Čo je to technológia Geo-Restriction? (Ako ho môžete obísť?)


Čo je to technológia Geo-Restriction?

Geoobmedzenia (nazývané tiež geobloky) sú metódou, ktorú poskytovatelia obsahu používajú na obmedzenie geografického prístupu k svojim službám a platformám. V zásade im to umožňuje sprístupniť svoje webové stránky v konkrétnych krajinách.

Dobrým príkladom toho je tubi – bezplatná platforma na vysielanie televíznych staníc. Ak sa k nemu pokúsite dostať mimo USA, získate obmedzený prístup k jeho obsahu. Ak sa v tejto chvíli pokúsite získať prístup z EÚ, zobrazí sa správa, že služba nie je v tejto oblasti dostupná.

Netflix USA je ďalším dobrým príkladom geografického blokovania v akcii. V takom prípade vám však nepovedia, že služba nie je vo vašej krajine dostupná. Namiesto toho vás zvyčajne presmerujú do knižnice obsahu, ktorá funguje vo vašom regióne.

Ako fungujú geografické obmedzenia?

Je to veľmi jednoduché – geografické obmedzenia sú možné, pretože webové stránky môžu po pripojení vidieť svoju geografickú polohu. Keď web dostane žiadosť o pripojenie z vášho zariadenia, musí skontrolovať, či je na bielej listine alebo na čiernej listine. Ak je na čiernej listine, presmeruje vás na stránku vyhradenú pre váš región (ako to robí Netflix, keď vás presmeruje do knižnice dostupnej vo vašej krajine). Web môže tiež odmietnuť vašu žiadosť o pripojenie a doručiť správu, ktorá vás upozorní, že služba nie je vo vašej krajine dostupná.

Ako web vidí vašu geografickú polohu? Tieto informácie zvyčajne dostanú od:

 • Vaša IP adresa
 • Adresa MAC siete WiFi alebo Bluetooth
 • Miesto vášho WiFi pripojenia
 • GPS vášho zariadenia
 • Váš RFID (rádiofrekvenčná identifikácia)
 • ID bunky GSM (2G) alebo CDMA (3G) zariadenia

Používa sa 6 dôvodov, prečo sa používajú geobloky

Tu je prehľad hlavných dôvodov, s ktorými sa stretávate v prípade geografických obmedzení na internete:

1. Dohody o autorských právach

Poskytovatelia obsahu (ako Netflix, BBC iPlayer, Hulu atď.) Nevlastnia práva na všetok obsah, ktorý majú na displeji – iba vlastnia právo na jeho vysielanie. Čiže je to pôvodný držiteľ autorských práv, ktorý rozhoduje o tom, či bude obsah možné vysielať po celom svete. Ak to nie je povolené, platformy obsahu musia tieto nariadenia rešpektovať a technológia geografického obmedzenia im to pomáha.

2. Licenčné práva

Držitelia autorských práv a poskytovatelia obsahu si musia kúpiť licenčné práva v konkrétnej krajine, ak tam chcú streamovať svoj obsah. Môže to byť dosť drahé (najmä ak uvažujete o iných daniach špecifických pre danú krajinu, ktoré by sa mohli objaviť), takže nie je ťažké si predstaviť, že nákup licenčných práv na celom svete je vylúčený..

3. Diskriminácia cien

Geografické obmedzenia sa môžu použiť na vynútenie cenovej diskriminácie – akt zobrazovania rôznych cien na základe toho, z ktorej krajiny sa online užívateľ pripája. Online maloobchodníci a letecké spoločnosti majú tendenciu to robiť, aby lepšie rozdelili svet do viacerých segmentov trhu a dosiahli väčší zisk.

4. Výpadky

V USA sa geobloky často používajú na výpadky prúdu – prax, ktorá je „obľúbená“ medzi vysielacími spoločnosťami, národnými sieťami, športovými ligami a združeniami. Geografické obmedzenia sa v zásade používajú na zabezpečenie toho, aby sa určitá športová udalosť neprúdila v oblasti, kde:

 • Uskutočňuje sa príslušná udalosť.
 • Distribučné práva vlastnia výlučne národné siete.
 • Uvedená udalosť sa už vysiela lokálne.

5. Právne dôvody

Vláda môže z právnych dôvodov často používať metódy geografického obmedzenia. Napríklad vláda Spojeného kráľovstva používa geobloky, aby zabezpečila, že ich televízny obsah bude k dispozícii iba v Spojenom kráľovstve (až na niektoré výnimky), pretože všetko je financované z peňazí daňových poplatníkov..

6. Právne požiadavky

Niektoré podniky musia niekedy konať podľa konkrétnych medzinárodných a vnútroštátnych právnych predpisov, aby mohli pôsobiť v krajine alebo regióne – a tieto zákony môžu uvedené podniky prinútiť, aby používali metódy geografického obmedzenia..

