Sprievodca rodičmi k bezpečnosti na internete pre deti |


Prečo je počítačová bezpečnosť pre deti nevyhnutná??

Je to celkom jednoduché – internet jednoducho nie je taký bezpečný, ako by sme všetci chceli uveriť. Je pravda, že deti a dospievajúci sa môžu na webe dobre pobaviť a naučiť sa veľa užitočných zručností. Realita je však taká, že internet je plný online hrozieb a počítačových zločincov, ktorí čakajú na to, aby využili naivitu dieťaťa alebo mladistvých..

Tu je zoznam najčastejších problémov, s ktorými sa môžu deti a dospievajúci stretnúť online:

1. Kyberšikana

Ak nie ste oboznámení s kyberšikanou, je to vtedy, keď ľudia používajú online a elektronickú komunikáciu na vyhrážanie sa, zastrašovanie a vystrašovanie detí a dospievajúcich. Môžu zacieliť aj na starších ľudí, ale deti a dospievajúci sú väčšinou obeťami. Kyberšikanovanie môže predstavovať ktorákoľvek z nasledujúcich vecí:

 • Šírenie falošných zvestí o niekom na sociálnych sieťach, prostredníctvom aplikácií na odosielanie správ a textových správ.
 • Posielanie hrozieb a priemerných správ niekomu prostredníctvom sociálnych médií, telefonátov a správ a e-mailov.
 • Fotografovanie nelichotivých, súkromných alebo hanebných fotografií / videí niekoho a ich šírenie online.
 • Vniknutie do niekoho online účtu (zvyčajne do účtu sociálnych médií) a jeho použitie na odosielanie škodlivých, porušujúcich alebo sexuálnych správ iným ľuďom, pričom vystupujú ako uvedená osoba.
 • Predstierať, že je niekto iný na online platformách, aby poškodil jeho imidž a povesť.
 • Agresívne posielanie sexuálnych správ niekomu, kto ich nechce.

Možno si myslíte, že vaše dieťa sa nestane obeťou kyberšikany, ale zvážte to – viac ako polovica detí a dospievajúcich sa údajne nielen zneužívala na internete, ale približne rovnaké množstvo z nich sa tiež zapojilo do kyberšikany. A čo viac, viac ako jeden z troch mladých ľudí sa stal obeťou počítačových hrozieb.

“To nie je správne.” Keby sa niečo také stalo, moje dieťa by mi to povedalo. “

Nie práve. Rovnaké štatistiky tiež ukazujú, že viac ako polovica mladých ľudí neoznámi svojim rodičom, keď sa stanú obeťami kyberšikany. Mohli by sa hanbiť za to, mohli by byť vydieraní, aby zostali ticho, alebo by sa jednoducho obávali, že by sa kvôli tomu dostali do problémov..

Konečným cieľom Cyberbully je nakoniec:

 • Presvedčte dieťa alebo mladistvého, aby urobilo niečo nezákonné alebo sexuálne vydieraním.
 • Nátlak na ne, aby s ním zdieľali citlivé informácie (napríklad informácie o kreditnej karte ich rodičov).
 • Zatlačte dieťa / teen do bodu, keď sú ochotné ublížiť alebo dokonca spáchať samovraždu.

2. Sexuálne predátory

Sexuálni predátori často používajú internet na nájdenie a úpravu potenciálnych obetí. Zneužívajú nevinnosť detí a dospievajúcich tým, že predstierajú, že sú niekomu inému (napríklad niekomu v ich veku), a predstierajú, že sú pre nich novými potenciálnymi priateľmi. Hlavným cieľom online sexuálnych predátorov je získať dôveru vašich detí do bodu, keď ich môžu presvedčiť, aby sa osobne stretli.

Ak sa tak stane, je zrejmé, že vaše dieťa môže byť obeťou obchodovania s ľuďmi – alebo ešte horšie. Sexuálny predátor ho navyše dokáže presvedčiť, aby zapojil aj svojich priateľov. Nanešťastie sa to stáva občas, s jedným z 20 detí, ktoré pripúšťajú, že si dohodli tajné stretnutie s niekým, s kým sa stretli online..

