Čo je IPSec a ako to funguje? |


Čo je IPSec?

IPSec (Internet Protocol Security) sa skladá z niekoľkých rôznych bezpečnostných protokolov a je navrhnutý tak, aby zabezpečil, že dátové pakety odosielané cez sieť IP zostanú neviditeľné a neprístupné tretími stranami. IPSec poskytuje vysokú úroveň zabezpečenia internetového protokolu. Šifrovanie sa používa na zabezpečenie dôvernosti a na autentifikáciu.

Prečo je IPSec populárny??

Vďaka dvojstupňovému prístupu je IPSec jedným z najbezpečnejších spôsobov šifrovania údajov. Veľkou výhodou je aj prevádzka na úrovni siete, zatiaľ čo systémy ako SSL fungujú na úrovni aplikácií. Bezpečnostné systémy SSL vyžadujú modifikáciu jednotlivých aplikácií, ale protokol IPSec vyžaduje iba zmenu operačného systému.

Ako IPSec funguje?

Väčšina ďalších bezpečnostných protokolov funguje na aplikačnej vrstve sieťovej komunikácie. Veľkou výhodou protokolu IPsec je to, že pretože dokáže pracovať skôr na sieti ako na úrovni aplikácií, je schopný šifrovať celý paket IP. Robí to dvoma mechanizmami:

Hlavička autentifikácie (AH) – na každý paket sa umiestni digitálny podpis, ktorý chráni vašu sieť a údaje pred rušením treťou stranou. AH znamená, že obsah dátového paketu nemôže byť modifikovaný bez detekcie, a tiež umožňuje overenie identity medzi dvoma koncami spojenia.

Zapuzdrenie bezpečnostného užitočného zaťaženia (ESP) – zatiaľ čo AH bráni neoprávnenému zásahu do paketu, ESP zabezpečuje, že informácie v pakete sú šifrované a nedajú sa prečítať. Záhlavie ESP, príves a autentifikačný blok sa používajú na šifrovanie celého užitočného zaťaženia paketu.

Technické detaily

 • Kompatibilné so systémami Windows 7+, Windows Server 2008, smerovače Cisco, zariadenia MacOS a iOS.
 • Podporuje kompatibilné verzie pre Linux a ďalšie operačné systémy.
 • Primárny protokol je Internet Key Exchange (IKE)
 • Na implementáciu vyjednávania služieb VPN používa internetovú asociáciu a protokol riadenia kľúčov (ISAKMP), ako je definované v IETF RFC 2408.

Ako IPSec funguje spolu s VPN protokolmi?

IPSec sa používa v spojení s inými protokolmi VPN na zabezpečenie rýchlej a bezpečnej služby. Existujú dve hlavné možnosti:

L2TP / IPSec

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) je tunelovací protokol naprogramovaný do väčšiny operačných systémov a zariadení pripravených na VPN. Sama o sebe neposkytuje žiadne šifrovanie. V kombinácii s IPSec sa však stáva ideálnym nástrojom pre VPN. L2TP / IPSec ponúka vysoké rýchlosti a extrémne vysokú úroveň zabezpečenia dátových paketov. Na šifrovanie sa všeobecne používajú šifry AES.

IKEv2 / IPSec

IKEv2 (Internet Key Exchange Version 2) bol spoločný vývoj od spoločností Microsoft a Cisco a je natívne podporovaný systémami Windows 7+, iOS a Blackberry. Boli vyvinuté aj open source verzie pre Linux. Podobne ako L2TP je to tunelový protokol, ktorý je efektívny pri použití ako VPN, keď je spárovaný s IPSec. Jeho hlavnými predajnými bodmi sú citlivosť a flexibilita: IKEv2 sa automaticky obnoví po krátkej strate signálu a vďaka protokolu MOBIKE dokáže ľahko zvládnuť zmeny v sieti.

Aké sú výhody a nevýhody IPSec?

Rovnako ako všetky bezpečnostné systémy, aj IPSec má svoje vlastné výhody a nevýhody. Tu je ich niekoľko:

výhody

 • Pretože IPSec pracuje na sieťovej vrstve, je potrebné vykonať zmeny iba v operačnom systéme, nie v jednotlivých aplikáciách.
 • IPSec je pri svojej činnosti úplne neviditeľný, čo z neho robí ideálnu voľbu pre VPN.
 • Použitie AH a ESP zaručuje najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti a súkromia.

nevýhody

 • Protokol IPSec je zložitejší ako alternatívne bezpečnostné protokoly a jeho konfigurácia je ťažšia.
 • Pre IPSec sú potrebné zabezpečené verejné kľúče. Ak je váš kľúč napadnutý alebo máte zlú správu kľúčov, môžu sa vyskytnúť problémy.
 • Pre prenos paketov malej veľkosti môže byť protokol IPSec neefektívnym spôsobom šifrovania údajov.

Potrebujete spoľahlivú sieť VPN? CactusVPN ťa pokryla!

Naša služba VPN je viac než schopná chrániť vašu online identitu. Používame najmodernejšie šifrovanie AES, aby sme zabezpečili všetky vaše dáta a internetový prenos, aby ste si prehliadanie prehliadali tak, ako by malo byť – bezpečné a súkromné.

Naše vysokorýchlostné servery navyše využívajú zdieľanú technológiu IP, čo znamená, že neexistuje žiadna šanca, že adresy IP našich serverov sa dajú vysledovať späť k vám.

A nebojte sa – nebudeme zaznamenávať žiadne z vašich údajov. Máme prísne zásady bez prihlásenia. Oh, CactusVPN je tiež vybavený Killswitchom, ktorý zaistí, že vaša online identita nebude nikdy odhalená – a to ani v prípade problémov s pripojením.

Aplikácia CactusVPN

Stále nie ste presvedčení? Žiadny problém – ponúkame bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu, takže pred výberom predplatného si môžete overiť, či naša služba VPN dokáže splniť všetky vaše potreby. A aj keď si vyberiete plán, na vás sa bude stále vzťahovať naša 30-dňová záruka vrátenia peňazí.

Spodná čiara

IPSec sa napriek svojej zložitosti rýchlo stáva výberovým protokolom pre VPN. Spoločným začlenením viacerých rôznych funkcií zabezpečenia a šifrovania je schopný zaručiť najvyššiu úroveň ochrany osobných údajov. Postupom času IPSec vyzerá stále viac a viac, aby sa stal priemyselným štandardom pre zabezpečenie VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map