Napríklad online kasína musia normálne používať geografické obmedzenia, aby boli v súlade so zákonmi o online hazardných hrách – najmä preto, že nie sú zo zákona povolené ponúkať svoje služby v krajinách, ktoré zakazujú online hazardné hry..

Je používanie technológie Geo-Restriction legálne?

Všeobecne áno. V súčasnosti sa zdá, že EÚ je jediným miestom, v ktorom sa skutočne podnikajú právne kroky proti metódam geografického obmedzenia. Tu je rýchly prehľad toho, čo sa deje:

 • V roku 2018 EÚ zjavne zakázala to, čo nazývajú „neoprávnené geo blokovanie“. Aj keď to znie dobre, zákaz sa nedosiahol príliš veľa, pretože existovala právna medzera, ktorá uvádza, že zákaz sa neuplatňuje, ak bolo na zaistenie súladu s právnymi požiadavkami potrebné geografické blokovanie. Zákaz sa nevzťahoval ani na médiá, ako sú videohry a elektronické knihy.
 • Rýchly posun vpred o niekoľko mesiacov a EÚ prijala nariadenia o prenosnosti digitálnych médií. Nové nariadenia v podstate uviedli, že poskytovatelia obsahu, ktorí ponúkajú platené služby, musia poskytovať typ „roamingu“ v členských štátoch EÚ. Sky Go a NOW TV sú dobrým príkladom toho, ako to funguje, pretože používateľom umožňujú sledovať obsah Veľkej Británie mimo krajiny až do 30 dní, ak sa nachádzajú v členských štátoch EÚ.
 • Koncom roka 2018 vstúpilo do platnosti nové nariadenie EÚ, ktoré v podstate ukončilo geoblokáciu v elektronickom obchode..

Krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ v Európe, sa nemusia riadiť týmito právnymi predpismi, takže je pravdepodobné, že na týchto miestach sa geoglokácia nepovažuje za právny problém..

V regiónoch, ako je Severná Amerika a Austrália, sa geoblokovanie považuje za bežnú prax ako spôsob ochrany autorských práv umelcov, producentov televíznych / filmových súborov a ďalších tvorcov obsahu. Pokiaľ ide o miesta ako Ázia, Blízky východ, Južná Amerika a Afrika, neexistujú žiadne jasné zákony, ktoré by stanovovali, či je geoblokácia legálna alebo nie. Zvyčajne sa to tiež praktizuje.

4 jednoduché spôsoby prístupu k obsahu s obmedzeným prístupom

Najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako obísť metódy geografického obmedzenia, je zvyčajne skryť vašu IP adresu alebo geografické umiestnenie, keď ste na internete. Aj keď to môže znieť ťažko, naozaj to tak nie je.

Prístup k obsahu s obmedzeným obsahom

V skutočnosti máte štyri možnosti, ktoré môžete vyskúšať:

1. Služby VPN

Služba VPN vám pomôže obísť geobloky nahradením vašej adresy IP adresou servera VPN, ku ktorému sa pripájate. Ak sa teda pripájate k serveru VPN v USA, máte prístup k webovým serverom s obmedzeným prístupom, ktoré sú k dispozícii iba na tomto mieste

Používanie sietí VPN je veľmi jednoduché a poskytovatelia internetových služieb ich nemôžu skutočne blokovať (ako napríklad služby inteligentných DNS). Navyše, pretože sieť VPN používa šifrovanie, môže tiež zabrániť, aby váš poskytovateľ internetových služieb tiež obmedzil vašu šírku pásma.

Napriek tomu by ste mali vedieť, že šifrovanie VPN môže ovplyvňovať rýchlosť vášho pripojenia. To neznamená, že vaše rýchlosti online klesnú o 100%, ale v závislosti od toho, aké silné sú šifrovacie šifry a protokoly VPN, sa môžu vyskytnúť určité spomalenia..

Pros

 • Aby ste skryli svoju IP adresu, stačí sa pripojiť k serveru VPN.
 • Keďže VPN používajú šifrovanie, môžu vám pomôcť zabrániť obmedzeniu šírky pásma ISP.
 • Väčšina serverov VPN je vybavená vysokorýchlostným pripojením a neobmedzenou šírkou pásma.
 • Poskytovatelia internetových služieb naozaj nemôžu blokovať siete VPN.

Zápory

 • V závislosti od toho, aké silné sú šifrovanie a protokol VPN, vaše rýchlosti online môžu zasiahnuť.