3. Čokoľvek, čo vaše dieťa uverejňuje online

Deti a dospievajúci často nechápu, že ak niečo zverejnia online, pravdepodobne tam zostane navždy – alebo kým sa internet nerozpadne. Jednoduchá skutočnosť je, že web nemá žiadne tlačidlo „Odstrániť“, takže všetko, čo na ňom uverejníte, zostane tam. Iste, trápny príspevok, fotografiu alebo video môžu byť odstránené, ale ak sa im niekto podarí urobiť snímku obrazovky alebo ho uložiť skôr, ako sa to urobí, s tým sa nedá nič robiť.

Malé deti a dospievajúci očividne nebudú premýšľať o tom, čo by si budúci zamestnávateľ alebo manželka mohla myslieť o tom, čo uverejňujú na internete pod svojím skutočným menom. Takýto nedostatok predvídavosti ich môže a pravdepodobne aj v budúcnosti nakoniec zahryzie. Navyše môžu zverejňovať také informácie (ako je ich súčasné miesto pobytu), ktoré môžu zločincom uľahčiť zacielenie na ne..

4. Škodlivý softvér a vírusy

Deti a dospievajúci si môžu omylom stiahnuť malware a vírusy bez toho, aby o tom vedeli. Škodlivé súbory možno zamaskovať ako najnovšiu videohru, album ich obľúbeného speváka alebo sexuálne explicitné fotografie a iný obsah. Za normálnych okolností neuvažujú o možnosti, že by takýto súbor mohol obsahovať všetko škodlivé, takže si nemyslia, že by mohli mať nejaké následky, ak s nimi budú pracovať..

Z tohto dôvodu môžu ich zariadenia – a teda aj vaše zariadenia, ak ich používajú – skončiť infikované všetkými druhmi škodlivého softvéru, ako sú spyware, keyloggery a adware. Ak sa tak stane, môžete si byť istí, že vaše osobné a finančné informácie vašich a vašich detí budú ukradnuté a predané na webe.

5. Násilný a sexuálny obsah

Internet je plný vedomostí, ale obsahuje aj grafický násilný a sexuálny obsah, ktorý môže byť pre každého nevhodný – najmä pre malé deti a dospievajúcich. Bohužiaľ je pre nich ľahké nájsť takýto obsah na webe alebo k nemu jednoducho pristupovať omylom. Podľa prieskumov bolo približne 93% chlapcov a 62% dievčat vystavených sexuálnemu obsahu počas dospievania. Navyše, 66% používateľov online vo veku 10 až 17 rokov, ktorí boli vystavení pornografii online, bolo vystavených neúmyselne.

Ak sú vaše deti vystavené niečomu podobnému, môže ich to negatívne psychologicky ovplyvniť. Spôsob, akým komunikujú so svojimi priateľmi a milostnými záujmami, by sa mohol výrazne poškodiť, čo môže zase spôsobiť depresiu vašich detí. Navyše tento typ obsahu môže obsahovať aj malware alebo vírusy.

6. Phishing (a ďalšie podvody)

Dospelí sú náchylní k phishingu, takže si viete predstaviť, aké ľahké ciele sú deti a dospievajúci. A podvodníci sa toho nemusia vyhýbať, pretože je to jednoduchý spôsob, ako získať to, čo chcú – informácie umožňujúce identifikáciu osôb a finančné údaje, ako sú čísla kreditných kariet, podrobnosti o bankovom účte a prihlasovacie údaje k bankovému účtu..

Podvodníci phishingu zvyčajne oslovia deti a mládež na sociálnych médiách, ale môžu sa im pokúsiť odoslať aj e-maily. Namiesto toho, aby tvrdili, že zastupujú banku, mohli by povedať, že pochádzajú z videohernej spoločnosti, že zastupujú nejakého známeho umelca, alebo by mohli tvrdiť, že sú policajtom, aby ich vyskúšali a odradili odhaľovaním citlivých informácií..

9 spôsobov, ako zlepšiť bezpečnosť detí na internete

Podľa nášho vlastného prieskumu a informácií, ktoré sme počuli od ostatných rodičov, uvádzame najužitočnejšie tipy týkajúce sa bezpečnosti pre deti a mládež v internete:

1. Diskutujte o kyberšikane s nimi otvorene

Jedným z hlavných dôvodov, prečo deti a dospievajúci, ktorí sa stali obeťami kyberšikany, o tom nehovoriť, je hanba a strach. Obávajú sa, že by sa kvôli tomu mohli dostať do problémov, a hanbia sa, že sa stali obeťami niečoho podobného..

