Čo je obmedzovanie šírky pásma? (Ako zastaviť šírenie údajov?)


Čo je to obmedzovanie šírky pásma, pýtate sa? To je to, čo sa snažíme vysvetliť týmto 5-minútovým článkom.

Čo je Throttling šírky pásma?

Šírenie šírky pásma (známe aj ako obmedzovanie dát alebo úzke miesto na internete) je proces, prostredníctvom ktorého poskytovateľ internetových služieb úmyselne obmedzuje šírku pásma používateľa, spomaľuje pripojenie a rýchlosť sťahovania. Môže sa to stať na akomkoľvek zariadení, ktoré používate.

Poskytovatelia internetových služieb môžu vynútiť obmedzovanie šírky pásma, pretože môžu sledovať online prenos používateľov a efektívne vidieť, čo robia na internete – najmä ak používajú kontrolu hlbokých paketov. Zúženie šírky pásma teda zvyčajne nie je náhodné – plánuje sa to vopred.

Prečo poskytovatelia internetových služieb obmedzujú vašu šírku pásma?

Väčšinou to robia pre zisk. Napríklad poskytovateľ internetových služieb môže v určitých časoch dňa obmedziť šírku pásma používateľa, aby sa znížilo preťaženie siete a zvýšila sa stabilita služby. To sa zvyčajne stáva počas špičkových internetových časov, keď služba jednoducho nemôže zvládnuť veľké množstvo ľudí.

Neustále to však robia preto, aby zlepšili svoje služby, ale tiež aby znížili množstvo údajov, ktoré musia spracovať, aby nemuseli kupovať rýchlejšie vybavenie na zvládnutie väčšieho internetového prenosu..

Poskytovatelia internetových služieb môžu okrem toho obmedziť vašu šírku pásma vždy, keď zistia, že na určité aktivity online používate veľké množstvo údajov – napríklad na hranie hier, sťahovanie súborov alebo streamovanie obsahu, napríklad.

Robia to v snahe „presvedčiť“ vás, aby ste si kúpili drahšie predplatné alebo väčší, drahší dátový plán. To sa stáva najmä vtedy, ak má poskytovateľ internetových služieb v zmluve „zásadu spravodlivého použitia“, v ktorej sa uvádza, že každý používateľ má mesačne pridelené určité množstvo údajov mesačne.

Poskytovatelia internetových služieb môžu tiež obmedziť vašu šírku pásma, ak vidia, že sťahujete súbory P2P, ale zvyčajne sa to deje v krajinách, kde je torrenting citlivou témou..

Je váš ISP poškodzuje vaše dáta?

Zúženie šírky pásma nie je vždy ľahké zistiť. Ak máte podozrenie, že to váš poskytovateľ internetových služieb robí, tu je niekoľko spôsobov, ako overiť, že:

 • Skúste použiť nástroj ako SpeedTest v priebehu každého dňa, najlepšie na celý mesiac. Ak sa rýchlosť vášho internetu náhle zníži na konci mesiaca alebo v konkrétnych časoch každý deň (pravdepodobne by to boli časy špičiek), je veľmi pravdepodobné, že váš poskytovateľ internetových služieb obmedzuje vašu šírku pásma..
 • Vyskúšajte FAST rýchlosť. Bol vytvorený spoločnosťou Netflix, aby používateľom pomohol zistiť, či ich poskytovatelia internetových služieb znižujú šírku pásma. Porovnajte výsledky iba so štandardnými výsledkami SpeedTest a skontrolujte, či sú rýchlosti Netflix nižšie. Ak sú, je to znamenie, že váš poskytovateľ internetových služieb škrtí Netflix. Ak to urobia, je celkom bezpečné predpokladať, že by mohli škrtiť akúkoľvek inú streamingovú službu, ktorú by ste mohli použiť „príliš veľa“.
 • Môžete tiež vyskúšať test na zdravie na internete, ktorý skontroluje, či je šírka pásma obmedzená v prepojovacích bodoch. Ak ich nepoznáte, v zásade smerujú vašu online komunikáciu pri prístupe na web (napríklad siete ISP). Nástroj, ktorý sme prepojili, skontroluje, či sa vyskytli nejaké problémy v rôznych prepojovacích bodoch. Ak sú výsledky jedného testu nízke, je pravdepodobné, že máte čo do činenia s obmedzením šírky pásma.
 • Nakoniec sa vždy môžete opýtať zákazníckej podpory poskytovateľa internetových služieb, či sa na váš účet uplatňuje obmedzovanie šírky pásma. Nehovoríme, že budete mať vždy transparentnú odpoveď, ale nemusia mať problém povedať, či má vaša zmluva „zásady spravodlivého použitia“.

