Čo je protokol VPN a aký je najlepší protokol VPN? |


Ak sa chcete dozvedieť viac o protokoloch VPN, je to ten pravý článok pre vás. Budeme diskutovať o tom, čo sú protokoly VPN, prejdeme všeobecné typy protokolov VPN a poskytneme vám rýchly prehľad o tom, ktoré protokoly by ste mali používať pri rôznych online aktivitách..

Čo je to protokol VPN?

Protokoly VPN predstavujú procesy a sady pokynov, na ktoré sa poskytovatelia VPN spoliehajú, aby sa zabezpečilo, že používatelia VPN si budú môcť vychutnať stabilnú a bezpečnú komunikáciu medzi klientom a serverom VPN. Vo svojom jadre je protokol VPN v podstate kombináciou prenosových protokolov a šifrovacích štandardov.

Aké typy protokolu VPN existujú??

V čase písania tohto článku sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete s poskytovateľmi VPN, ktorí ponúkajú prístup k nasledujúcim protokolom VPN:

 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

Porovnanie protokolu VPN

PPTP L2TP / IPSec IKEv2 / IPSec IPSec SSTP OpenVPN TCP OpenVPN UDP SoftEther Wireguard
Protokol VPNRýchlosť pripojeniaÚroveň šifrovaniaStabilita pripojeniaStreamovanie médiíSťahovanie torrentovKompatibilné sDostupné v klientovi CactusVPN
Veľmi rýchloChudobnýVeľmi stabilnýdobrýChudobnýVäčšina operačných systémov a zariadeníV systéme Windows
strednástrednástabilnýdobrýstrednáVäčšina operačných systémov a zariadeníV systéme Windows
Veľmi rýchlodobrýVeľmi stabilnýdobrýdobrýVäčšina operačných systémov a zariadeníV systémoch Windows, MacOS a iOS
strednádobrýstabilnýdobrýdobrýVäčšina operačných systémov a zariadenížiadny
rýchlydobrýVeľmi stabilnýstrednádobrýWindows, Ubuntu, Android a smerovačeV systéme Windows
strednáVeľmi dobrestabilnýstrednádobrýVäčšina operačných systémov a zariadeníV systéme Windows a Android
rýchlyVeľmi dobrestrednádobrýdobrýVäčšina operačných systémov a zariadeníV systéme Windows a Android
Veľmi rýchloVeľmi dobreVeľmi stabilnýdobrýdobrýVäčšina operačných systémov a zariadenížiadny
rýchlydobrýStále nie stabilnýstrednástrednáLinux, MacOS, iOS a Androidžiadny

Stručný prehľad ponúkaných protokolov VPN

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o každom protokole VPN, ktorý sme opísali vyššie, táto sekcia je presne to, čo potrebujete. Toto by ste mali vedieť – v skratke – o všetkých protokoloch, ktoré poskytovatelia VPN používajú:

1. PPTP

PPTP je skratka pre Point-to-Point Tunneling Protocol a je to VPN protokol, ktorý vyvinula spoločnosť Microsoft už v 90. rokoch. V súčasnej dobe je to veľmi populárne pre ľudí, ktorí chcú kvôli svojej vysokej rýchlosti streamovať obsah s obmedzeným geografickým obsahom. Okrem toho je VPN tiež ľahko konfigurovateľná a je už zabudovaná do väčšiny platforiem.

Takmer všetci poskytovatelia VPN ponúkajú prístup k PPTP, mali by ste sa však vyhnúť poskytovateľom, ktorí ponúkajú iba PPTP. Prečo? Pretože to sotva ponúka spoľahlivé zabezpečenie. V skutočnosti je celkom bezpečné predpokladať, že NSA praskol PPTP. A čo viac, PPTP môžu väčšinu času blokovať aj firewally.

V prípade, že by ste sa chceli dozvedieť viac o šifrovacom protokole PPTP, prečítajte si tento článok.

2. L2TP / IPSec

Všeobecne považované za zlepšenie oproti PPTP je L2TP / IPSec v podstate rozšírením protokolu PPTP, pričom hlavný rozdiel spočíva v tom, že používa dvojité zapuzdrenie:

 • Prvá zapuzdrenie nastavuje pripojenie PPP.
 • Druhá zapuzdrenie má skutočné šifrovanie IPSec.

