Používanie VPN na smerovači |


Áno, je to uskutočniteľné, aj keď v parku určite nie je žiadna prechádzka. Proces nastavenia môže byť trochu zložitý, ak nie ste veľmi dôvtipní. A preskočenie pomocou zakúpenia vopred nakonfigurovaného smerovača môže byť dosť nákladné.

Ale skôr, ako sa k tomu dostaneme, mali by ste najprv zistiť, či to nie je niečo, čo by vám skutočne prospelo.

Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o výhodách a nevýhodách používania siete VPN na smerovači (okrem iného):

Aké sú výhody a nevýhody používania VPN na smerovači?

Existujú rôzne šikovné výhody a týkajúce sa nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako začnete s nastavením, aby ste sa uistili, že používanie siete VPN na smerovači by pre vás bolo skutočne prínosom..

Výhody

Sieť VPN môžete používať na viacerých zariadeniach

Zatiaľ čo väčšina sietí VPN zvyčajne pracuje na väčšine zariadení, táto úroveň kompatibility medzi platformami v súčasnosti často nestačí. Čo ak by ste napríklad chceli používať sieť VPN na konzole Xbox, PlayStation alebo smart TV?

Smerovač 1

To je vec, ktorú môžete urobiť, ak na routeri nastavíte sieť VPN. Po dokončení bude môcť každé zariadenie, ktoré sa pripája k smerovaču, používať funkcie siete VPN.

To znamená, že na inteligentnej televízii budete môcť sledovať obsah obmedzený geograficky alebo na svojej konzole pristupovať k herným oblastiam blokovaným geograficky..

Vyžaduje sa iba jedno nastavenie

Už nebudete musieť inštalovať ani konfigurovať aplikácie VPN a klientov na viacerých zariadeniach. Stačí nakonfigurovať VPN na smerovači iba raz a je to potrebné. V podstate každé zariadenie, ktoré sa bude môcť pripojiť k smerovaču, automaticky použije VPN, ktorá je v ňom nakonfigurovaná.

Sieť VPN bude vždy zapnutá

Po nakonfigurovaní siete VPN na smerovači sa uvedený smerovač vždy pripojí k Internetu prostredníctvom siete VPN. Takže sa nemusíte báť, že zabudnete zapnúť sieť VPN, keď budete online, a nechať vystavený váš online prenos a osobné údaje..

Router VPN vás môže ochrániť pred WiFi pytliactvom

Ak nie ste oboznámení s pytliactvím pomocou WiFi, myslite na to, že sa niekto pripája k vašej sieti WiFi a používa ho bez vášho súhlasu. Tomu sa dá zvyčajne zabrániť zavedením silného hesla, ale – občas – by ho obozretný hacker mohol obísť..

Keď sa to stane, mohli by o vás získať nejaké informácie týkajúce sa geografickej polohy, pretože budú mať vašu IP adresu.

Ak však máte na vašom smerovači operačnú sieť VPN, budete si môcť vychutnať určitý stupeň anonymity, pretože vaša skutočná adresa IP bude nahradená inou..

Ak teda dôjde k narušeniu vašej siete Wi-Fi, nepozvaný hosť nebude môcť presne určiť vašu polohu. Podobne, ak použijú vašu sieť Wi-Fi na škodlivé účely, nebude spätne vysledovaná vaša IP adresa.

Nevýhody

Rýchlosť sťahovania a sťahovania by sa mohla dotknúť

Napríklad pri použití VPN na smerovači v porovnaní s počítačom sa pravdepodobne vyskytne pomalšie pripojenie a rýchlosť sťahovania. To sa takmer vždy stane, ak má váš smerovač slabý procesor a ak používate šifrovací protokol VPN (napríklad protokol OpenVPN)..

Je smutné, že aj keď používate protokol VPN, ktorý uprednostňuje rýchlosť nad bezpečnosťou (napríklad L2TP), vaše rýchlosti online sa ešte stále nedostanú na maximum, ak bude výkon procesora smerovača slabý. Toto je bežný problém so smerovačmi D-Link a TP-Link.

Jediným spôsobom, ako sa tomuto problému vyhnúť, by bolo získať výkonnejší smerovač. Môže to však stáť veľa peňazí. Cenové rozpätie sa môže začať kdekoľvek okolo 100 – 200 dolárov a môže ísť až do 500 dolárov alebo viac.

