Ste manipulovaní online Čo s tým robiť |


Väčšina z nás to už pravdepodobne vie, ale dnes už nie je nič zadarmo. Ak si myslíte, že neplatíte cenu za akúkoľvek online službu, ktorú používate, zamyslite sa znova. Aj keď z vášho bankového účtu každý mesiac neopúšťajú peniaze napríklad za používanie Facebooku alebo Youtube alebo Google, to neznamená, že sú zadarmo. A cena, ktorú platíte, by mohla byť omnoho vyššia, než si viete predstaviť. To však neznamená, že by ste mali vypnúť všetky svoje účty sociálnych médií a prestať používať internet úplne. Rovnako ako u mnohých iných vecí, niekedy aj všetko, čo je potrebné na ochranu, je jednoducho zostať informovaný. Pokiaľ ide o manipuláciu online, veci sa nijako nelíšia.

Aj keď nebudeme poprieť jeho existenciu, nebudeme sa zameriavať na online propagandu, ktorú vlády používajú na manipuláciu s masami. To je téma inokedy. Zatiaľ sa dostaneme k niektorým viac marketingovo orientovaným manipulačným technikám, ktoré ste si možno už všimli pri surfovaní na internete. Aj keď sa zdá, že väčšina z nich je spočiatku dosť neškodná, nezabudnite, že manipulácia online môže mať niekedy vážne následky.

Bežné spôsoby manipulácie online

Zoznam online manipulačných taktík je očividne oveľa dlhší, ako to, čo sa nám podarilo zahrnúť nižšie. Toto sú však niektoré z najbežnejších manipulačných taktík a oplatí sa o nich vedieť všetko.

Technika „tajného menu“

Toto je jedna z najbežnejších online manipulačných taktík, s ktorou sa stretnete. Je to jednoduché, zdanlivo neškodné, ale veľmi efektívne. Inšpiruje sa to tajnými ponukami, ktoré používajú niektoré známe reštaurácie v USA, ktorým sa čiastočne podarilo presláviť ich tajné menu, kde boli k dispozícii ich najlepšie a najziskovejšie položky..

Podobne môžu online služby zobrazovať iba možnosti, ktoré sú pre nich najziskovejšie, alebo vám môžu ponúknuť možnosti, o ktorých si myslíte, že sú pre vás najlepšie. Tieto čiastočné alebo kontrolované „ponuky“ sú skvelým nástrojom elektronického obchodu a pri utrácaní peňazí online by ste mali určite venovať zvýšenú pozornosť. Pred nákupom sa uistite, že ste videli všetky dostupné možnosti a či zakúpená položka alebo služba skutočne vyhovuje vašim potrebám. To, že s ním takto manipulujete, nie je tragédia, ale venovať zvýšenú pozornosť vám môže skutočne ušetriť pár dolárov.

Technika „odmeňovania“

Cítili ste niekedy potrebu skontrolovať svoj účet na Facebooku? Alebo sa prihlásiť, aby ste zistili, či váš obľúbený používateľ YouTube, na ktorého odber ste sa nedávno prihlásili, niečo zverejnil? Ak ste niekedy cítili túto „potrebu“, namiesto toho, aby ste tieto služby online používali jednoducho preto, že ste nemali čo robiť lepšie, je to preto, že ste závislí. Viem, že to znie drsne, ale takto funguje manipulácia online pre niektoré online služby. Či už hovoríme o hrách alebo platformách sociálnych médií, používajú na to, aby vás udržali, nejakú dosť vážnu psychológiu.

Jedným zo spôsobov, ako s vami manipulujú, je niečo, čo sa nedávno začalo označovať ako „variabilný program odmeňovania“, čo je skvelý nástroj, ktorý chcete použiť, ak chcete formovať správanie na návyky. Spôsob, akým to funguje, je veľmi jednoduchý: namiesto toho, aby sa používateľom ponúkali odmeny pravidelne alebo po ľahko zrozumiteľnom pláne odmeňovania, sú odmeny ponúkané náhodne..

Ak neviete, kedy vám za používanie služby patrí odmena, je to, čo vás núti podvedome ich častejšie používať, a vždy dúfať, že nabudúce ho využijete, bude to čas, keď dostanete odmenu. To je presne to, čo robí hracie automaty tak návykovými. Nikdy nevieš, kedy by si mohol zasiahnuť tú veľkú výhru a stále točí bubny znova a znova, dokiaľ nezostanú žiadne peniaze na hranie.

Strach z neprítomnosti

Už ste niekedy počuli o FoMO? Strach z vynechania bol prvýkrát zdokumentovaný vo vedeckej publikácii už v roku 2004 a je evidentne dosť veľký problém pre našu generáciu. Definuje sa ako „všadeprítomné obavy, že ostatní môžu mať obohacujúce skúsenosti, z ktorých jeden chýba“. Inými slovami, existuje obava, že jeden z vašich priateľov, blízkych alebo známych sa baví bez toho, aby ste sa zúčastňovali na nejakých činnostiach, ktoré nie sú zapojené alebo ktoré vlastní nejaké informácie, o ktorých neviete. Je to strach z toho, že nebudeme neustále online a aktuálne informácie o tom, čo robia všetci, ktorých poznáte. A využíva sa to veľakrát.