Kým dvojité zapuzdrenie môže zvýšiť bezpečnosť L2TP / IPSec, môže to tiež spôsobiť pomalšie ako PPTP, pretože prenos je potrebné najprv skonvertovať do formulára L2TP, a potom musíte navrchu pridať ďalšiu vrstvu šifrovania..

Celkovo je protokol dosť bezpečný (najmä ak používa šifru AES), ale stojí za zmienku, že L2TP sám o sebe neposkytuje šifrovanie, a preto je vždy spárovaný s IPSec.

Podobne ako PPTP, aj L2TP / IPSec sa dá ľahko konfigurovať a je už zabudovaný do mnohých existujúcich platforiem. Uvidíte teda veľa poskytovateľov VPN, ktorí k nemu ponúkajú prístup. Väčšina poskytovateľov však bude musieť protokol ďalej nakonfigurovať, aby sa ubezpečil, že nemôže byť blokovaný bránami NAT (pretože na nadviazanie spojenia môže použiť iba port UDP 500)..

Pozitívne je, že tento druh nastavenia zaisťuje, že L2TP / IPSec nemôže byť zneužitý útokmi typu človek v strede..

Aj keď existujú tvrdenia, že NSA praskol alebo oslabil tento šifrovací protokol VPN, neexistuje žiadny dôkaz na ich zálohovanie. Napriek tomu stojí za zmienku, že uvedené tvrdenia pochádzajú od samotného Edwarda Snowdena.

Ak sa chcete dozvedieť viac o L2TP / IPSec, prečítajte si tento článok.

3. IPSec

IPSec je sada bezpečných sieťových protokolov, ktorá sa používa na šifrovanie dátových paketov odosielaných prostredníctvom siete IP (komunikačná sieť pozostávajúca z jedného alebo viacerých zariadení, ktoré na odosielanie a prijímanie údajov používajú internetový protokol).

IPSec je veľmi populárny kvôli jeho vysokej bezpečnosti (so súhlasom s mechanizmom Authentication Header a Encapsulating Security Payload) a so skutočnosťou, že dokáže šifrovať prenos bez toho, aby o tom koncová aplikácia vedela..

Pokiaľ ide o nevýhody, konfiguráciu IPSec môže byť ťažké, takže ak poskytovateľ VPN nemá dostatočné skúsenosti, môžu sa vyskytnúť chyby. V technológii VPN sa IPSec často používa spolu s L2TP a IKEv2. Ako sme už uviedli, existujú aj tvrdenia, aj keď sú nepodložené, že NSA úmyselne oslabil protokol..

Ak si chcete prečítať viac o IPSec, kliknite na tento odkaz.

4. IKEv2

IKEv2, vyvinutý spoločnosťou Microsoft a Cisco a založený na IPSec, je relatívne rýchly, stabilný a bezpečný (ak sa používa šifra typu AES). Navyše na zariadeniach Blackberry funguje natívne. A keďže má podporu pre MOBIKE, veľmi dobre zvláda zmeny siete. Čo to znamená? To napríklad – keď v mobilnom zariadení prepnete z pripojenia Wi-Fi na pripojenie dátového plánu, pripojenie VPN zostane počas celého procesu stabilné..

Je smutné, že IKEv2 nie je technicky protokol VPN, ale správa sa ako jeden a pomáha riadiť výmenu kľúčov IPSec..

Pokiaľ ide o nevýhody, IKEv2 môže byť ťažké implementovať na strane servera VPN, takže neskúsený alebo nepripravený poskytovateľ VPN by mohol robiť chyby, ktoré môžu mať za následok problémy s pripojením alebo bezpečnosťou. Niektorým používateľom sa tiež nepáči, že spoločnosť Microsoft sa podieľala na jeho tvorbe. To a IKEv2 môžu potenciálne blokovať niektoré brány firewall.

Máte záujem dozvedieť sa viac o IKEv2? Potom si nezabudnite pozrieť náš článok.