Nielen to, ale čím viac zariadení ste sa pripojili na konkrétny server VPN prostredníctvom smerovača, tým pomalšia bude celková rýchlosť internetového pripojenia..

Pravdepodobne nemáte prístup k obsahu s blokovaným obsahom vo vašej krajine

Pretože nastavenie VPN na smerovači znamená, že bude vždy zapnutá, vaša adresa IP bude vždy nastavená na konkrétnu krajinu vždy, keď k routeru pristupujete cez web.

Ak teda žijete v USA a máte nastavený smerovač na pripojenie k serveru VPN vo Veľkej Británii, pravdepodobne nebudete mať prístup k americkému obsahu, ktorý je geograficky obmedzený, napríklad Netflix USA alebo Hulu. , Je to preto, že keď budete online, budete mať neustále IP adresu Spojeného kráľovstva.

Netflix Remote

Aby ste tomu zabránili, musíte manuálne zmeniť server VPN vo firmvéri smerovača. Ak však používate firmvér smerovača Tomato, nebude to problém, pretože ste nastavili 2 servery VPN a ľahko medzi nimi prepínali..

Nastavenie VPN na smerovači môže byť náročné

Bohužiaľ to nie je také jednoduché, ako iba spustiť proces nastavenia, kliknúť na tlačidlo „Dokončiť“ a prehliadať web vo svojom voľnom čase.

Namiesto toho musíte za normálnych okolností pristupovať k predvolenej adrese brány routera, vyladiť sieťové pripojenie a dokonca stiahnuť a upraviť konfiguračné súbory – stačí vymenovať pár krokov. Ak nemáte skúsenosti s takými vecami, môže sa to zdať dosť skľučujúce.

Našťastie väčšina poskytovateľov VPN ponúka podrobné návody, ktoré ukazujú, ako nastaviť VPN na smerovači. My tu na CactusVPN máme vlastné ľahko zrozumiteľné návody pre prípad, že by vás to zaujímalo.

Nie všetky smerovače ponúkajú podporu VPN

Niektoré smerovače jednoducho nemôžu podporovať fungovanie VPN, väčšinou preto, že to firmvér nepovoľuje. Navyše, aj keď smerovač podporuje podporu VPN, ešte to nevyhnutne neznamená, že podporuje všetky protokoly VPN.

Napríklad smerovače Tenda podporujú iba protokoly PPTP a LT2P. Aj keď môžu ponúkať slušnú rýchlosť, tieto protokoly sa dajú ľahko zablokovať, niekedy môžu zápasiť s bránami firewall a sotva ponúkajú akúkoľvek ochranu. LT2P v skutočnosti nemá žiadne vlastné šifrovanie.

Operačné systémy smerovača nie sú vždy bezpečné

Toto je druh problému, ktorý nedokáže vyriešiť ani sieť VPN. V zásade, ak výrobca smerovača neuverejňuje pravidelné aktualizácie operačného systému pre model routera, ktorý vlastníte, operačný systém sa stane zraniteľným voči útokom hackerov.

Niekedy môže stačiť jednoduchá chyba OS alebo nesprávna konfigurácia firmvéru, aby poskytol vzdialenému prístupu k smerovaču niekto iný.

Šifrovanie VPN na smerovači nie je také bezpečné

V porovnaní s používaním siete VPN na zariadení alebo počítači znamená použitie siete VPN na smerovači zmiernenie slabšej formy šifrovania VPN..

Je to preto, že šifrovanie VPN pôjde až k smerovaču, a to je všetko. Odteraz budú všetky vaše zariadenia v miestnej sieti nezabezpečené.

Ako môžete nastaviť VPN na smerovači?

Tu je niekoľko všeobecných krokov, ktoré musíte vykonať pri nastavovaní VPN na smerovači. Ak hľadáte niečo konkrétnejšie, nezabudnite, že už máme podrobné návody, ako nastaviť CactusVPN na viacerých smerovačoch..

1. Flash váš smerovač (voliteľné)

Tento krok musíte vykonať iba v prípade, že firmvér smerovača neposkytuje podporu VPN. Ak sa tak stane, môžete sa preskočiť.