Ako obísť obmedzovanie šírky pásma ISP

Ak ste si istí, že váš poskytovateľ internetových služieb obmedzuje vašu šírku pásma, môžete skúsiť hovoriť so zákazníckou podporou a zistiť, či by to nedokázali prestať robiť, aj keď to nie je príliš realistické riešenie. Svoje využitie internetu by ste si mohli naplánovať na vrchol, ale to je veľmi nepohodlné.

Prípadne by ste mohli zmeniť poskytovateľov internetových služieb, ale to je veľa problémov a nemáte záruky, že nový poskytovateľ internetových služieb neurobí to isté..

Alebo by ste mohli urobiť jednoduchú vec a zašifrovať svoju online prevádzku. Týmto spôsobom je menej pravdepodobné, že by váš poskytovateľ internetových služieb mohol obmedziť vašu šírku pásma, pretože nebudú môcť vidieť, čo robíte na internete. Najviac uvidia veľa hlúpych vecí.

Tor (cibuľový smerovač)

Tor je sieť anonymity, ktorej cieľom je šifrovať a anonymizovať vašu online komunikáciu (do istej miery, samozrejme) tak, že ju odrazí medzi rôzne prenosy..

Aj keď je to efektívny nástroj, má jednu hlavnú nevýhodu – výstupné relé (posledné relé, cez ktoré prechádza vaša prevádzka), všeobecne nepoužíva šifrovanie. Aj keď váš poskytovateľ internetových služieb pravdepodobne nebude môcť vidieť vašu komunikáciu týmto spôsobom, poskytovateľ ISP osoby, ktorá riadi relé, to bude vidieť. Ak sa rozhodnú obmedziť šírku pásma relé, musíte sa vyrovnať s nižšími rýchlosťami.

VPN (Virtual Private Network)

VPN je služba, ktorá vám pomáha chrániť vaše súkromie online a zabezpečiť vaše pripojenie k internetu. Na rozdiel od servera Tor šifruje vaše celé pripojenie VPN – všetko, čo sa deje medzi zariadením a serverom VPN, váš poskytovateľ internetových služieb nemôže monitorovať..

Okrem toho sieť VPN maskuje vašu adresu IP a nahrádza ju vlastnou adresou IP servera VPN, čo sťažuje poskytovateľovi internetových služieb priradiť vaše zvyky online k vašej adrese IP..

Bojujte proti šíreniu pásma Throttling s CactusVPN!

Ak po svojom boku potrebujete spoľahlivú sieť VPN, dostali sme vás do pokrytia. CactusVPN ponúka špičkové šifrovanie AES, ktoré môže chrániť váš internetový prenos a dáta pred akýmkoľvek rušením ISP. Už sa im nepodarí obmedziť vašu šírku pásma, pretože nebudú vedieť, ktoré súbory sťahujete alebo aký obsah streamujete.

Naše vysokorýchlostné servery sa navyše spoliehajú na zdieľanú technológiu IP a vynucujeme prísne zásady neprihlásenia, čo znamená, že ani nevieme, čo máte na internete, keď používate CactusVPN..

A nebojte sa – naša služba má zabudovaný modul Killswitch, takže vaša prevádzka nebude vystavená vášmu poskytovateľovi internetových služieb, a to ani v prípade problémov s pripojením..

Neváhajte a vyskúšajte naše aplikácie CactusVPN a zistite, ktorá z nich je pre vaše zariadenie najvhodnejšia. Ak máte nejaké pochybnosti, budete radi, že vám poskytneme bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu našej služby + 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

záver

Aj keď niekedy môže byť pochopiteľné, prečo poskytovatelia internetových služieb púšťajú do online aktivít používateľov, je príliš ťažké prehliadnuť, aké je to narušenie ochrany osobných údajov – nehovoriac o tom, že poskytovateľom internetových služieb sa dá bezplatne vládnuť nad vašou šírkou pásma a môžu ich kedykoľvek obmedziť..

Našťastie vám VPN môže pomôcť tým, že vášmu poskytovateľovi internetových služieb bude takmer nemožné udržať si prehľad o online prevádzke a údajoch. Pri používaní siete VPN váš poskytovateľ internetových služieb nebude môcť skontrolovať údaje, ktoré cestujú z vášho počítača, takže ich nebude môcť obmedziť..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map