Preto musíte byť pri diskusii o tejto téme so 100% transparentnosťou. Potrebujú vedieť, že sa s nimi nestane nič, a to určite nie je normálne. Okrem toho musia tiež úplne pochopiť, že existujú riešenia v oblasti kyberšikany a spôsoby, ako tomu zabrániť. A aby sa na vás mohli kedykoľvek obrátiť o pomoc.

Mali by ste si tiež urobiť čas a zistiť, aké je právne postavenie kyberšikany vo vašej krajine. Ak o tom môžete kontaktovať úrady, informujte o tom aj svoje deti. Vedomie, že sa môžu obrátiť aj na policajného úradníka, ktorý mu poskytne pomoc pri riešení kyberšikany, im pravdepodobne prinesie väčšiu dôveru, zbaví ho stresu a strachu (alebo jeho časti) a zvýši pravdepodobnosť, že podnikne kroky proti svojim násilníkom..

V prípade, že je vaše dieťa obťažované online násilníkom, urobte fotografie alebo snímky obrazovky správ. Neodstraňujte ich – môžu byť užitočným dôkazom v budúcnosti. Ak poznáte totožnosť šikanovania a je to niekto z vašich detí, kontaktujte svojich rodičov.

Ak by ste chceli získať podrobnejší prehľad o tom, čo je kyberšikana a ako môžete chrániť svoje deti pred ním, pozrite si túto príručku.

2. Nainštalujte programy Secure Antivirus / Antimalware na svoje zariadenia

S malými deťmi môžete (a mali by ste) hovoriť o škodlivom softvéri – o čom to je, o tom, ako môžu byť ich zariadenia infikované a o akom poškodení to môže urobiť. Aby sme to lepšie pochopili, stačí uviesť, že v dôsledku škodlivého softvéru už nebudú môcť používať svoj počítač, hernú konzolu ani mobilný telefón..

Ale aj keď sú si plne vedomí nebezpečenstva škodlivého softvéru, neznamená to, že nehrozí (bez ohľadu na to, aké malé) riziko, že si omylom stiahnu škodlivý súbor alebo získa prístup k odkazu infikovanému malvérom. Priznajme si to – ak uvidia správu tvrdiac, že ​​môžu získať svoju obľúbenú hru, albumy alebo relácie zadarmo, pravdepodobne si nebudú rozmýšľať dvakrát..

Ak sa chcete vyhnúť takýmto situáciám a zaručiť deťom bezpečnosť na internete, je najlepšie nainštalovať antivírusový / antimalwarový softvér na všetky vaše zariadenia a ich zariadenia. Nenechajte sa zmiasť menom – antivírusové aj antimalwarové programy robia to isté. Vírus je koniec koncov typ malware.

Existuje veľa poskytovateľov antivírusového / antimalwarového softvéru, z ktorých si môžete vybrať, ale naše odporúčania sú Malwarebytes a ESET.

3. Nainštalujte VPN na svoje zariadenia & Učte ich o VPN

Nie ste si istí, čo je to VPN? Skratka je skratka pre Virtual Private Network a je to online služba, ktorá vám umožní skryť vašu IP adresu a zašifrovať vašu online komunikáciu. Ak by ste to mali vysvetliť svojmu dieťaťu, môžete ho opísať ako nástroj, ktorý vás udržuje v bezpečí online a zaisťuje, aby vás ľudia nemohli špehovať..

Ako by VPN zabezpečila počítačovú bezpečnosť pre deti? Docela jednoduché – služba by šifrovala všetok ich internetový prenos, ktorý sa môže hodiť, keď používajú verejné WiFi. Priznajme si to – deti a dospievajúci budú používať verejné WiFi bez toho, aby sa starali o to, že je nezabezpečené a že ktokoľvek by mohol sledovať svoje online aktivity. Áno, to do značnej miery znamená, že kybernetický zločinec by mohol ľahko ukradnúť svoje e-mailové adresy, konto sociálnych médií a prihlasovacie údaje k bankovému účtu.

Ďalším spôsobom, ako by VPN pomohla zabezpečiť bezpečnosť detí pre deti, je skrytie ich IP adries. Prečo je to dôležité? Pretože ich geografické polohy budú skryté týmto spôsobom, takže temné webové stránky a hackeri nebudú môcť sledovať tento druh informácií. Taktiež by nedokázali použiť svoje IP adresy na zistenie napríklad:

 • V ktorej krajine žijú vaše deti.
 • Z ktorého mesta pochádzajú vaše deti.
 • Kto je váš ISP.