2. Inteligentné služby DNS

Inteligentný server DNS je služba, pomocou ktorej môžete skryť svoju skutočnú adresu DNS, ktorú vám pridelil poskytovateľ internetových služieb. Aj keď to nie je to isté ako skrytie vašej adresy IP, vaša adresa DNS obsahuje aj informácie, ktoré odhaľujú vaše skutočné geografické umiestnenie. Jeho nahradenie novou adresou obsahujúcou údaje, ktoré ukazujú na miesto v krajine, kde je obsah k dispozícii, je teda dobrý spôsob, ako obísť geobloky..

Inteligentný DNS ďalej zachytí vaše žiadosti o pripojenie na všetky webové stránky, ku ktorým chcete pristupovať, a nahradí všetky údaje, ktoré sa na nich nachádzajú, ktoré presakujú vašu geografickú polohu, novými informáciami, ktoré sú prepojené s iným „bielym zoznamom“..

Ďalšou skvelou vecou služieb inteligentného DNS je nedostatok šifrovania, ktoré vám umožňuje prístup k obsahu s obmedzeným geografickým rozsahom a zároveň si užívať svoje pôvodné rýchlosti poskytovateľa internetových služieb. Väčšina služieb inteligentného DNS ponúka prístup k obrovskému zoznamu vopred odblokovaných webových stránok, ku ktorým máte okamžitý prístup.

Na druhej strane problém spočíva v tom, že váš poskytovateľ internetových služieb by mohol zablokovať službu Smart DNS, ktorú používate s transparentným serverom proxy. To a niekedy nemusíte nájsť požadovaný web na zozname vopred odblokovaných webových stránok. Zvyčajne to nie je veľký problém, pretože môžete požiadať poskytovateľa, aby pridal web, ktorý chcete, do zoznamu.

Pros

 • Inteligentný server DNS sa ľahko používa a pomáha skryť vaše geografické umiestnenie tým, že skryje svoju adresu DNS.
 • Nepoužíva sa žiadne šifrovanie, takže si môžete vychutnať svoju pôvodnú rýchlosť pripojenia.
 • Inteligentné služby DNS ponúkajú prístup k tonám vopred odblokovaných webových stránok. Môžete tiež požiadať poskytovateľa, aby odblokoval nové webové stránky.
 • Inteligentný server DNS je možné nakonfigurovať takmer na akomkoľvek zariadení pripojenom k ​​internetu.

Zápory

 • Váš poskytovateľ internetových služieb by mohol zablokovať službu Smart DNS pomocou transparentného servera proxy.
 • Zoznam vopred odblokovaných webových stránok neobsahuje všetky jednotlivé webové stránky v regióne.

3. Proxy servery

Proxy server funguje ako sprostredkovateľ medzi vami a webom. Odosielate žiadosti o pripojenie a posiela ich na správnu webovú stránku vo vašom mene, ale namiesto vlastnej adresy to robí pomocou vlastnej adresy IP. Pomáha vám to ľahko obísť geobloky.

A čo viac, proxy server môže pomocou lokálneho ukladania do pamäte cache poskytovať rýchlejšie odpovede na vaše požiadavky. Ak server už má požadovaný obsah vo svojej lokálnej vyrovnávacej pamäti, nemusí vašu žiadosť poslať ďalej na web, čím vám ušetrí čas.

Niektorí proxy servery nepoužívajú šifrovanie, takže to nebude rušiť vaše online rýchlosti. To však nie je príliš veľa, ak si uvedomíte, že veľa proxy serverov má obmedzenia šírky pásma, ktoré vám bránia dosiahnuť vysoké rýchlosti, ktoré chcete.

Medzi ďalšie problémy zvyčajne patrí nedostatok technickej podpory, skutočnosť, že niektoré servery (najmä bezplatné) majú tendenciu byť preplnené a trpia mnohými prestojmi a že servery proxy, ktoré používajú pripojenia HTTP, odhalia skutočnú adresu IP vlastníkovi servera proxy..

Pros

 • Server proxy skryje vašu adresu IP a výsledky sa môžu vrátiť rýchlejšie, ak sú archivované v miestnej vyrovnávacej pamäti servera.
 • Proxy servery, ktoré nepoužívajú šifrovanie, by nemali ovplyvňovať rýchlosť online.
 • Mnoho proxy služieb môžete použiť priamo z vášho prehliadača.

Zápory

 • Napriek nedostatku šifrovania väčšinu času nebudete mať vysoké rýchlosti, pretože servery majú obmedzenia šírky pásma a sú preplnené.
 • Ak používate proxy server s pripojením HTTP, majiteľ vám môže zobraziť skutočnú adresu IP.
 • Proxy majú tendenciu trpieť mnohými prestojmi a zvyčajne neposkytujú podporu, pretože sa často používajú bezplatne.

