Čo je únik DNS a ako tomu zabránite? |


Čo je to DNS?

DNS znamená systém doménových mien a je zodpovedný za preklad názvov webových stránok na adresy IP a naopak. Myslite na DNS ako na telefónny zoznam na internete – umožňuje komunikáciu medzi zariadeniami a webovými stránkami pripojenými k internetu a každý server DNS udržuje adresár doménových mien, ktoré je možné preložiť na adresy IP..

Čo je únik DNS?

K úniku DNS zvyčajne dochádza, keď používate službu VPN. V podstate únik DNS je, keď sa dotazy DNS odosielajú mimo tunela šifrovaného VPN alebo keď je server VPN buď obchádzaný alebo ignorovaný..

Ako vás ovplyvňuje únik DNS?

Keď dôjde k úniku VPN DNS, vaša online prevádzka už nie je pod dohľadom, pretože váš poskytovateľ internetových služieb môže vidieť vaše požiadavky DNS, čo znamená, že vedia, aké webové stránky prehliadate alebo ktoré webové stránky používate..

Okrem toho únik DNS môže odhaliť aj vaše skutočné geografické umiestnenie a umiestnenie vášho poskytovateľa internetových služieb. Nezdá sa, že by to bol obrovský problém, ale to je druh informácií, ktoré môžu hackeri použiť na sledovanie vašej skutočnej adresy IP..

Čo spôsobuje únik VPN DNS?

Hlavnou príčinou úniku VPN DNS je nesprávna manuálna konfigurácia služby VPN na zariadení alebo operačnom systéme. Preto by ste si mali vždy zvoliť poskytovateľa VPN, ktorý ponúka klientov kompatibilných s rôznymi platformami – aspoň na najpopulárnejších zariadeniach a operačných systémoch.

Medzi ďalšie faktory, ktoré prispievajú k riziku riešenia úniku VPN DNS, patria:

 • Vstavané funkcie OS, ktoré môžu rušiť vaše požiadavky a prevádzku DNS.
 • Či ste svoje DNS nakonfigurovali manuálne alebo nie, aby ste povedali, že nebudete používať servery DNS prevádzkované poskytovateľom VPN.
 • Nesprávna konfigurácia sieťových nastavení.
 • Skutočnosť, že používate IPv4 aj IPv6, keď prevádzkujete VPN bez podpory IPv6.

Ďalšou nebezpečnejšou príčinou úniku DNS môže byť skutočnosť, že počítačový zločin prevzal kontrolu nad smerovačom. Ak k tomu dôjde, vaše zariadenie bude oklamané v odosielaní prenosu DNS mimo prenosu VPN.

Ako zistiť, či sa zaoberáte únikom DNS DNS

Bohužiaľ neexistujú žiadne presné znaky, ktoré by ste mohli hľadať, aby ste vedeli, či máte čo do činenia s únikom DNS. Našťastie existujú spôsoby, ako môžete otestovať pripojenie k sieti VPN, aby ste sa uistili, že je bez úniku DNS.

Jedným z vynikajúcich nástrojov, ktoré môžete použiť na vykonanie rýchleho a presného testu úniku DNS, je DNSLeakTest.com. Môžete spustiť štandardný test alebo rozšírený test (odporúčame obidva). V zásade treba hľadať servery, ktoré sa zobrazia vo výsledkoch. Ak používate sieť VPN a niektoré servery vo výsledkoch (alebo všetky z nich) nepatria k vášmu poskytovateľovi VPN, jednáte o únik DNS.

Test tesnosti DNS

Okrem tejto webovej stránky môžete vyskúšať aj nástroj na testovanie úniku DNS v porovnávači. Najprv spustíte test bez VPN a potom ďalší s VPN. Výsledky sú porovnávané a budete upozornení, ak máte čo do činenia s únikom VPN DNS.

Ďalším nástrojom, ktorý môžete vyskúšať, je IPLeak.net.

Jedna vec, ktorú by ste mali vedieť o nástrojoch na testovanie tesnosti DNS

Nástroje na testovanie IP a DNS Leak zvyčajne používajú rôzne databázy, keď vykonávajú svoje testy. Z tohto dôvodu existuje šanca, že niekedy uvidíte nejaké nezrovnalosti vo výsledkoch testov. Môže sa vám napríklad zobraziť adresa IP servera, o ktorej viete, že pochádza z miesta ako Taliansko, ktoré je spojené s nesprávnou krajinou.

To sa nestáva veľmi často, ale keď sa to stane, je potrebné pamätať na to – na zobrazenej adrese IP je všetko dôležité. Pokiaľ je to adresa servera VPN, ktorý používate, nemusíte sa obávať.

Ako predchádzať problémom s únikom DNS

Ak sa nechcete stať obeťou úniku DNS, problém môžete vyriešiť pomocou niekoľkých krokov.