5. OpenVPN

OpenVPN je otvorený zdrojový protokol, ktorý je jedným z najpopulárnejších protokolov VPN medzi používateľmi. Je to veľmi bezpečné, konfigurovateľné a funguje na viacerých platformách. Okrem toho je blokovanie OpenVPN veľmi ťažké, pretože prenos OpenVPN je mimoriadne ťažké rozlíšiť od prenosu HTTPS / SSL..

Protokol OpenVPN môže fungovať aj na ľubovoľnom porte (vrátane portu HT3PS 443) a používať protokoly UDP aj TCP..

Zdá sa, že hlavnou nevýhodou protokolu je skutočnosť, že jeho použitie so silnými šifrovacími šiframi niekedy môže spomaliť rýchlosť pripojenia. Napriek tomu je tento problém niekedy možné vyriešiť tým, že OpenVPN používa protokol UDP, pretože je rýchlejší.

OpenVPN okrem toho vyžaduje softvér tretích strán, pretože nie je natívne integrovaný do operačných systémov alebo rôznych platforiem a jeho nastavenie môže byť náročné. Našťastie to pre priemerného používateľa nie je veľký problém, pretože klienti VPN slúžia ako potrebný softvér tretích strán.

V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o OpenVPN, pozrite si tento odkaz.

6. SoftEther

V porovnaní s väčšinou šifrovacích protokolov VPN (okrem Wireguard) je SoftEther relatívne nový. Protokol sa začal ako jednoduchý projekt na univerzite v Tsukube, ale nakoniec sa rozrástol na veľký otvorený zdrojový multi-protokolový softvér VPN..

“Počkajte, čo máte na mysli multi-protokol VPN softvér?”

V tejto chvíli je dôležité jednoznačné rozlíšenie – SoftEther sa môže odvolávať na protokol VPN alebo na server VPN:

 • Server SoftEther VPN môže podporovať veľké množstvo protokolov VPN, napríklad SSTP, OpenVPN, L2TP / IPSec, IPSec a protokol SoftEther VPN (odtiaľ bit „multiprotokol“).
 • Protokol SoftEther VPN používa SSL 3.0 na bezpečnú komunikáciu medzi klientom a serverom VPN. Protokol obsahuje rôzne technické vylepšenia, vďaka ktorým je rýchlejší a bezpečnejší.

Napriek tomu, že je SoftEther nový, rýchlo sa stal obľúbeným u používateľov VPN, pretože je veľmi bezpečný (SoftEther používa AES-256), stabilný a prekvapivo rýchly. A čo viac, je tiež zadarmo na používanie a funguje vo viacerých operačných systémoch (vrátane FreeBSD a Solaris) – nehovoriac o tom, že jedným z mála protokolov VPN je, že pracujú klienti v systéme Linux.

SoftEther navyše disponuje funkciami, ktoré OpenVPN nemá, ako napríklad Dynamic DNS Function, RPC Over HTTPS Management a GUI Management (len aby sme uviedli niekoľko príkladov).

Jedinými nevýhodami, ktoré by sa teraz mali opomenúť, je práve to, že SoftEther nemá podporu natívneho operačného systému a že – z nejakého dôvodu – existujú poskytovatelia VPN, ktorí ho ako alternatívu neponúkajú. Keďže ide o softvérové ​​riešenie, poskytovateľ VPN vám v skutočnosti nemôže ponúknuť priamy prístup k protokolu. Namiesto toho budete musieť nainštalovať softvér SoftEther do svojho zariadenia a pripojiť sa k serverom poskytovateľa.

Ak si chcete prečítať viac o SoftEther, už sme o ňom napísali podrobný článok.

7. SSTP

SSTP je skratka pre protokol Secure Socket Tunneling Protocol a spoločnosť Microsoft ho predstavila so systémom Windows Vista. Napriek tomu stále funguje aj na iných operačných systémoch (ako napríklad Linux a Android). SSTP je výrazne lepší ako PPTP, pokiaľ ide o bezpečnosť, pretože sa dá nakonfigurovať pomocou šifrovania AES.