Blikanie v podstate znamená, že firmvér, ktorý smerovač dodal, nahradíte novým, vylepšeným. Ak smerovač nespúšťa firmvér DD-WRT alebo Tomato, zvyčajne sa väčšina ľudí rozhodne pre flashovanie.

Nastavte si VPN na smerovači

Predtým, ako to urobíte, by ste sa mali uistiť, že váš smerovač je kompatibilný s firmvérom DD-WRT alebo Tomato. Môžete to ľahko zistiť tak, že si pozriete zoznam podporovaných zariadení DD-WRT a zoznam podporovaných smerovačov spoločnosti Tomato..

Ak vaše zariadenie nie je kompatibilné, musíte buď získať podporovaný smerovač, alebo si kúpiť smerový smerovač priamo. Túto možnosť by ste mali zvážiť iba vtedy, ak si myslíte, že nemáte technické know-how na nastavenie VPN na smerovači, pretože smerovače typu flash sú dosť drahé..

Teraz na samotný proces. Postupujte takto:

 1. Stiahnite si príslušné smerovacie súbory DD-WRT / Tomato pre svoj smerovač.
 2. Ďalej vykonajte tvrdý reset. Normálne to môžete urobiť tak, že podržíte tlačidlo Reset na 10 sekúnd.
 3. Po zavedení smerovača sa prihláste na svoju stránku so správcom. V príručke k smerovaču sa dozviete, akú adresu musíte zadať, aby ste sa dostali na stránku, a aké východiskové továrenské nastavenia musíte zadať, aby ste sa prihlásili..
 4. Na administračnom paneli (zvyčajne vľavo) by sa mala zobraziť možnosť s názvom „Aktualizácia / odovzdanie firmvéru“ alebo podobné variácie. Kliknite naň.
 5. Po zobrazení výzvy na odovzdanie inštalačného súboru vyberte inštalačný súbor DD-WRT / Tomato, ktorý ste stiahli.
 6. Počas inštalácie sa ubezpečte, že neurobíte nič so smerovačom, počítačom alebo internetovým pripojením.
 7. Keď dostanete potvrdenie o nainštalovaní firmvéru, počkajte približne 5 minút a potom stlačte „Pokračovať“.
 8. Vykonajte ďalší tvrdý reset smerovača a potom prejdite na stránku správcu.

To by mali byť všeobecné kroky, ktoré treba podniknúť na zablikanie smerovača. Ak by ste sa chceli podrobnejšie pozrieť na tieto kroky, pozrite si inštalačnú príručku DD-WRT a inštalačnú príručku Tomato..

2. Vyberte službu VPN

Na úplné nastavenie VPN na smerovači budete potrebovať užívateľské meno a heslo účtu VPN.

Potrebujete spoľahlivú sieť VPN?

Poskytli sme vám krytie – CactusVPN ponúka špičkovú sieť VPN, ktorá obsahuje šifrovanie na vojenskej úrovni, podporu 24 hodín denne, 7 dní v týždni, prepínač zabíjania, 28+ vysokorýchlostných serverov s neobmedzenou šírkou pásma a až šesť protokolov VPN, z ktorých si môžete vybrať. A čo viac, neevidujeme žiadne vaše údaje a naše služby fungujú na viacerých platformách.

A ak budete chcieť vyskúšať aj iné spôsoby odblokovania webových stránok, ponúkame vám tiež službu Smart DNS, ktorá odblokuje 300+ webových stránok. To a všetky naše servery VPN sa zdvojnásobujú ako servery proxy.

3. Rozhodnite sa pre protokol VPN

V závislosti od typu smerovača budete mať na výber z viacerých protokolov VPN. Vo všeobecnosti budú vaše možnosti zahŕňať OpenVPN, PPTP a L2TP. OpenVPN je najbezpečnejšia, ale je to tiež protokol, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou spomalí vaše pripojenie a rýchlosť sťahovania kvôli jeho šifrovaniu.

PPTP a L2TP sú zvyčajne rýchlejšie, ale ponúkajú aj zlú bezpečnosť. V skutočnosti L2TP sám o sebe neponúka žiadne šifrovanie (preto je zvyčajne spárovaný s protokolom IPsec)..