Zabráňte úniku DNS

Môžete tiež použiť naznačené ukazovatele na vyskúšanie a opravu úniku DNS:

 • Ak VPN, ktorú používate, nemá vlastné servery DNS, musíte svoje zariadenie nakonfigurovať manuálne tak, aby používalo nezávislý server DNS – napríklad verejný DNS Google alebo OpenDNS. To by malo umožniť vašim požiadavkám na DNS prechádzať VPN, nie vášho ISP.
 • V prípade, že VPN, ktorú chcete použiť, nepodporuje IPv6, mali by ste ju na svojom zariadení vypnúť. Ak tak neurobíte, môžu sa vyskytnúť úniky DNS, pretože žiadosti odoslané prostredníctvom IPv6 môžu týmto spôsobom obísť tunela VPN.
 • Jedným zo spôsobov, ako zabrániť a opraviť úniky DNS, je obísť Transparentné servery DNS, ktoré môže váš ISP použiť na zachytenie vašich požiadaviek na DNS, a núti vás namiesto toho používať ich služby DNS..
 • Ak používate Windows 8, 8.1 alebo 10, môžete byť vystavení únikom DNS z dôvodu funkcie Smart Multi-Homed Name Resolution, ktorá odosiela požiadavky DNS na všetky dostupné servery a akceptuje odpovede od neštandardných serverov, ak na obľúbené servery DNS trvá príliš dlho. Používatelia systému Windows 10 bohužiaľ túto funkciu nemôžu skutočne vypnúť, pretože sú zabudované. Ak používate OpenVPN, môžete to skúsiť vyriešiť pomocou tohto doplnku, alebo ho môžete vypnúť v editore lokálnych skupinových pravidiel systému Windows (nie je však možné v domácej edícii). Môžete tiež skúsiť použiť iné operačné systémy.
 • Ešte raz, ak ste používateľom systému Windows, možno budete musieť vysporiadať s protokolom Teredo – tunelovým protokolom vybudovaným v operačnom systéme, ktorého cieľom je zlepšiť kompatibilitu medzi IPv4 a IPv6. Problém je v tom, že niekedy môže mať prednosť pred tunelom VPN, čo má za následok úniky DNS. Našťastie môžete túto funkciu ľahko zakázať – stačí otvoriť príkazový riadok a napísať nasledujúci text „stav nastavenia rozhrania netsh interface teredo disabled“.
 • Ak VPN, ktorú používate, má funkciu väzby IP, použite ju – v podstate blokuje všetku komunikáciu, ktorá neprechádza cez VPN. Ak klient takúto funkciu nemá, nakonfigurujte bránu firewall tak, aby umožňovala online prenos do a zo siete VPN.
 • Pravidelne spúšťajte testy úniku DNS – buď každých niekoľko dní, alebo najmenej raz týždenne. Ak vám záleží na ochrane osobných údajov, musíte pravidelne sledovať prenos VPN, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku.
 • Ak chcete byť veľmi dôkladní, môžete na sledovanie pripojenia VPN použiť softvér na monitorovanie VPN (napríklad Paessler). Je však potrebné spomenúť, že táto možnosť je dosť drahá a môžete ľahko zistiť, či únik DNS nie je problémom pri bežných testoch úniku DNS zadarmo..

V konečnom dôsledku je však najlepšou a najpohodlnejšou opravou úniku DNS iba použitie siete VPN, ktorá ponúka ochranu pred únikom DNS. Ak viete o skutočnosti, že váš súčasný poskytovateľ vystavuje vaše súkromie na webe prostredníctvom únikov DNS, mali by ste prejsť na iného, ​​ktorý zaručuje, že vaše údaje budú bezpečné a zvukové.

Potrebujete VPN so špičkovou ochranou pred únikom DNS?

CactusVPN ťa dostal. Poskytujeme špičkovú službu VPN, ktorá je vybavená výkonným šifrovaním AES a umožňuje vám pri prístupe na web zvoliť až 6 protokolov VPN (vrátane OpenVPN a SoftEther)..

Ponúkame tiež ochranu proti úniku DNS. Všetky servery DNS sú vysokorýchlostné, prevádzka servera DNS je šifrovaná od začiatku do konca a používame verejné DNS Google, ktoré je veľmi spoľahlivé. Navyše neuchovávame žiadne denníky aktivít.

Vyberte si z jednej z našich viac užívateľsky prístupných aplikácií VPN. Máme aplikácie bežiace na Windows, MacOS, iOS, Android, Android TV a Amazon Fire TV.

Vyskúšajte CactusVPN zadarmo ako prvý

Ponúkame bezplatnú 24-hodinovú skúšobnú verziu, takže neváhajte a spustite toľko testov úniku DNS, koľko chcete, aby bolo všetko v poriadku. A áno, môžete sa zaregistrovať bez toho, aby ste museli poskytovať akékoľvek podrobnosti o kreditnej karte.

Akonáhle sa stanete používateľom CactusVPN, budete radi, že budete vedieť, že na našu 30-dňovú záruku vrátenia peňazí sa bude stále vzťahovať aj v prípade, že služba nebude fungovať tak, ako je inzerovaná..

Čo je únik DNS? Spodný riadok

Únik DNS je, keď sú vaše dotazy DNS odosielané mimo šifrovaného tunela VPN, čo v podstate znamená, že ktokoľvek (napríklad váš poskytovateľ internetových služieb) môže vidieť, na aké webové stránky a aplikácie pristupujete a ktoré používate..

Úniky DNS môžu byť spôsobené mnohými vecami (napríklad nesprávne nakonfigurované VPN, konflikty IPv6 a dokonca aj kybernetické útoky). Našťastie zisťovanie úniku DNS nie je také ťažké (môžete ľahko použiť test úniku DNS, ako je DNSLeakTest.com) a riešenie problému môže byť niekedy také jednoduché, ako zmena poskytovateľa VPN alebo zakázanie protokolu IPv6, alebo niečo zložitejšie ako s použitím doplnku OpenVPN.

Celkovo je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť úniku DNS, iba poskytovateľ VPN, ktorý ponúka so svojou službou zabudovanú ochranu proti úniku DNS.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map