SSTP

Protokol SSTP VPN sa tiež často porovnáva s OpenVPN, pokiaľ ide o výhody, pretože používa SSL 3.0, čo mu umožňuje obísť cenzúru pomocou portu 443 (prenosový port HTTPS)..

Napriek tomu nie je SSTP tak populárny ako OpenVPN, pretože je vlastníctvom spoločnosti Microsoft, väčšinou funguje dobre iba na platformách Windows a nie je otvoreným zdrojom..

Chcete si prečítať viac o SSTP? Potom si pozrite náš článok.

8. Wireguard

Wireguard je nový protokol VPN. Údajne má nahradiť IPSec a tvrdí sa, že je rýchlejší a ľahší ako to. Wireguard je tiež otvorený zdroj a keďže používa iba jednu kryptografickú sadu, je menej pravdepodobné, že budú mať bezpečnostné diery..

Jedinými problémami, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú, je skutočnosť, že protokol sa stále vyvíja, chýba mu veľká kompatibilita naprieč platformami (v súčasnosti to väčšinou funguje iba na Linuxe) a je potrebné vykonať ďalšie testovanie, pretože neexistuje stabilné uvoľnenie ešte.

Napriek tomu existujú poskytovatelia VPN, ktorí začali používať program Wireguard.

Ďalšie informácie o Wireguarde nájdete v tomto článku.

Potrebujete službu s pekným výberom protokolov VPN?

Poskytli sme vám krytie – CactusVPN poskytuje prístup k najobľúbenejším protokolom VPN, ktoré sú k dispozícii: OpenVPN, SoftEther, IKEv2, SSTP, L2TP / IPSec a PPTP.

Výber protokolu VPN, ktorý chcete použiť, je mimoriadne jednoduchý – pred pripojením k niektorému z našich serverov si vyberte rozbaľovaciu ponuku v našej sieti VPN a je dobré ísť. Žiadne zložité nastavovacie procesy.

Vychutnajte si prvotriedne zabezpečenie online

Naše protokoly VPN používajú šifrovacie šifry AES-256, aby ste zaistili bezpečnosť a spoľahlivosť vašich osobných údajov a internetovej prevádzky.

Poskytujeme tiež prístup k spoľahlivému prepínaču zabíjania, aby ste si pri prehliadaní webu mohli užiť pokoj a vedeli, že vaša prevádzka nebude vystavená, aj keď narazíte na problémy s pripojením..

A navyše, v našej spoločnosti tiež presadzujeme prísne zásady bez protokolovania, čo znamená, že sa nemusíte starať o to, aby tu niekto v CactusVPN videl, čo robíte online..

Aplikácia CactusVPN

Vyskúšajte CactusVPN zadarmo ako prvý

Chcete sa ubezpečiť, že naša služba dokáže splniť všetky vaše potreby skôr, ako sa zaviažete? Žiadny problém – našu službu VPN môžete ľahko vyskúšať bezplatne 24 hodín.

Akonáhle si vyberiete plán predplatného a stanete sa používateľom CactusVPN, stále budeme mať späť vašu 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, ak sieť VPN nebude fungovať tak, ako je inzerovaná.

Aký je najlepší protokol VPN?

Na túto otázku je dosť ťažké odpovedať – väčšinou preto, že to, čo sa považuje za „najlepší protokol VPN“, závisí výlučne od toho, čo chcete robiť na internete. To, čo by niektorí ľudia mohli považovať za najlepší protokol VPN, ostatní by nakoniec mohli vidieť aj ostatní.

Aby sme vám mohli poskytnúť slušnú odpoveď, preskúmame, ktoré protokoly VPN najlepšie fungujú pri určitých online aktivitách alebo situáciách:

Aký je najlepší VPN protokol pre Torrenting?

Pokiaľ ide o torrentovanie pomocou VPN, určite budete potrebovať protokol VPN, ktorý je stabilný, rýchly a bezpečný. Samozrejme, vašou najlepšou stávkou bude protokol SoftEther VPN, pretože obsahuje všetky tieto funkcie.