Samozrejme musíte svojim deťom vysvetliť, prečo je potrebné používať sieť VPN. Môžete uviesť výhody, ktoré sme opísali vyššie, ale je lepšie, ak sa sústredíte na výhody, ktoré by s nimi viac rezonovali:

 • VPN by im ponúkla lepší herný zážitok. Už by sa viac nemuseli obávať obmedzení regiónu, zákazov IP, útokov DoS / DDoS, zakázaných hier a vysokých časov pingu a oneskorenia. Navyše by im to umožnilo hrať niektoré nové hry skôr, ako keď sú vydané vo vašej krajine.
 • Sieť VPN môže pomôcť vašim deťom obísť geobloky, ktoré im môžu zabrániť v sledovaní relácií, karikatúr a filmov, ktoré chcú. Napríklad získajú ľahký prístup k sieti Netflix bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú na svete.

Vyzbrojení všetkými týmito informáciami bude pre vás jednoduchšie naučiť deti, prečo by mali mať na svojich zariadeniach nainštalované klientov VPN a aplikácie, a spúšťať ich vždy, keď majú prístup na web. Na domácom smerovači môžete dokonca nastaviť sieť VPN, ak chcete zabezpečiť, aby boli všetky vaše pripojenia online a vašich detí online zabezpečené doma na ľubovoľnom zariadení..

CactusVPN – najlepší spôsob, ako zaistiť bezpečnosť internetu pre deti a mládež

Ponúkame službu VPN, ktorá sa veľmi ľahko používa. Vy aj vaše deti nebudete mať problém si zvyknúť na náš užívateľsky prívetivý dizajn. Naše služby navyše fungujú na viacerých platformách.

Pokiaľ ide o počítačovú bezpečnosť pre deti, naša sieť VPN je vybavená špičkovým šifrovaním na vojenskej úrovni, môže zabrániť úniku DNS, obsahuje prepínač zabíjania (aby boli vaše deti chránené aj v prípade problémov s pripojením) a ponúka prístup k vysoko – zabezpečené protokoly VPN (SoftEther, IKEv2, OpenVPN, SSTP).

Po výbere predplatného poskytujeme aj 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

4. Dajte svojim deťom jasné pokyny pre sociálne médiá

Nemôžete očakávať, že vaše deti budú automaticky vedieť, ako by mali konať na sociálnych sieťach. Najmä vtedy, keď vidia, že každý koná tak bezohľadne. Preto musíte mať čas na to, aby ste svoje deti naučili o správnej a zabezpečenej etikete sociálnych médií. V zásade musíte vysvetliť, ako:

 • Nemali by neustále zverejňovať svoje miesto pobytu.
 • Potrebujete ignorovať žiadosti o priateľstvo a správu od ľudí, ktorých nepoznajú.
 • Nikdy by nemali zdieľať príliš veľa osobných a finančných údajov s neznámymi ľuďmi alebo dokonca s priateľmi zo sociálnych médií.
 • Mal by blokovať každého, kto sa správa príliš temne, agresívne alebo zastrašujúco.
 • Osobné údaje (napríklad fyzickú adresu, e-mailovú adresu alebo číslo mobilného telefónu) musia byť mimo profilov sociálnych médií.
 • Nikdy by nemali zdieľať explicitné fotografie alebo videá seba (alebo kohokoľvek, koho poznajú) na platformách sociálnych médií.
 • Nikdy by nemali interagovať s tienistými odkazmi a prílohami, ktoré môžu dostávať vo svojej doručenej pošte alebo vidieť v príspevkoch iných ľudí.

Dôrazne vám odporúčame, aby ste si našli čas, aby ste svojim deťom pomohli vytvoriť čo najviac súkromný profil ich sociálnych médií. Tu je niekoľko užitočných sprievodcov pre väčšinu platforiem:

 • Facebook
 • Instagram (a tiež tento odkaz)
 • WhatsApp
 • cvrlikání
 • snapchat

5. Ak je k dispozícii, používajte rodičovskú kontrolu

Konfigurácia rodičovských kontrol je jedným z najdôležitejších bezpečnostných pravidiel pre deti pre deti. Pomáha vám zablokovať prístup na škodlivé webové stránky, nastaviť zákaz vychádzania z internetu a sledovať, čo vaše deti robia na internete. Znie to príliš veľkým bratom? Môže to byť, ale je to nevyhnutný krok, aby ste zaistili, že vaše deti budú mať online a bezpečný zážitok.

