Čo je phishing a ako sa pred tým chrániť? |


Ako to dokážu? Skopírujú identitu pravej značky, či už je to e-mail, web alebo skutočné meno zamestnanca, alebo predstierajú, že sú priateľom, rodinným príslušníkom alebo niekým iným, koho poznáte, takže sa zdá, že správa pochádza zo spoľahlivého zdroja. Najbežnejším prístupom, ktorý hackeri používali na iniciovanie tohto typu počítačových útokov, bol donedávna klasický e-mail. Keďže však sociálne médiá a smartfóny začali stúpať, phishingový útok prevzal aj tieto kanály.

Čo je to phishing? Začnime menom

Ako ste určite uhádli, názov phishing pochádza zo slovesa „fishing“ a inšpirovalo sa tým, že chytí koristu pomocou bate. Je pravda, že to je to, čo sme pre hackerov, korisť, ktorú chcú chytiť. Používatelia niekedy uľahčia prácu, ale chceme si byť istí, že to nebude váš prípad. Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť o tejto téme, aby ste zostali chránení pred phishingom, bez ohľadu na to, koľko hackerov sa vás pokúsi ukradnúť. Začnime od začiatku.

Ako rozpoznať útoky typu Phishing?

Tréningové oko by mohlo ľahko odhaliť podvody typu phishing, pretože vždy existuje nejaký detail, ktorý im dáva preč. Poďme sa pozrieť na najbežnejšie:

 • Pokúšajú sa duplikovať vizuálny vzhľad skutočnej spoločnosti. To však môže urobiť len do určitej miery. Je to podobné ako pri falošných výrobkoch. Pravda je v detailoch. Ak si myslíte, že je niečo podozrivé, skúste to porovnať s autentickým imidžom spoločnosti a jasnejšie uvidíte, že jednáte s falošným.
 • Keď vás požiadajú o vaše údaje, používajú meno skutočného zamestnanca. Ale hej, je ľahké skopírovať meno. Je ťažšie kopírovať koherentnú profesionálnu reč. Pokúste sa prečítať medzi riadkami.
 • Navrhujú stránky, ktoré sú veľmi podobné skutočným. Ale opäť môžu ísť len tak ďaleko. Logo je v zlom rozlíšení, jeho obsah nie je aktuálny, má málo interaktívnych prvkov a tak ďalej.
 • Keď vás požiadajú o napísanie vašich osobných údajov, sú veľmi dramatickí. Napríklad môžete zistiť, že váš účet bol napadnutý a že na vyriešenie problému potrebujú rýchlo, napríklad včera, vaše osobné informácie..
 • Oznamujú, že ste vyhrali veľkú cenu, pretože prečo nie, zaslúžite si to. Všetko, čo musíte urobiť, je vyplniť niektoré formuláre, ktoré chcete zhromaždiť. Malé úsilie na cestu okolo sveta alebo peniaze, ktoré zarobíte za rok, správne?

Zabráňte phishingu učením typov phishingu

Môžete povedať, že obloha je limitom, pokiaľ ide o typy útokov typu phishing. Je pravda, že niektoré fungovali lepšie ako iné, ale presvedčte sa sami, či sa cítite menej alebo zraniteľnejšie voči týmto podvodom, z nižšie uvedeného zoznamu:

Priateľ v núdzi je skutočne podvod

V tomto scenári dostanete e-mail od priateľa alebo iba od osoby, ktorú poznáte, ktorý cestuje v cudzej krajine a dostal sa do problémov. Napríklad zlodeji ho okradli. Priateľ v núdzi potrebuje vašu pomoc a potrebuje ju čo najskôr na bankovom účte. Čo robíš? Poslali ste peniaze alebo sa pokúsili kontaktovať osobu, aby zistili, či je jej príbeh pravdivý?

Čas letí

Na webe ste mali taký dobrý čas [vložiť meno] alebo ste boli s online službami banky [vložiť meno] tak spokojní, že ste si ani nevšimli, ako uplynul čas a váš účet už vypršal a čoskoro sa chystá byť odstránené. Našťastie pre vás ste dostali e-mail, ktorý vás upozorní na túto nešťastnú udalosť a tiež vám dá príležitosť predĺžiť svoj čas ako zákazník. Musíte len napísať svoje údaje a problém je vyriešený. Problémy sa v skutočnosti len začínajú okamihom, keď kliknete na tento falošný odkaz.

Veľký zlý vírus

Tento útok phishingu má spravodlivý podiel na obetiach. Upozorňuje vás, že ste už infikovaní a musíte to napraviť bezprostredne predtým, ako dôjde k vážnemu poškodeniu. Na čo ešte čakáte? Váš počítač je v nebezpečenstve, stačí si stiahnuť prílohu alebo kliknúť na odkaz a nechať to z dobrých modrých ľudí, aby vám pomohli.

Verdikt: vina za čajku

Keď vás niekto obviňuje z niečoho prirodzeného, ​​cítiť potrebu brániť sa, aj keď viete, že ste neurobili nič zlé. Ak dostanete e-mail, obviňuje vás z toho, že robíte niečo nezákonné, ako napríklad neplatíte dane, alebo beriete nejaké peniaze, ktoré vám nepatria, čo robíte? Niektorí ľudia jednoducho stiahnu súbor zip, ktorý poskytuje ďalšie informácie o obvinení a komplementárnom víruse.

