečených webových stránkach preto vždy nezabudnite ignorovať honosné CTA, tlačidlá a správy. A vyhýbajte sa reklamám – pri prístupe k platformám HTTP v skutočnosti vždy nainštalujte blokovač adblock.

A nemyslite ani na stlačenie tlačidla „X“ v kontextových správach a reklamách! Ak tak urobíte, je veľmi pravdepodobné, že vaše zariadenie alebo prehliadač bude priamo napadnutý škodlivým softvérom.

5. Používajte rozšírenia zabezpečenia v prehľadávačoch

Keďže nezabezpečené webové stránky (a niekedy aj zabezpečené) môžu obsahovať škodlivé reklamy, odkazy, tlačidlá a skripty, potrebujete spôsob, ako zabrániť ich spusteniu alebo funkčnosti, ak chcete byť v bezpečí online..

Jedným z dobrých spôsobov, ako to dosiahnuť, je nainštalovať do prehliadača blokátory skriptov, napríklad uMatrix a uBlock Origin. Môžu zabrániť spusteniu nežiaducich skriptov na ľubovoľnej webovej stránke, ako sú napríklad kryptografické skripty, škodlivé reklamné skripty a nechcené vide skripty.

Okrem toho by ste mali zvážiť použitie rozšírení proti phishingu spoločnosti Stanford. Budú vás varovať, ak ste niekedy pristáli na phishingovej webovej stránke, a chránia vás pred phishingovými útokmi zameranými na kontext.

Ďalším rozšírením, ktoré dôrazne odporúčame použiť, je Odpojiť – pekný nástroj, ktorý blokuje kód sledovania tretej strany, ktorý môže poškodiť vaše súkromie a údaje. Badger na ochranu osobných údajov je tiež dobrým spôsobom, ako do svojho súkromia pridať ďalšiu úroveň zabezpečenia. V prípade, že by ste uprednostnili podobné rozšírenie, ale s omnoho lepším používateľským rozhraním, môžete použiť Duchovnosť

Nakoniec by ste mali nainštalovať HTTPS všade vo všetkých prehľadávačoch, pretože môže prepísať žiadosti na niektoré nezabezpečené webové stránky, aby používali HTTPS..

Čo je certifikát zabezpečenia webových stránok? Spodný riadok

Certifikácia zabezpečenia webových stránok je nástroj, ktorý je súčasťou procesu overovania a šifrovania webových stránok. V zásade zabezpečuje legitímnosť webovej stránky, overenie totožnosti vlastníka a vytvorenie šifrovaného komunikačného kanála medzi prehliadačom používateľa a webovým serverom webovej stránky..

Uistenie sa, že používate webovú stránku s bezpečnostným certifikátom, je veľmi dôležité, pretože nezabezpečené webové stránky môžu počítačoví zločinci spustiť, aby ukradli údaje o používateľovi, alebo by mohli úmyselne alebo neúmyselne vystaviť návštevníkov škodlivým súborom, odkazom a reklamám..

Ako viete, či má web bezpečnostný certifikát? Je to celkom jednoduché – ak adresa URL začína reťazcom „https“ a pred alebo za adresou URL, s ktorou môžete interagovať, sa zobrazí ikona zeleného zámku, môžete získať ďalšie informácie o certifikáte, to je dobré znamenie.

Ak však náhodou prehliadate nezabezpečenú platformu, mali by ste podniknúť určité preventívne opatrenia:

 • Uistite sa, že je vo vašom zariadení nainštalovaný antivírusový / antimalwarový program.
 • Vybavte svoj prehliadač rozšíreniami zameranými na bezpečnosť a ochranu osobných údajov.
 • Na šifrovanie prenosu a skrytie vašej geografickej polohy vždy používajte sieť VPN. Je dokonca dobré použiť jeden pri prehliadaní webových stránok HTTPS.
 • Ignorujte akékoľvek tmavé tlačidlá, reklamy, odkazy alebo kontextové správy.
 • Uistite sa, že je povolený firewall vášho zariadenia.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me