Skoro všetky zariadenia a operačný systém vám umožňujú nastaviť rodičovskú kontrolu, mali by ste však zvážiť získanie smerovača so zabudovanou rodičovskou kontrolou. Tu je zoznam možných možností:

 • Router Limits Mini
 • Asus AC3100
 • Kruh s Disney
 • Nighthawk AC1900
 • Linksys AC1750

Okrem toho existujú aj rôzne aplikácie rodičovskej kontroly, ktoré môžete použiť na uľahčenie práce. Okrem toho, čo môžu robiť funkcie rodičovskej kontroly, vám tieto aplikácie umožňujú monitorovať správy, pristupovať k videám a fotografiám, monitorovať polohu vášho dieťaťa a kontrolovať sťahovanie a nákupy aplikácií / nákupy v aplikácii.

Najlepšie aplikácie na rodičovskú kontrolu, ktoré sa majú momentálne použiť, sú TeenSafe, MMGuardian, Net Nanny a WebSafety..

6. Používajte prehliadače / vyhľadávače vhodné pre deti

Prehliadače a vyhľadávacie nástroje vhodné pre deti sú ideálne pre malé deti. Zatiaľ čo väčšina prehliadačov a vyhľadávacích nástrojov sa ľahko používa a je pomerne bezpečná, nie sú pre deti úplne skvelé. Ak nemáte dostatok času na správne nakonfigurovanie vyhľadávacích nástrojov (napríklad diskutujeme nižšie), vaše deti môžu skončiť s explicitnými a obscénnymi výsledkami – úmyselne alebo náhodou.

Napríklad, ak používajú Bing, mohli by mať úplne znepokojujúce návrhy na vyhľadávanie, ako je detská pornografia.

Niektoré dobré možnosti zahŕňajú:

 • Kiddle
 • KidRex
 • KidsSearch
 • Bezpečné vyhľadávanie pre deti
 • Pieskovisko (iOS)
 • Bezpečný internetový prehliadač pre deti (Android)

7. Nakonfigurujte vyhľadávače tak, aby zobrazovali bezpečné výsledky

“Čo ak sú moje deti príliš staré na to, aby používali prehliadače vhodné pre deti?”

V takom prípade je najlepšie nakonfigurovať všetky vyhľadávacie nástroje nainštalované vo vašich zariadeniach a zariadeniach vašich detí tak, aby zobrazovali iba bezpečné výsledky. Ak tak neurobíte, vaše deti môžu vidieť škodlivý obsah.

Tu je niekoľko užitočných návodov, ako zabezpečiť, aby vaše vyhľadávacie nástroje zobrazovali iba bezpečné výsledky:

 • Google
 • Bing
 • yahoo!

8. Pomôžte svojim deťom prísť so silnými heslami

Posledné, čo by vaše dieťa potrebovalo, je niekto, kto by sa dostal do svojho účtu v sociálnych sieťach, a keď sa predstavuje ako on, hovorí svojim priateľom a ľuďom, ktorých pozná, škodlivé veci. Iste, to sa dá napraviť napokon, ale škoda už bude spôsobená – vaše dieťa stratí priateľov, stane sa spoločenským vyvrhelcom v mnohých kruhoch a možno dokonca utrpí fyzickú ujmu.

To je len jeden príklad z mnohých. Napríklad scammer by mohol preniknúť napríklad na sporiaci účet vášho dieťaťa.

Jedným z dobrých spôsobov, ako zabrániť tomu, aby sa niečo také stalo (okrem toho, že ich naučíme, ako sa vyhnúť phishingu, ale za chvíľu sa k tomu vrátime), je zabezpečiť, aby vaše dieťa používa silné heslá na ochranu svojich účtov. To neznamená, že nevedia, aké heslá sú alebo ako ich používať, ale pravdepodobne nevedia o väčšine pokynov týkajúcich sa zabezpečenia hesiel. Mali by ste byť tým, kto im s tým pomôže.

V prípade, že nemáte dostatok informácií o zabezpečení heslom, nemusíte mať obavy – už tu máme podrobný článok o tejto téme. V ideálnom prípade by ste si mali prečítať hlavné tipy na vytvorenie silného hesla u svojho dieťaťa a naučiť ich, aby nepoužívali rovnaké heslo pre všetky účty a ako používať aj správcov hesiel..