Dobrou alternatívou k SoftEther by v tomto prípade bola aj IKEv2. Môžete tiež skúsiť použiť OpenVPN UDP na stiahnutie torrentov, ale odporúčame vám to len vtedy, ak používate VPN, ktorá ponúka zabíjačský prepínač, pretože nenabízí dokonalú stabilitu. A určite nechcete, aby boli vaše torrentingové aktivity vystavené, ak sa vaše pripojenie VPN náhle zníži.

Naše odporúčanie: SoftEther alebo OpenVPN UDP

OBMEDZENIA: My tu na stránke CactusVPN nepodporujeme nezákonné porušovanie autorských práv a nezákonné torrentovanie. Chápeme však, že – pre niektorých ľudí – je zdieľanie súborov jediným možným spôsobom, ako získať prístup k zábave (filmy, televízne programy, videohry) a pracovným alebo školským súborom..

Čo je najrýchlejší VPN protokol?

Ak ste hľadali rýchly VPN protokol, PPTP sa po dlhú dobu považoval za možnosť voľby. V dnešnej dobe je to stále veľmi rýchly protokol VPN, ktorý sa často používa na streamovanie geoblokovaného obsahu. Táto rýchlosť však prichádza s cenou závažného nedostatku šifrovania, vďaka čomu vás virtuálne vystavujete online.

Inteligentná rýchlosť DNS

Oveľa lepšou alternatívou k PPTP je SoftEther. Zrejme je tento protokol VPN štyrikrát rýchlejší ako protokol PPTP a trinásťkrát rýchlejší ako protokol OpenVPN. Údajne je to preto, že softvér SoftEther bol napísaný s ohľadom na vysokú rýchlosť. Okrem toho si tiež môžete vychutnať vysokú bezpečnosť a kompatibilitu naprieč platformami na mnohých zariadeniach a operačných systémoch.

Ak SoftEther pre vás ešte nie je uskutočniteľnou možnosťou, peknou alternatívou k PPTP je IKEv2, pretože je tiež dosť rýchly. Samozrejme by ste mohli PPTP vždy používať, ak chcete, ale nezabudnite, že ak by ste tak urobili, nezabezpečili by ste žiadne ohrozenie citlivých údajov..

Pokiaľ ide o Wireguarda, zdá sa, že z testov, ktoré majú na svojich webových stránkach, je dosť rýchly, ale jeho neprístupnosť pre väčšinu používateľov a nedostatok stability sa teraz zdržujú v ceste.

Naše odporúčanie: SoftEther

Čo je najbezpečnejší protokol VPN?

OpenVPN by bola našou prvou voľbou. Ponúka 256-bitové šifrovanie, nevyžaduje si prácu s IP stackom a kernel, pretože beží v uživateľskom priestore (poskytuje lepšiu ochranu pamäte) a tiež spúšťa vlastný bezpečnostný protokol založený na TLS a SSL.

Radšej využívate poskytovateľa VPN, ktorý ponúka aj zabíjačský prepínač (ktorý platí pre akýkoľvek protokol VPN), ale protokol OpenVPN TCP je dosť stabilný, takže by nemali existovať žiadne problémy..

SoftEther je slušná voľba. Bezpečnosť, ktorú si užijete, je do značnej miery porovnateľná s ochranou, ktorú získate pri OpenVPN. Používanie SoftEther na špičkové zabezpečenie internetu závisí od toho, či ste v poriadku s použitím novšieho protokolu VPN namiesto staršieho protokolu OpenVPN..

IKEv2 je tiež dobrou voľbou, ak používate zariadenia BlackBerry a údaje šifruje dvakrát. L2TP / IPSec to tiež robí a je všeobecne považovaný za bezpečný, ale v skutočnosti by sme ho skutočne neodporúčali v ostatných protokoloch VPN, ktoré sme uviedli v tomto konkrétnom kontexte..

Pokiaľ ide o Wireguarda, je pravda, že ide o bezpečný protokol, ale stále je v experimentálnej fáze, takže pre online bezpečnosť je teraz ťažké sa naň spoľahnúť..