4. Vyberte medzi TCP a UDP

TCP (Transmission Control Protocol) a UDP (User Datagram Protocol) sú protokoly transportnej vrstvy, ktoré sa používajú na uľahčenie výmeny údajov medzi jedným hostiteľom a druhým.

Zvyčajne sa budete môcť pripojiť k serveru VPN výberom jedného z týchto protokolov. Čo by ste mali vedieť o oboch, je to, že TCP sa zvyčajne používa na štandardné online prehliadanie a že UDP sa väčšinou používa na streamovanie a hranie online..

5. Nakonfigurujte VPN na smerovači

Teraz, keď sú všetky tieto informácie zoradené, môžete prejsť k nastaveniu VPN v sieti smerovača. Osobne odporúčame použiť naše existujúce návody ako pomôcku, pretože máme sprievodcu krok za krokom pre rôzne smerovače.

V prípade, že by ste chceli mať prehľad o tom, ako proces konfigurácie vo všeobecnosti funguje, tu je obvyklé, čo musíte urobiť:

 1. Aktualizujte nastavenia DNS a DHCP smerovača a ubezpečte sa, že sa zhodujú s nastaveniami poskytovanými poskytovateľom VPN.
 2. Vyberte adresu IP servera VPN.
 3. Vyberte protokol tunela (TCP alebo UDP)
 4. Vyberte typ šifrovania.
 5. Zadajte svoje užívateľské meno a heslo VPN.

Out-of-the-box VPN routery

Niektorí poskytovatelia sietí VPN a routerov sa spojili s cieľom ponúknuť používateľom smerovače s podporou VPN, ktoré prichádzajú priamo nakonfigurované a pripravené na použitie.

Prichádzajú však s výraznou nevýhodou – strmým cenovým rozpätím. Mnoho smerovačov s podporou VPN začína okolo 200 dolárov a dosahuje až (a niekedy aj viac) 500 dolárov – nehovoriac o tom, že musíte platiť aj poplatok za predplatné VPN.

Ako môžete povoliť / používať / zakázať VPN na smerovači?

Keď je router správne nakonfigurovaný, VPN sa automaticky zapne. Nemusíte ju povoliť zakaždým, keď sa chcete pripojiť na web.

Povoliť / používať / zakázať VPN na smerovači

Je však potrebné spomenúť, že väčšina firmvéru by vám mala poskytnúť možnosť Povoliť pre klienta VPN.

Pokiaľ ide o to, ako môžete používať smerovač VPN, môžete v zásade:

 • Odblokujte geograficky obmedzený obsah
 • Zabezpečte svoje online pripojenia (do určitej miery)
 • Používajte funkcie VPN na viacerých zariadeniach

Pokiaľ ide o to, ako zakázať VPN na smerovači, väčšinou musíte zastaviť klienta VPN vo firmvéri smerovača. Napríklad DD-WRT má normálne pri funkcii VPN možnosť Vypnúť / Zapnúť.

Ak má váš smerovač podporu duálneho nastavenia smerovača, môžete sa namiesto toho pripojiť k smerovaču, ktorý nie je VPN.

Ako môžete prepínať medzi servermi VPN?

Vo všeobecnosti musíte umiestnenia servera vo firmvéri smerovača prepínať manuálne zadaním novej adresy servera VPN.

Napríklad na DD-WRT to môžete dosiahnuť prístupom k nastaveniam smerovača a úpravou nastavení servera a prihlásení.

Je potrebné poznamenať, že router TomatoUSB vám umožní uložiť 2 možnosti servera, takže medzi nimi môžete prepínať vo svojom voľnom čase..

Existujú nejaké známe problémy s používaním VPN na smerovači?

Technické problémy sa v tomto prípade môžu líšiť a niektoré z nich môžu byť špecifické pre určitý typ smerovača alebo značky VPN.

Celkovo sú to niektoré z najbežnejších problémov, s ktorými sa môžete stretnúť:

 • Problémy s vytvorením tunela VPN – Filtrovanie paketov IP vykonávané na smerovači môže spôsobiť problémy, keď sa medzi klientom a serverom pokúša vytvoriť tunel..
 • Problém Double NAT – Ak máte k smerovaču vydanému poskytovateľom internetových služieb rôzne smerovače alebo ak máte k smerovaču pripojenému ďalší smerovač, môže to spôsobiť problémy s pripojením, ak nie je povolený režim Bridge.
 • Problém Bez priechodov VPN – Ak smerovač nepodporuje pripojenie VPN alebo funkcia nie je zapnutá, môže to spôsobiť problémy s pripojením servera VPN a klienta VPN..
 • Úniky DNS – Našťastie tomu možno vo všeobecnosti zabrániť vypnutím protokolu IPv6 v nastaveniach firmvéru smerovača.