Prílišná banka

Keď ste minuli viac peňazí, ako obvykle, kto sa obáva vás a vašej finančnej pohody? Možno vás prekvapí, ale vaša banka je. Alebo aspoň to je to, čo si myslí falošný e-mail. Upozorňuje vás, že z vášho účtu bola stiahnutá veľká suma, a odporučí vám nasledovať odkaz, kde sa o ňom môžete dozvedieť viac.
vaše údaje.

Rutina „staráme sa o váš názor“

Tento je záludný. Pretože, ak ste lojálnym zákazníkom značky, máte dobré alebo zlé spätné väzby týkajúce sa ich služieb. Takže, ak dostanete e-mail, v mene značky, ktorá vás žiada, aby ste im dali svoje myšlienky na nejakú tému, ste ochotní sledovať pozvanie. Predtým, ako začnete hovoriť, musíte samozrejme vyplniť niektoré formuláre, aby vás identifikovali ako svojho vzácneho zákazníka. Je to len prirodzené? Alebo je to? Nevedia, kto už ste, ak vám napísali?

Ako zostať v bezpečí pred phishingom?

Pozrime sa. Doteraz vieme, že phishing je hackerská technika, ktorá sa vás snaží presvedčiť, aby ste klikli na poškodený alebo falošný odkaz. Povedzme, že dostanete e-mail z webu, ktorý ste predtým navštívili a ktorému dôverujete. Ako z vašej banky. Rozdiel je v tom, že odkaz, ku ktorému pristupujete, aj keď sa nezdá podozrivý, je škodlivou kópiou skutočného webu. Ak napíšete svoje heslo na prihlásenie alebo ešte lepšie, napíšete finančné informácie, ako sú informácie o kreditnej karte, je nám ľúto, ale práve ste boli napadnutí a vaše údaje boli ukradnuté. Pokiaľ nebudete venovať pozornosť niektorým detailom, ktoré vám pomôžu chrániť sa pred phishingovými útokmi. Ak chcete zabrániť phishingu, mali by ste postupovať takto:

Buďte gramatikou nacistov

Pokusy o phishing sa uskutočňujú vo všetkých jazykoch, ale automatický preklad je často nedostatočný. Pred kliknutím na odkaz si prečítajte text v e-maile. Ak nájdete nejaké chyby, drž sa ďalej od nich. Len si myslite, že seriózna značka neumožňuje tento typ chýb v ich správach zákazníkom.

Nebuď v banke perom

Banky vás nikdy nebudú žiadať o vaše osobné ani finančné údaje prostredníctvom žiadosti o poštu. Teraz, keď to teraz urobíte, nenecháte sa oklamať falošnými dotazníkmi alebo náhodnými formulármi, ktoré musíte vyplniť.

Zostaňte v pokoji, keď sa vás e-maily snažia panikařit

Je bežné trik phishingu používať slová ako naliehavé alebo vyvolať pocit paniky pomocou fráz ako „Váš účet bol pozastavený“. Žiadna rozumná značka ani ich doménová aktivita s vami takto nebudú hovoriť. Ak je to strašidelné, je to návnada, takže sa od toho držte ďalej. Ak máte obavy, že zlé správy môžu byť pravdivé, napíšte svoj vlastný e-mail skutočným odosielateľom a opýtajte sa ich na príslušnú tému. Netlačte však znova a nekopírujte adresu z e-mailu, ktorý ste práve dostali. Urobte to ručne z vlastnej databázy.

Preventívny softvér neustále aktualizujte

Antivírus môže byť dobrou obrannou líniou, ak sa váš škodlivý softvér dostane do vašej pozornosti. Preto ho aktualizujte, aby ste mohli efektívne fungovať v oblasti ochrany pred phishingom.

Pozrite sa na adresu URL webových stránok

Škodlivé webové stránky môžu vyzerať veľmi podobne ako pôvodné webové stránky, ale adresa URL pravdepodobne použije inú adresu URL. Napríklad .net alebo .org namiesto .com. Aby ste v tomto prípade zabránili útokom typu phishing, musíte sa pozrieť nielen na meno odosielateľa, ako sa zobrazuje vo vašej e-mailovej schránke, ale aj na adresu, ktorá bola použitá na odoslanie e-mailu..

Najlepšia ochrana pred phishingom je zdravý rozum

Je to pravda. Racionálny prístup, ak dôjde k interakcii s týmito podvodmi, je najlepšou ochranou proti phishingu. Hovoríme to preto, že bez ohľadu na formu, ktorú majú, sa vás všetci snažia oklamať apelovaním na vašu nedostatočnú pozornosť alebo dôvernú povahu. Ale teraz, keď ste dobre informovaní o tom, čo je phishing a ako funguje phishingový útok, je pre vás ľahšie ich zistiť a vyhnúť sa im. Pamätajte, že čokoľvek, čo je takmer príliš dobré na to, aby to bola pravda, na internete to pravdepodobne nie je ani dobré ani pravdivé a že by ste mali skontrolovať všetko, čo sa zdá byť aj na diaľku podozrivé. Zostať v bezpečí.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map