Okrem toho funguje aj SSTP. Závisí to len od toho, či vás znepokojuje skutočnosť, že nejde o otvorený zdroj a že je to výlučne pod kontrolou spoločnosti Microsoft – spoločnosti, ktorá predtým poskytla NSA prístup k šifrovaným správam..

Naše odporúčanie: OpenVPN alebo SoftEther

Čo je najstabilnejší protokol VPN?

IKEv2 je vynikajúcou voľbou, pokiaľ ide o stabilitu na mobilných zariadeniach, pretože v skutočnosti dokáže odolať zmenám v sieti.

SoftEther sa tiež darí veľmi dobre, pretože bol vyrobený na základe myšlienky, že po spustení bude fungovať nepretržite 24/7. Jeho kód bol napísaný takým spôsobom, aby zabránil únikom pamäte a rôznym zlyhaniam. Aj keď sa niečo pokazí, program SoftEther je naprogramovaný na automatické opätovné spustenie tak rýchlo, ako je to možné.

Medzi ďalšie stabilné protokoly VPN patrí OpenVPN (ak používa port TCP), SSTP a L2TP / IPSec. PPTP je tiež dosť stabilný, ale majte na pamäti, že ho môžu ľahko blokovať firewally.

Naše odporúčanie: IKEv2, SoftEther alebo OpenVPN TCP

Aký je najkompatibilnejší protokol VPN medzi platformami??

Zdá sa, že protokol PPTP je natívne podporovaný protokol VPN – dostupný vo viacerých operačných systémoch a zariadeniach. Je však potrebné poznamenať, že v dôsledku slabých stránok zabezpečenia už nemusí byť protokol PPTP podporovaný na novších zariadeniach a operačných systémoch. Napríklad protokol VPN už nie je natívne podporovaný v systéme MacOS Sierra (a vyšších verziách).

Dobrou alternatívou k PPTP je L2TP / IPSec, ktorý je natívne dostupný aj na mnohých platformách. IKEv2 je tiež dobrá voľba – najmä preto, že funguje na zariadeniach BlackBerry.

OpenVPN nemá natívnu podporu pre operačné systémy a ďalšie zariadenia, ale je ľahko dostupný prostredníctvom softvéru tretích strán, ako sú VPN klienti.

Naše odporúčanie: L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 a PPTP (zatiaľ, len ak ste si istí, že neohrozujete žiadne cenné údaje)

Aký je najjednoduchší protokol VPN na nastavenie?

V súčasnosti sa PPTP javí ako najjednoduchší protokol VPN na konfiguráciu jednoducho preto, že je natívne zabudovaný do toľkých platforiem. Nastavenie L2TP / IPSec a IKEv2 je pomerne jednoduché aj z rovnakého dôvodu.

SSTP sa tiež veľmi ľahko riadi, aj keď iba na platformách Windows. Nastavenie Wireguardu je jednoduchšie ako nastavenie OpenVPN – aspoň podľa tohto prehľadu, kde autorizátorovi Wireguardovi trvalo asi šesť hodín, kým konfiguroval Wireguard v porovnaní s pár dňami pre OpenVPN.

Nastavenie SoftEther nie je v porovnaní s OpenVPN extrémne ťažké, pretože prichádza s ľahko použiteľným inštalátorom a má nástroje na správu GUI. Ale v porovnaní s ostatnými vyššie uvedenými protokolmi VPN je ešte stále potrebné pracovať.

Ak samozrejme používate softvér VPN tretích strán, získate ľahký prístup k akémukoľvek protokolu VPN, ktorý vám ponúka poskytovateľ VPN, a pokiaľ funguje na vašom zariadení alebo operačnom systéme – s výnimkou SoftEther, pretože potrebujete nainštalovať softvér do svojho zariadenia a pripojiť sa k serverom poskytovateľa VPN ručne.

Naše odporúčanie: PPTP, L2TP / IPSec alebo IKEv2

Čo je to protokol VPN s najmenšími zdrojmi??

Bezpochyby je PPTP jednou z najmenej náročných možností na zdroje jednoducho preto, že ponúka také podradené šifrovanie, ktoré nespotrebuje veľa energie procesora..