4. Tor (cibuľový smerovač)

Tor je bezplatná anonymná sieť, ktorá skryje vašu IP adresu, keď ste na internete, čo vám efektívne umožňuje obísť geobloky. Vaša digitálna stopa je tiež skrytá, pretože vaša online prevádzka je odrazená a šifrovaná medzi viacerými relé Tor.

Táto služba však má nejaké problémy. V prvom rade sú relé prevádzkované dobrovoľníkmi, takže nie je zaručená ich 100% spoľahlivosť. Napríklad poskytovateľ ISP môže vypnúť relé, ak ho nájde (čo sa môže stať pri výstupných relé, kde prenos už nie je šifrovaný).

Okrem toho je súčasný počet relé Tor približne 6 000 a 7 000, zatiaľ čo celkový počet používateľov Tor je približne dva milióny. To znamená, že relé sú často preplnené a možno budete musieť zvládnuť pomalé online rýchlosti.

Nakoniec je tu tiež skutočnosť, že vlády môžu blokovať Tor úplne, ak to naozaj chcú.

Pros

 • Tor vám pomôže skryť vašu IP adresu a obísť geobloky.
 • Prenosová rýchlosť je odrazená medzi viacerými relé, ktoré zakrývajú vašu digitálnu komunikáciu a tiež ju šifrujú.
 • Počet relé Tor je porovnateľný s počtom používateľov Tor, čo vedie k nízkorýchlostným a nestabilným pripojeniam.

Zápory

 • Tor relé môžu byť blokované ISP – najmä výstupné relé.
 • Vlády môžu byť blokované.

Ktorá služba je najpohodlnejšia metóda obídenia geo-obmedzenia?

Celkovo majú všetky služby svoje výhody a nevýhody, aj keď sa zdá, že Tor je menej efektívny, pretože ho môže zablokovať poskytovateľ internetových služieb alebo vláda + nie je dostatok relé na podporu veľkého počtu používateľov, takže rýchlosti sú dosť zlé.

Odblokujte geoobmedzený obsah

VPN, inteligentné služby DNS a servery proxy sú dosť prepojené, ale inteligentné služby DNS a VPN sú lepšou voľbou. V ideálnom prípade by ste si mali zvoliť poskytovateľa VPN, ktorý ponúka prístup ku všetkým týmto službám naraz, takže medzi nimi môžete voľne prepínať v závislosti od toho, čo pre vás najlepšie funguje..

Potrebujete službu, ktorá vám pomôže obísť všetky metódy geografického obmedzenia?

Máme presne to, čo potrebujete – špičkovú službu VPN, ktorá obsahuje aj bezplatné servery proxy a službu Smart DNS. Týmto spôsobom môžete ľahko zistiť, ktorá metóda pre vás najlepšie funguje.

Naša VPN ponúka 28+ vysokorýchlostných serverov a všetky sú vybavené neobmedzenou šírkou pásma. Servery sa zdvojnásobujú ako servery proxy a naše služby môžete používať na viacerých platformách.

Naša služba Smart DNS prichádza s obrovským zoznamom vopred odblokovaných webových stránok, na ktoré môžete okamžite pristupovať.

Nerobte si starosti – nemusíte si hneď vyberať odber. Neváhajte a vyskúšajte našu službu zadarmo najskôr 24 hodín, aby ste sa uistili, že spĺňa všetky vaše potreby.

Jo, a mali by sme tiež spomenúť, že ak sa stanete používateľom CactusVPN, budeme mať vaše späť so 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí..

záver

Poskytovatelia obsahu používajú technológiu geoobmedzenia na diktovanie toho, v ktorých krajinách je dostupný rôzny online obsah a služby. Napríklad, Pandora Radio funguje iba v USA a nemáte prístup k službe mimo krajiny.

Metódy geografického obmedzenia sa bežne používajú z dôvodov súvisiacich s autorskými právami, pretože poskytovateľ obsahu nemá licenčné práva na vysielanie obsahu vo všetkých krajinách az právnych dôvodov. Geografické blokovanie sa môže tiež použiť na vynútenie cenovej diskriminácie v snahe dosiahnuť väčší zisk.

Geoblokovanie sa za normálnych okolností považuje za zákonné, s výnimkou EÚ, kde ho nedávne nariadenia znížili.
Najlepším spôsobom, ako obísť geografické obmedzenia, je skryť svoje geografické umiestnenie na webe. To je možné dosiahnuť maskovaním vašej adresy IP (čo môžete urobiť s proxy, VPN alebo Tor) alebo adresy DNS (dosiahnuteľné pomocou služby Smart DNS). V ideálnom prípade by ste si mali vybrať poskytovateľa, ktorý ponúka prístup k najefektívnejším službám (proxy, VPN, inteligentný DNS) na jednom mieste.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map