Ktorý smerovač funguje najlepšie s VPN?

Najdôležitejší firmvér smerovača s podporou VPN obsahuje Tomato a DD-WRT. Preto by bol vhodný smerovač kompatibilný s Tomato a DD-WRT. DD-WRT je firmvér založený na Linuxe, ktorý môže vylepšiť funkčnosť bezdrôtových smerovačov, a Tomato je open-source firmvér, ktorý podporuje až 2 servery VPN a 2 klientov VPN.

Tu je zoznam smerovačov podporovaných DD-WRT a zoznam smerovačov podporovaných technológiou Tomato. V prípade, že váš smerovač nie je podporovaný a chceli by ste získať taký, ktorý je, tu je niekoľko špecifikácií, ktoré treba mať na pamäti, aby ste si ľahší výber smerovača:

 • Ak chcete použiť protokol OpenVPN, odporúčame zvoliť smerovač, ktorý má procesor s menším počtom jadier. Prečo? Pretože OpenVPN je jednovláknový, znamená to, že ho nemožno rozdeliť na viacero jadier CPU. Ak používate OpenVPN, dvojjadrový procesor by pravdepodobne fungoval lepšie ako štvorjadrový procesor..
 • Ak plánujete používať šifrovanie VPN, možno vás bude zaujímať smerovač s procesorom, ktorý podporuje AES-NI. Ide v podstate o inštrukciu, ktorá ponúka podporu pre zrýchlenie rýchlosti šifrovania VPN.
 • Ak máte záujem o streamovanie a torrentovanie, a chcete si vychutnať veľkú šírku pásma bez akýchkoľvek problémov, mali by ste sa pozrieť do smerovača s procesorom najmenej 800 MHz. Aj keď čím vyššia je Mhz, tým lepšia kvalita.

Čo sú smerovače s povoleným DD-WRT?

Routery podporujúce DD-WRT sú smerovače, ktoré sú predkonfigurované s firmvérom DD-WRT. Aby ste na ne nainštalovali DD-WRT, nemusíte router blikať. Sú však trochu drahšie, pretože väčšina cien začína na viac ako 200 dolárov. Smerovače s podporou Buffalo DD-WRT sú nákladovo efektívnejšie (od 50 USD), ale nie sú tak výkonné.

Ktorý smerovač funguje najlepšie s VPN

Smerovače s podporou paradajok sú rovnaké, s výnimkou tých, ktoré sú blikané firmvérom Tomato.

Čo sú smerovače s povolenou sieťou VPN?

Routery s podporou VPN sú predkonfigurované smerovače, ktoré môžu natívne podporovať OpenVPN hneď po vybalení. Zdá sa, že spoločnosť ASUS ponúka najväčší výber smerovačov s podporou VPN a jej firmvér podporuje OpenVPN, PPTP a L2TP..

Zrátané a podčiarknuté – stojí to za to?

Záleží to na vašich potrebách. Napríklad, ak vlastníte veľa mobilných a inteligentných zariadení a skutočne chcete sledovať obsah blokovaný na všetkých z nich, dobrý nápad by bolo nastavenie siete VPN na smerovači..

Mali by ste to zvážiť aj v prípade, ak si chcete užiť viac súkromia online na viacerých zariadeniach a či nie je problém nahradiť router (v prípade, že nenabízí podporu VPN) kompatibilným..

Ak však používate iba počítač a mobilné zariadenie, nemusíte mať problém so smerovačom VPN. To isté platí pre tých z vás, ktorí pravdepodobne budú musieť router vymeniť, ale majú obmedzený rozpočet.

Ak vám rýchlosť pripojenia a sťahovania skutočne záleží, nemusí byť dobrý nápad obťažovať sa, ak váš smerovač nemá procesor s najmenej 800 MHz (alebo lepšie), alebo ak nemôžete dovoliť upgrade na výkonnejší router.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me