9. Naučte ich základy phishingu

Nemôžete očakávať, že vaše dieťa bude schopné (alebo dokonca bude mať záujem) úplne pochopiť, čo je phishing a ako to funguje. Musíte sa však aspoň pokúsiť prinútiť ich, aby pochopili hlavnú myšlienku – že cudzinci sa budú snažiť využiť svoju nevinu vo svoj prospech a podnietiť ich k odhaľovaniu citlivých informácií (ako sú prihlasovacie údaje k bankovému účtu alebo účtu sociálnych médií) alebo k interakcii s nimi škodlivé odkazy a prílohy.

Ak však vaše dieťa je dospievajúcim, musíte byť opatrní, ako k tejto téme pristupujete. Nezabudnite – sú v rebelskej fáze a často sa vysmievajú akýmkoľvek radám, ktoré sa pokúsite ponúknuť. Nerobte teda chybu, keď sa priblížite k tejto téme s autoritou a so svojím dieťaťom zaobchádzajú ako so skutočným dieťaťom. Rozprávajte sa s nimi ako dospelí a vysvetlite, že nebezpečenstvo phishingu môže vážne poškodiť ich spoločenské postavenie a budúcnosť.

Nemusíte organizovať prednášku o phishingu, ale rozprávanie s vašimi deťmi o hlavných znakoch, cieľoch a správaní a phishingu je skvelý začiatok. Ak nie ste veľmi oboznámení s phishingom, môžete si ich prečítať spolu s nimi. Tu je sprievodca, ktorý sme napísali o phishingu – a ďalších hrozbách. Tam by ste mali nájsť väčšinu potrebných informácií.

Okrem týchto informácií by ste mali tiež vedieť, že podvodníci typu phishing, ktorí sa zameriavajú na malé deti a dospievajúcich, majú tendenciu používať sociálne médiá viac ako e-mail alebo telefón. Pravdepodobne tiež predstierajú, že sú niekým v ich veku, zvyčajne opačného pohlavia.

Okrem toho, že vaše deti len učia, aby slepo neverili cudzím osobám, a ako spozorovať podvodníkov, mali by ste im tiež povoliť používať rozšírenia proti phishingu. Tie, ktoré poskytuje Stanford, sú veľmi spoľahlivé.

Bezpečnosť internetu pre deti – aby som to zhrnul

Mať prístup k online obsahu je v dnešnej dobe veľmi dôležité pre všetkých – vrátane detí a dospievajúcich. Takto robia domáce úlohy, rozprávajú sa, udržiavajú kontakt s priateľmi a trávia svoj voľný čas.

Ak sa však chcete ubezpečiť, že vaše deti majú slušný online zážitok, musíte sa naučiť, ako ich chrániť. Koniec koncov, na webe je veľa hrozieb, ako sú kybernetickí, malvér, sexuálne predátory, phishing, podvody a násilný a pornografický obsah. Nehovoriac o tom, čo vaše deti uverejňujú online, a aké informácie, ktoré zdieľajú, môžu v budúcnosti vždy viesť k ich znevýhodneniu.

Ako sa pýtate na bezpečnosť internetu pre deti a dospievajúcich? Nie je to jednoduché riešenie, ale ak dosiahnete tieto pokyny, môžete dosiahnuť dobré výsledky:

 • Nainštalujte antivírusový / antimalwarový softvér do svojich a vašich detských zariadení.
 • Uistite sa, že vaše deti sú oboznámené s tým, ako phishing a podvody vo všeobecnosti fungujú.
 • Nainštalujte siete VPN na svoje detské zariadenia a tiež na svoje vlastné zariadenia.
 • Uistite sa, že používané vyhľadávacie nástroje zobrazujú iba bezpečné výsledky.
 • Ak máte mladšie deti, zvážte použitie prehliadačov vhodných pre deti.
 • Používajte rodičovskú kontrolu na všetkých zariadeniach a tiež aplikácie rodičovskej kontroly.
 • Uistite sa, že vaše deti vedia, ako zostať v bezpečí na sociálnych médiách.
 • Porozprávajte sa so svojimi deťmi o nebezpečenstvách kyberšikany a o tom, ako s ňou zaobchádzať.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map