SSTP je však zvyčajne lepšou voľbou, pretože spotrebuje menej zdrojov a zároveň ponúka slušné zabezpečenie – to všetko vďaka tomu, že je silne integrovaný do platforiem Windows. Ak používate iný operačný systém alebo zariadenie, môžete vyskúšať OpenVPN namiesto PPTP, pretože môže optimalizovať využitie jeho výpočtovej energie. Wireguard môže byť tiež dobrou alternatívou, ak ste používateľom systému Linux.

Naše odporúčanie: SSTP, PPTP alebo OpenVPN / Wireguard

„Takže, ktorý protokol VPN by som mal používať?“

Ťažko povedať – všetko záleží na tom, čo chcete robiť na internete. Tu je rýchly zoznam, ktorý ukazuje, ktorý protokol VPN sa najlepšie používa, čo vám môže pomôcť pri rozhodovaní:

 • Protokol PPTP sa najlepšie využije, keď chcete rýchly prístup k obsahu blokovanému geograficky. V ideálnom prípade by ste ich nemali používať, keď ste prihlásení do iných účtov, ktoré obsahujú citlivé informácie (napríklad bankový účet).
 • L2TP / IPSec je v podstate vylepšená verzia protokolu PPTP, takže ho môžete použiť, keď chcete sťahovať torrent, pristupovať k geoblokovanému obsahu a bezpečne prehľadávať internet a nevadí vám prípadný pokles rýchlosti pripojenia.
 • IKEv2 je vynikajúcou možnosťou, ak vaše mobilné zariadenie používate (najmä ak ide o zariadenie BlackBerry) veľa, pretože vaše pripojenie k VPN zostane stabilné aj pri prepínaní medzi sieťami Wi-Fi a dátovým plánom. Je tiež ideálne, ak hľadáte zabezpečenie svojej online prevádzky a užijete si slušné rýchlosti.
 • SSTP je dobrá voľba, ak ste používateľom systému Windows a chcete si užiť slušnú bezpečnosť a rýchlosť online bez toho, aby protokol spotreboval príliš veľa energie procesora..
 • OpenVPN by malo byť vašou voľbou, ak chcete bezpečné a stabilné pripojenie online. Ak máte záujem o vyššiu rýchlosť, môžete použiť OpenVPN ako UDP.
 • SoftEther je vynikajúcou alternatívou OpenVPN a je to správna voľba, ak vám nevadí novší protokol VPN a chcete si vychutnať bezpečné, stabilné a rýchle pripojenie..
 • Wireguard sa najlepšie používa, ak ste používateľom systému Linux a ak chcete vyskúšať experimentálny protokol VPN, ktorý údajne môže priniesť bezproblémový online zážitok..

záver

Protokol VPN je sada pravidiel, ktoré sa používajú na dojednanie spojenia medzi klientom VPN a serverom VPN. V súčasnosti sa jedná o protokoly VPN, ktoré pravdepodobne uvidíte, ako ich používajú poskytovatelia VPN:

 • PPTP
 • SSTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

OpenVPN a SoftEther sú vo všeobecnosti ideálnymi protokolmi VPN, ktoré sa majú použiť, ak si chcete vychutnať hladký, rýchly a stabilný online zážitok. Wireguard má v tomto ohľade čo ponúknuť, ale momentálne je len v experimentálnej fáze. SSTP a IKEv2 sú dobrými alternatívami, ak pre vás nie sú možnosti OpenVPN a SoftEther.

Protokol PPTP by sa mal používať iba vtedy, keď potrebujete vysokú rýchlosť pripojenia a ste si istí, že vaše súkromie nebude ohrozené (pretože má slabé šifrovanie). Pokiaľ ide o L2TP / IPSec, je z hľadiska bezpečnosti lepší ako PPTP, ale vďaka svojej funkcii dvojitého zapuzdrenia nie je tak rýchly. Majte na pamäti, že IKEv2 / IPSec má rovnakú vysokú úroveň zabezpečenia, ale je podstatne rýchlejšia ako L2TP / IPSec.

V ideálnom prípade by ste si mali zvoliť poskytovateľa VPN, ktorý vám umožní vybrať si medzi viacerými protokolmi VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map