Keďže je vedecky dokázané, že ľudia majú sklon reagovať na bolesť straty viac ako na potešenie zo zisku, táto manipulačná technika online je neuveriteľne účinná. Pravdepodobne ste už videli veľa príspevkov na Facebooku podobných ako „Ste zmeškaní, ak nie ste …“.

Tieto príspevky sú známe aj ako návnada na kliknutie a majú tiež svoj ekvivalent v elektronickom obchode, kde vás môžu oklamať, aby ste kúpili veci, ktoré ste nepotrebovali, jednoducho preto, že váš mozog zareagoval na strach, že z veľkej časti prídu o niečo..

Postupné zapojenie

Táto online manipulačná technika, ktorú často používajú online hry, platformy pre dospelých, online kasína a služby ponúkajúce prispôsobiteľné produkty, je neuveriteľne obohacujúca, ale určite nie pre používateľa..

Princíp je jednoduchý. V online hrách sa používa tak, že používateľom umožňuje hrať určitý počet úrovní hry pred tým, ako zaplatia za odomknutie nového obsahu. Používajú ho platformy pre dospelých, ktoré vyžadujú „overenie veku“ a prinútia vás pridať informácie o svojej kreditnej karte, aj keď sa nebudú účtovať žiadne poplatky. Používajú ho online kasína, kde môžete získať pár bezplatných otočení jednoducho na registráciu, čo vám pravdepodobne poskytne pár dolárov, ktoré si nemôžete vybrať bez investovania a hrania ďalších. Využívajú ho služby, ktoré ponúkajú prispôsobiteľné produkty, ktoré vám umožňujú navrhovať alebo prispôsobovať niečo zadarmo jednoducho preto, že pre nich bude oveľa jednoduchšie propagovať to presne a bude ľahšie vás presvedčiť, aby ste si kúpili niečo, čo ste navrhli..

Je to nebezpečná manipulačná technika, pretože je veľmi účinná a častejšie ako ne. Zistíte, že míňate svoje ťažko zarobené peniaze za veci, ktoré ste nikdy nezvažovali kúpiť.

Misky bez dna

Ďalšia online manipulačná technika, ktorá má korene v základnej psychológii. Štúdiou sa preukázalo, že ľudia, ktorí jedia polievku z misky, ktorá bola automaticky a neustále doplňovaná bez vedomia, jedli o 73% viac polievky ako tí, ktorí jedia z pravidelných misiek..

Toto je ďalší spôsob, ako s vami manipulujú online obrovské online služby, ako sú Youtube alebo Facebook, ktoré vám ponúkajú nekonečné informačné kanály. Možno budete chcieť navštíviť Youtube a vypočuť si jednu konkrétnu skladbu, ale s možnosťou automatického prehrávania ukončíte počúvanie oveľa viac než len tejto piesne. To isté platí pre Facebook, kde bez ohľadu na to, koľko posúvate, je veľmi nepravdepodobné, že sa vám niekedy podarí dosiahnuť koniec vášho informačného kanála..

S touto technikou ste presvedčení, že na týchto webových stránkach budete tráviť oveľa viac času, čo pre nich môže znamenať iba zisk.

Tmavé vzory

Pravdepodobne ste si v určitom okamihu svojho života všimli masívne úspešnú webovú stránku alebo online službu, ktorá vyzerala oveľa horšie, ako by ste očakávali, že bude vyzerať vzhľadom na zisk, ktorý sa obracia. Verte tomu alebo nie, existuje mnoho webových stránok, ktoré sú zámerne navrhnuté nesprávne. Ale nemýľte sa, nedá sa to robiť kvôli lenivosti dizajnéra, za ním je zlá online manipulačná technika..

Dovoľte mi uviesť príklad. Kupujete niečo online, vaše výrobky sú v nákupnom košíku, pokračujete k pokladni a máte dve možnosti: pokračovať v pokladni pridaním tipu a pokračovať v pokladni bez pridania tipu. Ale možnosť pokračovať v pridávaní tipu je dobre zafarbená, zatiaľ čo možnosť pokračovať bez pridania tipu je nejako hashovaná, vo svetlých farbách, takže vyzerá nedostupne? Toto je klasický príklad tmavých vzorov. Inými slovami, tmavé vzory sú manipulačnou technikou založenou na podvádzaní vašich inštinktov. Mali by ste sklon stlačiť tlačidlo, ktoré vyniká skôr ako tlačidlo, ktoré je sivé a dokonca vám úplne chýba skutočnosť, že nakoniec platíte o niečo viac, ako ste plánovali..

Na internete sa používa veľké množstvo tmavých vzorov a táto manipulačná technika je určite jednou z najúčinnejších. Venujte zvýšenú pozornosť!

Naše posledné myšlienky o online manipulácii

Ak sa vyhnete VŠETKÝM online taktike manipulácie, môže sa stať prácou na plný úväzok. Počet spôsobov, ako sa vás online služby snažia podviesť, aby ste utratili viac peňazí a viac času na ich použitie, je taký veľký a niektoré z nich sú také diskrétne, že im prakticky nedovoľujú vyhnúť sa im.

Kľúčom musí byť neustále zvýšená opatrnosť. Za predpokladu, že nič nie je skutočne zadarmo, je v súčasnosti zdravý rozum a uvedomenie si najbežnejších taktík manipulácie online je vaším prvým krokom. Len majte oči stále otvorené a pamätajte: ak sa niečo zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me